Facebook WhatsApp’ı 16 Milyar Dolara Satın Aldı!

Facebook WhatsApp’ı 16 Milyar Dolara Satın Aldı!

Dev sosyal medya platformu Facebook, anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook hesabından yaptığı açıklama ile anlık mesajlaşma hizmeti WhatsApp’ın tüm ekibiyle birlikte Facebook’a katılacağını açıkladı. Instagram’ın ardından WhatsApp’ı da satın alan Facebook, fotoğraf paylaşım hizmetinde yaptığı düzenlemenin ardından bu kez de online sohbet hizmeti ile rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi hedefliyor.

WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın alan Facebook, yapılan antlaşmaya göre bu miktarın 4 milyar dolarını nakit, kalan kısmı ise hisse olarak ödeyecek. Facebook ayrıca WhatsApp kurucu ve çalışanlarına önümüzdeki 4 yıl boyunca da hak edişe göre 3 milyar dolar daha ek ödeme yapacak.

Yaklaşık 450 milyon kişi tarafından kullanılan WhatsApp’a her gün 1 milyondan fazla kişi üye olurken; Facebook ve WhatsApp’ın birleşmesi ile oluşan kullanıcı havuzu ise 1.6 milyardan fazla kullanıcıyı kapsıyor.

Facebook’un bünyesine katıldığını resmi bloğu üzerinden duyuran WhatsApp, uygulamanın gelişmesi ve büyümesi için bu anlaşmanın oldukça faydalı olacağının altını çizdi. Satın alma ile birlikte WhatsApp’ın kurucusu Jan Koum’un da Facebook yönetim kuruluna katılacağı belirtildi.

Son zamanlarda özellikle de mobil uygulamalar konusunda önemli adımlar atan Facebook, geçtiğimiz yıl da Snapchat’e 3 milyar dolar teklif etmiş fakat anlaşmaya varamamıştı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook 2013 Türkiye Kullanıcı Rakamları Açıklandı Uçakta İnternet Dönemi Başlıyor! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.