Facebook Videolarında Popüler Müzikleri Telifsiz Kullanma Dönemi Başlıyor

Facebook Videolarında Popüler Müzikleri Telifsiz Kullanma Dönemi Başlıyor

Facebook, kullanıcıların Facebook’ta paylaşmak istedikleri videolarda telif hakkı sıkıntısı yaşamaması için Universal Music Group’la (UMG) iş birliği yaptı.

Facebook, kullanıcıların paylaşmak istedikleri videolardaki şarkıların telife takılmasını önlemek amacıyla, telifsiz 1000 şarkı ve 1.500 ses efektinden oluşan müzik kütüphanesi Sound Collection’ı Aralık ayı başında duyurmuştu.

Sosyal ağın, müzik eserlerindeki telifi atlatmaya yönelik son hamlesi ise, Sony ve Warner Bros’la birlikte dünyanın üç büyük plak şirketinden biri olan Universal Music Group’la anlaşması oldu.

UMG’nin açıklamasına göre, müzik kataloğundaki parçalar, “Facebook, Instagram ve Oculus’la paylaşılan video ve diğer sosyal deneyimlerde” kullanılabilecek. Sosyal medya platformunun, UMG’yle birlikte bir dizi müzik aracı geliştireceği de şirketin basın açıklamasında yer alıyor. The Verge’ün haberine göre, Facebook diğer iki plak şirketiyle de anlaşmak ve lisans kapsamını genişletmek istiyor.

Kullanıcılar, Universal Music çatısı altındaki pek çok sanatçının yanı sıra Adele, Kanye West, Taylor Swift ve daha pek çok ünlü sanatçının parçalarını, telif hakkına takılma korkusu olmadan ve telife takılacağı için paylaşılmayacağı endişesi taşımadan videolarına ekleyebilecek.

Anlaşmanın, marka içeriklerini nasıl etkileyeceği ise henüz bilinmiyor. Teoride, marka kullanımında sanatçıların, eserlerini izinsiz kullanan markaları veto etme hakkı bulunması gerekiyor. Bu yüzden, videolarda telifsiz müzik eseri kullanımının şimdilik kişisel profillere yönelik olacağını, Facebook’un önümüzdeki süreçte lisans kapsamını genişletebileceğini düşünebiliriz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nda ESL Türkiye’nin Ajansı Massk Oldu! İnternet Kullanıcıları ‘123456’ Şifresinden Vazgeçmiyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.