Facebook Paylaşımları İçin Faydalı Öneriler

Facebook Paylaşımları İçin Faydalı Öneriler

Bir iletişim aracı olarak Facebook paylaşımları, doğru yapıldığında hedef kitlenin dikkatini çeker ve direkt olarak etkileşim kurmanızı sağlar.

Facebook kullanmayan şirket kalmadı diyebiliriz. Küçük-büyük fark etmeksizin hemen hemen bütün işletmeler, Facebook üzerinden bilinirlik sağlamaya çalışıyor. Diğer yandan Facebook’ta ne paylaşması gerektiğini bilmeyen şirket sayısı hiç az sayılmaz.

Diğer yandan ne paylaşması gerektiğinin ötesinde, bu şirketlerin 30 milyon takipçisiyle her açıdan baş etmesi gerekiyor. Bu pek kolay bir iş değil. Başarıya ulaşmak için Facebook’ta ürünlerin sergilenmesinden daha fazla şey yapmak ve içerikleri çeşitlendirmek gerekiyor.

Facebook paylaşımlarınız üzerine çalışırken aşağıdaki öneriler işinizi kolaylaştıracaktır.


1. Kamera arkası

Kamera arkası fotoğrafları da şirketlerin insanlaşan yönünü ortaya çıkarıyor. Bu tür içerikler, markanızın dürüst ve transparan olduğu hissini verir. Günümüzde çok sayıda şirket bu yaklaşımı kullanarak Facebook üzerinden takipçilerine özel bir paylaşım da bulunuyor ve ilişkiyi güçlendiriyor.


2. Özgün içerik

Her zaman pazarlama odaklı içerik oluşturmamaya özen göstererek takipçilerinizle özgün içeriklerinizi paylaşmanızda fayda var. Özellikle ürün veya hizmetinizin günlük hayatta olduğu halini takipçilerle paylaşın. Stüdyo çekimindense amatör olarak çekilmiş fotoğraflar kullanın.


3. Özçekim

Ne dersek diyelim özçekim paylaşımları sosyal medyayı ele geçirmiş durumda. Bugün Facebook’ta en fazla popüler olan fotoğrafların önemli bölümü özçekimden oluşuyor. Bu güne kadar birçok şirket çalışanı, çalışma ortamında çekilmiş özçekimi sosyal medyada paylaştı. Takipçiler, bu paylaşımları çok sevdi. Çünkü böylece şirketler daha insanlaşan bir duruş kazandı. Bir logodan öte, bu şirketlerin insanların yaşadığı bir yer olduğunu gösterdiler.

facebook


4. Alıntı

Sektörünüze uygun alıntıları takipçilerinizle paylaşmanızda hiçbir sakınca yok. Bazı şirketler, alıntı paylaşma konusuna önyargılı yaklaşabiliyor. Aslında, yaptığınız işe uygun alıntılar avantajlı olabilir. Bu tür paylaşımlar binlerce etkileşim alabiliyor.


5. Popüler içerik

Facebook, arkadaşlarınız ve takipçilerinizin içerik paylaşma zamanını ve popüler içerikleri göstermek için yakın bir geçmişte algoritmalarını (bir kez daha) değiştirdi. Popüler içeriklere dokunan pazarlama mesajları oluşturmak hedef kitlenizin dikkatini çekmenizi sağlar. Halihazırda ilgilendikleri bir konuya değinerek aldığınız etkileşimi kolayca arttırabilirsiniz.


6. Komik fotoğraflar

Hedefinize uygun olmak kaydıyla komik fotoğraf paylaşmak her zaman işe yarar. Popüler durumdaki fotoğrafların kendinize özgü versiyonlarını yaratabilirsiniz. Facebook’un insanların zaman geçirmek için kullandığı bir platform olduğunu unutmayın. İnsanlar eğlenmek istiyor. Onları eğlendirecek içerik oluşturmaya çalışın.

facebook paylaşımları öneriler


7. Diğer insanların içeriği

Diğer kaynakların içeriklerini paylaşmak etkileşim yaratmak, iletişim kurmak için çok iyi bir yöntemdir. Takipçilerinizin hoşuna gidecek bilgileri, başkası üretmiş de olsa paylaşmaktan çekinmeyin. Elbette bu tür paylaşımların, kendi içeriklerinizin önüne geçmemesi gerekiyor.


8. Boşluk doldurmaca

Boşluk doldurmacanın bağımlılık yapan bir yönü var. Bu tür içerikler insanlarda yanıtlama dürtüsü yaratıyor. Üstelik kolayca cevap verilebildiği için bu içerikler oldukça fazla etkileşim alıyor. Diğer yandan şaşırtıcı bir şekilde çok sık kullanılmıyor.

Bir bölümü boş kalan cümle kurup takipçilerinizden tamamlamalarını isteyebilirsiniz. Markanıza ait bir ürünü aldıklarında ne düşündüklerini, o ürünün hayatlarında nasıl bir kolaylık sağladığını öğrenmeye yönelik cümleler faydalı olacaktır.


9. Video

İnsanlar Facebook üzerinden çok sık video izliyor ve bu izleyici kitlenin sayısı sürekli artıyor. Videoların, şirketler tarafından hala çok kullanılmıyor olsa da Facebook’ta önemli bir etki yarattığı ortada. Üretimi diğer formatlara göre zor olan videoların yaratacağı etkinin de aynı ölçüde fazla olacağını unutmamakta fayda var.


Hemen hemen herkesin evde, işte, sokakta aktif olarak kullandığı Facebook üzerinden hedef kitleye ulaşmanın hem kolaylıkları hem zorlukları var. Binlerce kullanıcı arasından hedef kitlenizin ilgisini çekmek için doğru içeriği doğru zamanda sunmanız gerekiyor. Facebook paylaşımları için bugüne kadar yapılan işlerden yola çıkılarak sunulan öneriler başarıya ulaşmanız için kolaylık sağlayacaktır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yaratıcı Instagram Kampanyaları İçin Öneriler İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.