Facebook, News Feed’de Yerel Haberlere Öncelik Verecek

Facebook, News Feed’de Yerel Haberlere Öncelik Verecek

News Feed algoritmasının güncelleneceğini belirten Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, News Feed’de yerel haberlere öncelik vermeye başladıklarını duyurdu.

Facebook, kullanıcılarının News Feed’de gördüklerine ve okuduklarına güvenmesini istiyor. Sosyal ağ,News Feed’e yerel haber organizasyonları eklemeye başladı. İnsanların yakın çevresinde ve yaşadığı toplulukta olup bitenlere odaklanmasını isteyen Facebook, böyle bir uygulamaya gitti. News Feed’in işleyişinde büyük değişiklikler yaşanacağının sinyallerini veren Zuckerberg, bu değişiklikleri birer birer uygulamaya koymaya başladı.


Ulusal haberler yerine yerel haberlere ağırlık vereceklerini belirten Facebook CEO’su, insanların yaşadıkları toplumda ve yakın çevresinde neler olduğunu öğrenmesini istiyor. Yaptığı açıklamada kullanıcıların daha yüksek kaliteli, daha güvenilir haberler görmesini sağlamaya çalıştıklarını belirten Zuckerberg, yaşadığımız toplumda olanların hayatımızı etkilediğini ve yerel haberler okumanın vatandaşlıkla ilgili etkileşimi artırdığını söyledi.  Zuckerberg, yerel haberlerin hem çevrimiçi hem de çevrimdışı topluluklar kurulmasına yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu değişiklik kullanıcılar açısından iyi mi yoksa kötü mü bilinmez ancak, Facebook algoritmasında sıkça yapılan değişikliklerin büyük yayıncılar açısından pek de iyi olmadığı açık. Yalan haberleri platformdan uzak tutmaya çalışan Facebook’un hem yatırımcıları hem de kullanıcıları ikna edici değişiklikler yapması gerekiyor.

Marka ve işletmelerin değişen Facebook koşullarında ayakta kalması için yapması gereken 5 şeyi merak ediyorsanız yazımızda bulabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google, HTC’nin Akıllı Telefon Bölümünü Satın Aldı Hibboux Sosyal Medya Çalışmaları İçin Red and Grey İle El Sıkıştı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.