Facebook Kendi Lokasyon Takip Uygulamasını Geliştiriyor

Facebook Kendi Lokasyon Takip Uygulamasını Geliştiriyor

Bloomberg‘in haberine göre Facebook kendi mobil lokasyon takip uygulaması üzerinde çalışıyor.

Adı açıklanmayan 2 kaynağa göre, Facebook, şuan “check-in”lere ve “geotagged” postlara izin veren mevcut takip sistemini, kullanıcının lokasyonunu gerçek zamanlı olarak takip edebilecek ve onlara arkadaşlarını bulabilme gibi özellikler sağlayacak ayrı bir uygulamaya dönüştürmeyi planlıyor. Erken gelen bu haberlerden anlaşıldığı üzere bu uygulama Google’ın Latitude, Apple’ın ‘Arkadaşlarımı bul’ (find my friends), ya da buna benzer hizmetler gibi bir uygulama olacak gibi görünüyor.

Bu araç, Facebook’un kullanıcıların yakınlarındaki arkadaşlarının girdiği verilere dayanarak arkadaşlarını bulmalarını sağlayan “yakındaki arkadaşları bul’ özelliğinin arkasındaki fikirlerin üzerine de inşa edilebilir.

Facebook’un mobil uygulama üzerine çok yoğunlaştığı da gelen bilgiler arasında… Bu da Facebook’un geniş kullanıcı tabanının değerini güçlendirmenin bir başka yolu da olabileceği anlamına geliyor.

Bloomberg, uygulamayı geliştiren ekibin Messenger’a katkılarıyla bilinen mobil urun müdürü Peter Deng‘in liderliğinde çalıştığını ve Facebook tarafından 2011’de satın alınan lokasyon paylaşımı uygulaması Gowalla üyelerinin de katkısının olduğunu belirtiyor.

Facebook iddiaları reddetse de, uygulamanın Mart ayının ortasında piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Mobil Reklamlar Sayesinde %40 Gelir Artışı Sağladığını Duyurdu Google+, Twitter’ı Geride Bırakarak Dünyanın 2. Büyük Sosyal Ağı Oldu →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.