Facebook Mobil Reklamlar Sayesinde %40 Gelir Artışı Sağladığını Duyurdu

Facebook Mobil Reklamlar Sayesinde %40 Gelir Artışı Sağladığını Duyurdu

Facebook, mobil reklamlar sayesinde gelirlerinin %40’dan fazla artış göstererek 1.6 milyar dolara ulaştığını duyurdu.

Facebook’un büyümesi, gelirinin neredeyse dörtte birini oluşturan mobil reklamlar alanındaki güçlü performanstan dolayı daha hızlı gerçekleşti.

Mark Zuckerberg bir konferansta “Facebook’un bir mobil şirket olduğu tartışılmaz. İnsanların mobil araçlarda bizimle harcadığı her dakikadan, masaüstü araçlarda harcadığı dakikadan daha fazla para kazanacağız” diyor.

Facebook’un sayısal verileri Wall Street’in %34 gelir artışı ve düşük kar artışı tahminlerini aşıyor.

Facebook hisseleri, kazançlar ifşa edildikten sonraki mesai saatleri dışında beklendiği gibi hareketsizdi. Hisse senetleri, son haftalarda görülmemiş 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu da yatırımcılar tarafından iyimser olarak karşılandı.

Facebook’un hisse bazlı tazminat için muhasebe ücretleri çıkarıldığında bile %67 artan gelirleri ile birlikte giderleri de artıyor.

Mark Zuckerberg Facebook’un çalışan sayısını artırmayı planladıklarını söylerken, CFO David Ebersman 2013’te %50 maaliyet artışı olacağını tahmin ediyor.

Zuckerberg “Reklamlar bir yana, Gifts ya da Graph Search gibi diğer alanlardan gelecek olan gelirler üzerindeki yakın dönem beklentileri biraz azaltmak istiyorum” diyor. “Tahminimce bunlar uzun dönemde bizim için büyük fırsatlar yaratacak fakat öngörülebilir gelecek adına bizim için en önemli şey bu ürünler etrafındaki tüketici deneyimini artırmak için çalışmaya devam etmek” diye ekliyor.

Zuckerberg video ve diğer zengin medya kanallarını içeren reklamların, mobil reklamlar ile muhtemel gelir artışı kaynağı olarak içerik akışına giriyor olacağını açıkça ima ediyor. Yeni satışların aşırı istihdamı geride bırakıp bırakmayacağını ve bunun bu yıl gelir artışı sağlayıp sağlamayacağı ise belirsiz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Deloitte TMT Raporu'na Göre 2013 Yılında Mobil Reklam Pazarı %50 Büyüyecek! Facebook Kendi Lokasyon Takip Uygulamasını Geliştiriyor →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.