Facebook Reklam Optimizasyonu İçin Başarılı Yöntemler

Facebook Reklam Optimizasyonu İçin Başarılı Yöntemler
Doğru Facebook reklam optimizasyonu ile hedef kitlenize sunduğunuz kampanyanın daha fazla dikkat çekmesini sağlayarak dönüşüm oranını artırabilirsiniz. Facebook reklamlarınızın yüksek dönüşüm alması ve bunu sırada bütçenizi gereksiz yere harcamaması için Facebook reklam optimizasyonu yöntemlerini bilmeniz ve doğru şekilde uygulamanız gerekiyor. Sizi başarıya götürmesi için kullanabileceğiniz bazı denenmiş yöntemleri kullanarak Facebook reklamlarınızı optimize edebilirsiniz. Bu yöntemleri aşağıda sizin için listeledik.
1. Başlamadan önce hedefinizi belirleyin Reklam kampanyanız üzerine çalışmaya başlamadan önce, hedefinizin ne olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Bu hedefe ulaştıracak en doğru yolu daha işin başındayken çizmeniz faydalıdır. Bu süreçte Facebook hedef belirleme konusunda yardımcı oluyor. "Reklam Oluştur" sayfasındaki listeden bir hedef seçmeden önce iyi düşünmelisiniz. Küçük işletmeler için, web sitesi dönüşümleri doğru hedef olabilir. Böylece yeni bir ziyaretçi ya da müşterinin size ne kadara mal olduğunu görebilirsiniz. Eğer bir Facebook reklamı için müşterinizin ya da ziyaretçinizin size ödediğinden daha az harcama yapıyorsanız, reklamdan kar ediyorsunuz demektir.
2. Küçük hedef kitleler belirleyin Facebook reklam optimizasyonu ile ilgili en önemli konu doğru hedef kitleyi bulmaktır. Bunun için hedeflediğiniz kullanıcıları küçük gruplara ayırın. Daha sonra her bir grup için özel bir reklam oluşturarak dönüşüm oranı yüksek olan grubu tespit edin. Bu süreçte grupların çok kalabalık olmaması veya aynı reklamı aynı insanlara birkaç kez sunulması gerekiyor. Her bir grup 50.000 ile 100.000 kişi arasında olmalıdır. Elbette bu sayı, sektörünüze ve hedeflerinize göre değişiklik gösterebilir. facebook reklam optimizasyonu yöntemler
3. Doğru performans ölçütünü gözlemleyin Odaklanmanız gereken ölçüt her bir müşteri için ortalama kazanç ile her bir müşteri için yaptığınız harcama arasında fark olmalıdır. Sürecin olması gerektiği gibi devam ettiğinden emin olmak için CPC, CPM ve CTR verilerini gözlemleyebilirsiniz. Facebook sayfanızda daha fazla etkileşim almak için kampanya oluşturuyorsanız dikkate almanız gereken veri her bir etkileşim için yaptığınız harcama olmalıdır. Bu sayı, Facebook reklamları panelinde varsayılan olarak gösterilir.
4. Belli takipçiler ve benzer hedeflemeler üzerinden çalışın Tıklanma oranınızı artıracak yollar arıyor, doğru hedef kitleyi bulmak için zaman kaybetmeden satışlarınızın artmasını istiyorsanız belli takipçiler ve benzer hedeflemeler üzerinden çalışmalarınızı yürütmenizi tavsiye ederiz. Böylece reklamlarınız, eposta adresleri ya da telefon numaraları üzerinden belirlenmiş bir hedef kitleye gösterilir. Bunun için sisteme gerekli verileri yükleyerek iletişim bilgisine sahip olduğunuz kişilerin profillerine erişebilirsiniz. Facebook sizin için bu kişileri yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları gibi özellikler üzerinden sınıflandırır ve birbirine benzeyen profilleri gruplandırır.
5. Kısa ve basit reklamlar oluşturun Facebook reklamınız ne kadar uzun olursa o kadar az okunur. Yapılan araştırmalar, Facebook'ta 80 ya da daha az karakterden oluşan içeriklerin, uzun olanlara kıyasla %66 daha fazla etkileşim aldığını gösteriyor. Hatta ortalama 40 karakterden oluşan bir içerikle alacağınız etkişimi %85'lere çıkarabilirsiniz. Kullanıcılar, çok kalabalık gözüken içerikleri görmezden geliyor. Bu nedenle reklam oluştururken kısa metni ve sade bir tasarımı olan bir Facebook reklamı sizi başarıya götürecektir. facebook reklam optimizasyon
6. Reklamınıza ve varış sayfanıza A/B testi uygulayın A/B testi, pazarlama alanında kullanılan kontrol ve davranış olmak üzere iki farklı stratejidir. A ve B birbirlerine karşı test edilirler. Buradaki amaç, hedefinize ulaşma şansınızı artıracak değişiklikleri tespit etmektir. A/B testi, reklamınızın farklı versiyonlarını oluşturmanızı gerektirir. Her bir versiyonda bir ögeyi değiştirmeniz gerekir. Örneğin, başlığınızı test ediyorsanız her bir reklamda farklı bir başlık kullanmalısınız. Diğer yandan imajda ya da reklamın tanım kısmından herhangi bir değişiklik yapmamalısınız. Böylece, başlık alternatiflerinin aldığı dönüşüm oranını açıkça görebilirsiniz. Öncelikle iki varyasyonu test etmenizi öneririz. Çünkü bu şekilde daha hızlı ve ekonomik bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz.
7. Reklamlarınızın yönünü değiştirin Facebook reklamlarınızın tıklanma oranı genellikle zaman içerisinde düşecektir. Bunun sebebi aynı hedef kitlenin reklamınızla tekrar tekrar karşılaşmasıdır. Bu durumda yapmanız gereken belli aralıklarla reklamınızı düzenlemektir. Facebook; reklamınızın başlığını, diğer metinleri, imajını ve hatta hedef kitlenizi değiştirmenize izin veriyor. Sonunda reklamınız baştan sona yenilenmese de ilk bakışta farklı gözüküyor.
8. İlgi çekici imajlar kullanın Reklamınızın yaratıcılığı başarısını direkt olarak etkileyecektir. Kullandığınız imajın, markanız ya da ürününüzle ilgili bir mesaj verdiğinden emin olun. En azından tasarımınızın bir köşesine logonuzu yerleştirin. Kullandığınız imajların kendi içinde bir tutarlılığı olması çok önemli. Bunun için taslaklardan faydalanabilirsiniz. İmajlarınızın rengine önem verin. Renk paletiniz markanız hakkında ipuçları verir ve markanızın karakterini yansıtır. İlgi çekici görsel ve renk seçiminden oluşan bir imaj, tıklanma oranlarını mutlaka artırır.
Sonuç Facebook reklam optimizasyonu için kullanabileceğiniz yöntemlerden en etkili sonucu almak için hedef kitlenizi belirledikten sonra onlarla kuracağınız iletişime ait bir yol haritası çizin. Yaratıcılığınızı kullanma konusunda cesur olun. Unutmayın, insanlar her gün yüzlerce reklamla karşılaşıyor ve onların dikkatini çekmek için çalışmalarınıza büyük özen göstermeniz gerekiyor.
Etiketler:

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Altunbilekler Facebook Kampanyası: İlk Karne Hediyen Bizden
Altunbilekler Facebook Kampanyası: İlk Karne Hediyen Bizden
Devamını Oku >
Doğru İmaj Optimizasyonu Yöntemleri
Doğru İmaj Optimizasyonu Yöntemleri
Devamını Oku >
ETİ Crax Facebook Kampanyası: Caps’ini Yerler
ETİ Crax Facebook Kampanyası: Caps’ini Yerler
Devamını Oku >
Superbrands 2014: Türkiye'nin Süper Markaları Açıklandı!
Superbrands 2014: Türkiye'nin Süper Markaları Açıklandı!
Devamını Oku >
Koton Facebook Uygulaması: Minnie Puzzle
Koton Facebook Uygulaması: Minnie Puzzle
Devamını Oku >
Garanti'den Nostaljik Yeni Yıl Neşesi
Garanti'den Nostaljik Yeni Yıl Neşesi
Devamını Oku >