Facebook, Organik Sayfa Erişimi Hesaplama Yöntemini Değiştiriyor

Facebook, Organik Sayfa Erişimi Hesaplama Yöntemini Değiştiriyor

Mobildeki ‘Page Insights’ bölümünü yeniden tasarlayan Facebook, sayfaların organik paylaşımlarını, ücretli paylaşımlara benzer şekilde hesaplamaya başlıyor.

Facebook, sayfa yöneticilerinin paylaşımları daha etkin biçimde hesaplayabilmesi için mobildeki ‘Page Insights’ (Sayfa İçgörüleri) bölümünün tasarımını yeniledi. Sosyal ağ, bundan böyle sayfaların organik paylaşım erişimlerini de ücretli paylaşım erişimlerine benzer şekilde hesaplayacak.

Blogda duyurulan değişiklikler, Facebook’un organik paylaşım erişimini hesaplama şeklini değiştireceğini gösteriyor. Değişiklikten önce organik erişim, paylaşımın kaç kez News Feed’de yer aldığına göre hesaplanıyordu. Şimdi ise, organik paylaşımın erişim sayılması için bir kullanıcının ekranında mutlaka görünmesi gerekiyor. Bu zamana kadar Facebook’un yalnızca ücretli paylaşımlarında uygulanan bu yöntem, artık hem organik hem de ücretli paylaşımlara uygulanacak.

Getirilen yeniliklerle birlikte daha tutarlı veri elde edilebilecek. Bunun olacağına inanmayanlar, önümüzdeki birkaç ay eski hesaplama yöntemini, yeni hesaplama yöntemiyle kıyaslayarak öğrenebilir. Bu kıyaslama Page Insights API’de de yer alacak ve veri, rapor olarak indirilebilecek.

Facebook, yaptığı güncellemeyi “bu, erişimin ölçümlemesinde yapılan bir değişiklik, News Feed dağılımında yapılan bir değişiklik değil. Etkileşim ölçütleri aynı kalacak” şeklinde açıklıyor. Değişiklik, sayfa yöneticilerinin daha net ölçümlemeyle, daha kesin sonuçlar elde etmesini sağlayacak. Bazıları, öncekinden daha az erişim aldıklarını görecek. Her ne koşulda olursa olsun, organik ve ücretli paylaşım ölçümlerinin belirli bir standarda oturtulması, daha iyi bir yaklaşım.

Page Insights’ın yenilenen mobil tasarımında ise, en sık kullanılan ölçüler, ekranın en başında yer alıyor. İşletme sayfaları, içgörüler sekmesinde:

  • Beğeni sayısı, erişim ve etkileşim gibi genel sayfa tanımlarını
  • En son paylaşımın performansı gibi aldıkları son aksiyonları
  • Yeni takipçilerin demografik bilgileri gibi sayfanın güncel erişimine ait önizlemeler görebiliyor.
Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Paylaşım Kültürü ve Yaratıcılığın Öne Çıktığı Yaşam Alanı Habita, Birinci Yılını Doldurdu Facebook Messenger’a Sevgililer Günü'ne Özel Yenilikler Geliyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.