Facebook Videolarında “Ara Reklam” Dönemi!

Facebook Videolarında “Ara Reklam” Dönemi!

Sosyal medya devi Facebook, platformda paylaşılan videolara ara reklam almaya hazırlanıyor.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook, kullanıcıların paylaştığı videolara “ara reklam” alacak. Teknoloji blogu Recode’un haberine göre ara reklamlar, video izlenmeye başladıktan en az 20 saniye sonra görülecek ve tek seferde en çok 15 saniye sürecek. 90 saniyeden kısa videolarda ise reklam gösterilmeyecek.

Youtube’da olduğu gibi içerik üreticilerinin de gelir elde edeceği yeni uygulamaya göre; videolarında reklamlara yer veren kullanıcılar reklam gelirinden %55 pay alacak. Gelirin %45’i ise Facebook’a kalacak.

Facebook, yaklaşık iki yıldır platformdaki videoları ön plana çıkarmak için yeni düzenlemeler yapıyor.  360 derece video ve canlı yayın özelliklerini kullanıcılara sunan platformda, geçtiğimiz yıl sponsorlu videoların da önü açılmıştı. Ayrıca 2015 yılında ayrı bir video kanalıyla reklam yöntemi ve canlı yayınların arasında reklam gösterimi denenmişti. Şirketin içerikten sorumlu başkan yardımcısı Dan Rose ise 2016’da Poynter’a yaptığı bir açıklamada canlı yayınlarda denedikleri “ara reklam” yöntemini 2017 başlarında tüm videolara geçirmeye hazırlandıklarını belirtmişti.

Facebook’un güncel verilerine göre, platformda günde 100 milyon saat video izleniyor. Yeni reklam modeli ile birlikte Facebook’un genişleyen video arşivi, Youtube’da olduğu gibi bir kazanç kapısı haline gelecek. Uygulama ile birlikte reklamverenler hedef kitlesine daha etkili yoldan ulaşma fırsatı da yakalayacak. Fakat videoları reklamsız izlemek isteyen kullanıcılar için bu durum can sıkıcı olacak gibi görünüyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Webtures’tan Mobil SEO Uygulaması: Webtures Platinum Ülker Yupo’nun Dijital Konkuru Sonuçlandı! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.