Facebook iOS Messenger Uygulamasına Sesli Arama Özelliği Ekliyor

Facebook iOS Messenger Uygulamasına Sesli Arama Özelliği Ekliyor

Facebook, ücretsiz sesli arama seçeneğini iPhone Messenger kullanıcıları için ilk kez görücüye çıkardı.

Bu yeni özellik, iPhone kullanıcılarından bir başka Iphone kullanıcıları ile sohbet açmasını ve sağ üst köşedeki “i” butonuna dokunup, “Ücretsiz Arama”ya basmalarını istiyor.  Ardından alıcı “Beste Akçay arıyor” gibi bir pop-up uyarısı alıyor.

Henüz tam işlevselliği olmayan kullanıcılara, uygulama ücretsiz aramadan yararlanamadığını hatırlatıyor ve “Bu kişiyle sohbet etme izniniz yok” gibi bir uyarı veriyor.

Facebook, PCMag’in yorum isteğine hemen cevap vermedi. Fakat The Verge’e göre, U.S Facebook kullanıcıları, iPhone sahibi arkadaşlarına Wi-Fi ya da bir data bağlantısıyla ücretsiz arama isteği gönderebiliyorlar.

Facebook, sesli mesaj özelliğini dahil etmek için iOS ve Android Messenger uygulamalarının güncellemelerini açıkladığında, bu ayın başlarında bu özelliğin hazırlık aşamasında olduğunu ima etti. Bu noktada, Kanadalı iOS kullanıcıları, sesli mesaj özelliğinden yararlanma imkanına sahip oldular.

The Verge, bunun Facebook’un “dünyadaki en büyük VoIP kullanıcı topluluğuna sahip olabileceği” anlamına geldiğini belirtiyor. Skype ve Vonage gibi rakipler bu en popüler sosyal ağ ile karşılaştırıldığında daha küçük kullanıcı kitlesine sahipler.

Facebook ve Skype, 2011’de Skype görüntülü arama özelliği Facebook.com’a dahil olduğundan beri yani 2.5 senedir işbirliği içerisindeler. Fakat özellik mobil araçlarda kullanılamıyordu.

Facebook Messenger uygulamasıApple App Store’da ücretsiz olarak bulunuyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ajans Press Sosyal Medya Çözüm Ortağını Seçti Instagram 90 Milyon Aktif Kullanıcısı Olduğunu Duyurdu →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.