Kaçınılması Gereken Facebook Pazarlama Hataları

Kaçınılması Gereken Facebook Pazarlama Hataları
Facebook pazarlama hataları, şirketinize ciddi anlamda zarar verebilir. Kaş yapayım derken göz çıkartmayın! Günümüzde dünyadaki 7 insandan 1’i Facebook’a üye. Bu rakama dayanarak, şirketlerin rekabete ayak uydurmak için Facebook’ta aktif olmaktan başka çareleri yok. Öyle ki Facebook, kendi web sitelerinden daha önemli bir konumda çünkü müşterilerinin çoğu en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’ta gezinmeyi tercih ediyor. Facebook, rakiplerinize karşı önemli bir avantaj sağlarken, bazı ülkelerde sadece rakipleri takip etmek için bile üye olmak gerekiyor. Socialbakers verilerine göre ABD (%53.22), UK (%51.24), Tayvan(%56.19), Avustralya (%54.94), İsveç (%53.47), Singapur (%60.63) ve Katar (%83.94) ve ülkemiz Türkiye gibi Facebook kullanım oranı yüksek olan ülkelerde, müşteriler ve rakipler ile etkileşim içinde olabilmek için Facebook’ta aktif olmak çok mantıklı… Sosyal medya pazarlama yapan şirketler Facebook’ta olmaları gerektiğini bilmelerine rağmen, Facebook'ta pazarlama yapmanın kolay bir iş olmadığının da farkındalar. Yüzlerce, binlerce, belki de milyonlarca kişiye markanızı tanıtacak, onlar tarafından kabul göreceksiniz, gerçekten kolay bir iş değil! Bu durumu göz önüne alarak, Facebook'ta pazarlama yaparken kaçınmanız gereken Facebook Pazarlama Hatalarını listeledik: 1.    İçerikler yeterince görsel değil İçerik pazarlamanızı daha etkili hale getirmek için görsel kullanın. Görseller, takipçi katılımını artırmanın çok etkili bir yolu. En büyük pazarlama hatalarından birisi, sıklıkla görsel içerik yaratmamak ve paylaşımda bulunmamak… Facebook “haber kaynağı (newsfeed)” kısmında görünür olmak için bu durum çok önemli. Buna örnek olarak: Örnek 1:  Facebook Pazarlama   Örnek 2:    Facebook Pazarlama Hataları   Facebook haber kaynağınızda görünseydi bu iki örnekten hangisi ilginizi çekerdi? Büyük ihtimalle ikincisi olurdu çünkü ikinci paylaşımdaki görseller, birincideki kelimelerden daha fazla ilgi çekiyor.
2.    Facebook kapak fotoğrafları (cover photo) yasal değil! Facebook fotoğrafı da sayfanın görünümü için çok önemli bir etken. Kullanıcıların ilgisini çekmek için en gerekli unsurlardan birisi… Fakat birçok kişinin fark etmediği şey ise bunların bir yönetmeliği olduğu… Yönetmeliği göre, kapak fotoğrafları şunları içermemeli:
  • Ücret ve satın alma bilgileri
  • İletişim bilgileri
  • “Beğen” ya da “Paylaş” gibi kullanıcı arayüzlerine yönlendirme
  • Harekete geçirme
Her ne kadar yönetmelik bazı konularda kapak fotoğraflarını engelliyor olsa da, yaratıcı yöntemler kullanarak bu engelleri aşmanız da mümkün. Yaratıcı Facebook Kapak Fotoğrafları Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda, markaların yaratıcı kapak fotoğrafları örneklerini inceleyebilir ve ilham alabilirsiniz.
3.    Yarışma yönetmeliklerine uyulmuyor Katılımcılar için yarışma düzenlemek artık  çok popüler fakat sayfası olan bir çok şirket takipçilerine şu Facebook özelliklerini kullanarak yarışma düzenleyerek hata yapıyorlar;
  • Kazanmak için bu post’u beğenin
  • Kazanmak için bu fotoğrafı beğenin
  • Kazanmak için paylaşın
 Facebook Yarışmaları   Facebook yönetmeliğine göre, Facebook’un hiçbir özelliğini promosyon yapmak için kullanamayacağınız biliyor muydunuz? Daha açık bir şekilde, kurallara göre Facebook yarışmaları düzenlemek için, 3. Parti uygulamalar kullanmanız ya da ayrı bir sekmede yarışma düzenlemeniz gerekiyor. Bu neden bu kadar önemli? Çünkü uygulama kullanmadan bir yarışma düzenlemek hesabınızın uyarılmadan kapatılmasına sebep olabilir. 3. parti uygulamalar, yarışmanızı yönetmek ve izlemek için yardımcı olurken, kuralların sınırları içerisinde kalabilmenizi sağlıyor.
4.    Yanlış ödüller veriliyor iPad ya da iPhone veren ne kadar şirket sahibi, marka ya da pazarlamacı var! Bu ödüller diğer ödüllerle karşılaştırıldığı zaman daha “viral” olmasına rağmen, yanlış insan profili ya da demografiklerin ilgisine çekmeye daha yatkın. Ödüllere önem veren insanların ilgisini çeken ödüller yüksek oranda “viral” yayılım yaratabilir ama şirket ya da marka ile bağlantısı olmayabilir. Bu durum da sayfanızdaki katılım oranlarını düşürecektir çünkü takipçiler yarışma bittikten sonra yorum yapmayacak ya da sayfada aktif olmayacaklar.
5.    Yeterli miktarda soru sorulmuyor Görsel kullanmamanın yanı sıra, bir diğer büyük hata ise sayfa sahiplerinin yeterince soru sormaması… Soru sorulmadığı zaman, takipçilerin post’u hızlıca göz atıp geçecekleri göz önünde bulundurulmuyor. Takipçilerinizden diyalog ya da yorum alabilmek için, içerik planınıza sorular yerleştirmelisiniz. Buddy Media’nın yaptığı bir araştırmaya göre, soru ile paylaşılan bir post, sorusu olmayan postlara göre iki kat daha fazla katılım sağlıyor.    Facebook Yarışma Yönetmelikleri
6.    Yanlış zamanda paylaşım yapılıyor Bu konuda birçok yol kat edildi ama Facebook’taki paylaşımların zamanlaması konusunda halen doğru bir çözüm bulunmuş değil çünkü bu zamanlama farklı demografik ve coğrafik farklılıklara göre değişiklik gösteriyor. Facebook’ta paylaşımda bulunmak için en doğru zaman ne zaman? Paylaşımda bulunmak için en doğru zamanlamanın ne olduğunu öğrenmek için, Facebook sayfa analizlerinizi kontrol etmelisiniz. Tüm postlarınızın zamanlama detaylarını görebilirsiniz; her post'un görüntülenmesi, belirlenmiş post’ların kullanıcı katılımı oranları, post hakkında konuşan insanların sayısı ve “viral” oranlar… Kısacası hedef kitleniz ile bağlantı kurabilmeniz için gerekli olan her şey…
Sonuç Facebook'ta pazarlama, sadık bir takipçi tabanı oluşturabilmek için çok etkili bir yöntem. Bu konuda başarılı olmanın sırrı, Facebook sayfanızın potansiyelini kullanmak ve hatalarınızdan ders almaktan geçiyor.
Etiketler:

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
8 Adımda Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma
8 Adımda Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma
Devamını Oku >
Facebook Hediye Kartı
Facebook Hediye Kartı
Devamını Oku >
Durex SOS Acil Kondom Servisi
Durex SOS Acil Kondom Servisi
Devamını Oku >
Evian Oyun Parkı
Evian Oyun Parkı
Devamını Oku >
Facebook Mobil Reklamlar Sayesinde %40 Gelir Artışı Sağladığını Duyurdu
Facebook Mobil Reklamlar Sayesinde %40 Gelir Artışı Sağladığını Duyurdu
Devamını Oku >
Facebook Kendi Lokasyon Takip Uygulamasını Geliştiriyor
Facebook Kendi Lokasyon Takip Uygulamasını Geliştiriyor
Devamını Oku >