Facebook Organik Sayfa İçeriklerini News Feed’den Kaldırıyor mu?

Facebook Organik Sayfa İçeriklerini News Feed’den Kaldırıyor mu?

Facebook, sayfalar tarafından hazırlanan organik içerikleri, yeni duyurduğu ikinci haber özelliği Keşfet Akışı’yla mı sınırlandıracak?

Facebook, geçtiğimiz hafta ikinci News Feed (Haber Akışı) yerine geçen “Explore”u duyurdu.  Explore’da insanların takip ettiği sayfalara ait içerikler yer alıyor. Geleneksel News Feed ise bildiğiniz gibi hem arkadaşlardan hem de takip edilen Facebook Sayfaları kullanıcılarından post’lar içeriyor.

“Keşfet Akışı” olarak Türkçeleştirilen Explore özelliğini, Facebook mobil uygulamasında sağ üst köşede yer alan alt alta üç çizgiye bastığınız zaman sol tarafta kırmızı bir roket sembolüyle görebilirsiniz. Facebook masaüstü sürümündeyse aynı özelliğe sayfanın sol tarafından ulaşabilirsiniz.

Facebook şu an yalnızca Facebook Sayfaları’nın paylaştığı; insanların takip ettikleri sayfalar tarafından paylaşılan içeriklerin yer aldığı bir haber akışı sistemi test ediyor. Test için; kullanıcıların arkadaşlarının, ailelerinin paylaştığı içerikler geleneksel News Feed’de kalırken, Facebook Sayfaları’nın organik post’ları Keşfet Akışı ile sınırlandırıyor. Yani kısaca anlatmak gerekirse; Facebook Sayfaları’na ait içerikler Haber Akışı’ndan çıkarılıp Keşfet Akışı’na yerleştiriliyor.

Sosyal ağın onayladığı test, Slovak gazeteci Filip Struhárik tarafından rapor edildi ve Facebook tarafından onaylandı. Sayfa sahiplerinin Keşfet Akışı’nda yer alabilmesi için ücret ödemesini gerektirecek bu sistem, ücretsiz içerik paylaşımını ortadan kaldıracak bir yaklaşımı beraberinde getiriyor. Yani yayıncıların oyunda kalabilmesi için para ödemesi gerekebilir.

Slovakya, Sri Lanka, Sırbistan, Bolivya, Kamboçya ve Guatemala dahil olmak üzere 6 ülkede deneme sürecinde olan testin uluslararası kullanıma açılıp açılmayacağı konusu şu an sosyal medya devinin gündeminde yok. Ancak bu durum, bahsettiğimiz 6 ülkedeki yayıncıların içerik etkileşimini son birkaç günde %60 oranında düşürmüş durumda.

facebook-news-feed-interaction-drop

Tabii ki bu durum değişebilir ve düşen etkileşim oranları yeniden yükselebilir. Bunun sebeplerinden biri de Facebook kullanıcılarının büyük çoğunluğunun platforma Keşfet Akışı şeklinde bir haber alanı daha eklendiğinden haberdar olmaması olabilir. Zaman içinde kullanıcılar bu iki akış arasında gidip gelebilir. Konsept açısından Snapchat’in bireysel hesapların yer aldığı Stories (Hikayeler) ve yayıncı içeriklerinin yer aldığı Discovery (Keşfet) akışlarına benzetilebilir.

Birden çok haber akışıyla kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışan Facebook’un bu hamlesi daha fazla kâr elde etmek için yapılan bir hareket gibi görünüyor. Farklı iki haber akışı alanıyla kullanıcıları uzun süre ağda tutmak isteyen sosyal medya platformu, bir yandan da onlara daha fazla reklam göstermeye başladı. Facebook’un platformdaki reklam dengesini iyi ayarlaması, platformun başarısı ve geleceği açısından önemli.

Profesyonel içeriklerin görüntülenmesi konusuna çeşitli farklılıklar getiren sosyal ağ, Facebook Watch ile uzun formatlı orijinal videolar izlemeye ayrı bir boyut kazandırdı. Yayıncılar, “click bait” (tık tuzağı) videoların kaliteli içeriklerden ayrılmasını sağladığı için Watch özelliğinden memnun. İkinci bir haber akışı hem markalar ve işletmeler hem de kullanıcılar için ilk başta kolay olmayacaksa da Facebook News Feed algoritmasındaki değişikliklerle sayfa sahiplerini ve kullanıcıları şaşırtmaya devam edecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram’a Canlı Hikaye Paylaşım Özelliği Geldi Koff Animation'dan serinin üçüncü filmi geldi; SEBA yayında! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.