Facebook, Tinder’a Rakip mi Olacak?

Facebook, Tinder’a Rakip mi Olacak?

Facebook, F8 geliştiriciler konferansında duyurduğu “Dating” özelliğiyle, Tinder gibi uygulamalara rakip olacağa benziyor.

Facebook’un her yıl düzenlediği geliştiriciler konferansı F8’de Mark Zuckerberg, Amerika’da yapılan 3 evlilikten 1’inin internette tanışma sonucu ortaya çıktığı bilgisini paylaştı ve platformun yeni tanışma hizmeti “Dating”i duyurdu. Sosyal ağın kendine ait uygulamasında yer alacak olan özellikle Facebook kullanıcıları, kendi profillerinden ayrı bir profil oluşturarak romantik bağlantılar kurabilecek. Bu iki ayrı profil birbirinden bağımsız olacak. Yani arkadaşlarınız tanışma uygulamasında neler yaptığınızı göremeyecek.

“Facebook, Tinder ve Bumble gibi uygulamalara rakip mi olmak istiyor?” sorusunu akla getiren özellikle iki profili birbirinden ayırmak için “Dating” profilinde isim ve soyadı değil yalnızca isim kullanılabilecek. Facebook arkadaşları potansiyel eşleşmeler arasında yer almayacak. Dating’in kendine ait bir gelen kutusu olacak fakat Messenger’ın aksine, kullanıcıların fotoğraf ya da link göndermesine izin verilmeyecek, metin mesajı gönderilebilecek.

Facebook algoritması; potansiyel talipleri tercihlere, ortak beğenilere ve ortak arkadaşlara göre belirleyip eşleştirecek. Çeşitli etkinlikler sırasında örneğin, bir konserde profiliniz etkin olabilecek ve aynı konserde yer alan potansiyel taliplerinizi görüntüleyebileceksiniz. Özelliğin test edilmesine bu yıl başlanacak ve hedef reklamlar için paylaşılan bilgiler kullanılmayacak.

Dating özelliğinin zamanlaması biraz düşündürücü çünkü Cambridge Analytica skandalının ardından pek çok kullanıcı, platformda özellikle romantik tercihleriyle ilgili daha fazla kişisel bilgi paylaşma konusuna sıcak bakmayabilir.

Facebook’un taklitçi yapısı da bir başka düşündürücü konu olarak karşımıza çıkıyor. Snapchat’in ‘Stories’ özelliğini Instagram’a başarıyla uyarlayan Facebook, Tinder’dan da bir şeyler esinlenir mi diye düşündürmüyor değil. Bu yüzden Tinder, Hinge ve Bumble gibi platformlar, Facebook’un yaklaşan hamlesi için hazırlıklı olmalı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook, Messenger’a İşletmeler İçin Yeni Artırılmış Gerçeklik Araçları Ekliyor Snap'in Yeni Spectacles Gözlükleri Ortaya Çıktı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.