Facebook’a Gömülü Gönderi Özelliği Geldi

Facebook’a Gömülü Gönderi Özelliği Geldi

Facebook geçtiğimiz hafta kullanıcılarına yeni gömülü gönderi (embedded posts) özelliğini duyurdu. Bu özellik ile kullanıcılar artık web sitelere ya da kişisel bloglarına Facebook gönderilerini gömebiliyor.

Gömülü gönderiler; Facebook’taki fotoğraf, video, hastag, yorum ve paylaşımlar gibi tüm bilgi ve etkileşimleri içerirken aynı zamanda da sayfanın adını ve kategorisini de özgün olarak yayınlıyor. Gömülü gönderideki beğen ve paylaş butonları ile etkileşim sağlanabiliyor. Uzun yazılarda “Daha Fazla” seçeneği oluyor ve üzerine tıklandığında ziyaretçiyi Facebook’taki esas gönderiye yönlendiriyor. Burada sadece herkesin görebileceği mesajların linkleri gömülü olabiliyor.

Twitter kullanıcıları uzun bir süredir gönderileri gömme özelliğini kullanırken;  bir süredir de Instagram ve Vine kullanıcıları bu özellikten faydalanıyordu. Facebook’a da bu özelliğin gelmesinin ardından; Twitter, Vine ve Instagram’daki gömülebilir içerikle doğru orantılı olarak, Facebook’ta paylaşılan içerik kalitesinin ve trafiğin de artması bekleniyor.

facebook embedded post

Facebook’un yeni gömülü gönderi özelliği şimdilik CNN, Huffington Post, Bleacher Report, PEOPLE ve Mashable gibi dünyaca ünlü sitelerde kullanılıyor. Bu özelliğin kullanımının dünya çapında yayılması için çalışmalar başlamış durumda.

Son zamanlarda Twitter’ın en çok kullanılan özelliklerini kullanıcılarına sunan Facebook’un bu adımı, güncel kalmak için bir atılım olarak görülüyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dünyanın İlk Twitter Oteli Açıldı! ArnoBrasco Büyümeye Devam Ediyor! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.