Facebook Reklam Harcamaları %83 Arttı!

Facebook Reklam Harcamaları %83 Arttı!

Nanigans tarafından yapılan araştırmaya göre Facebook reklam harcamaları 2014 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre %83 arttı.

Facebook’un en büyük reklamverenlerinden biri olan Nanigans tarafından yapılan araştırma raporu geçtiğimiz hafta yayınlandı. Rapora göre Facebook reklam harcamaları 2014 yılının ilk çeyreğinde 2013 yılının ilk çeyreğine göre %83 oranında artış gösterdi.

Pazarlamacı ve reklam yatırım getirilerini büyütmeyi amaçlayan CMO’lar için önemli istatistikleri içeren rapora göre 2014 yılının ik üç ayında Facebook reklam harcamaları önemli ölçüde artış gösterdi. Facebook’un hayata geçirdiği algoritmaların sonucu olarak organik erişimin azalması reklamverenleri performanslarını sürdürebilmek için ücretli erişime yatırım yapmaya yöneltti.

Facebook reklam sisteminin yenilenmesi reklamverenleri kampanyalarını optimize ederek yeni hedef kitleleri ve doğru trafik çekme konusuna yönlendirirken, gerçek sonucun görülmesi için de fırsat sundu. Bunun da bir sonucu olarak reklam harcamaları önemli oranda arttı.

facebook reklam harcamaları 2014

Nanigans raporuna göre hedef kitle ve haber kaynağındaki rekabet sonucu tıklama başına maliyet geçtiğimiz yılın son çeyreğine göre %10 oranında arttı. Gösterimlerin geçtiğimiz yıla göre %48 oranında düşmesinin sonucu ise kaliteli ve değerli reklamların ön plana çıkması oldu.

2014 yılının ilk çeyreğinde beklendiği gibi mobil uygulama reklamları Facebook mobil reklam harcamalarının %74’ünü oluşturarak popülerliğini korudu. Masaüstü reklam harcamalarının ise %81’i haber kaynağına ayrılırken, harcamaların %76’sı 25 yaş üstü kullanıcılara sunuldu.

Nanigans 2014 yılının ilk çeyreği için hazırladığı Facebook reklam harcamaları raporuna şuradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Twitter Aylık 255 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı! Aslanoba Capital Webrazzi’ye Ortak Oldu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.