Facebook Gizlilik Ayarlarını Değiştirdi

Facebook Gizlilik Ayarlarını Değiştirdi

Facebook, kullanıcıların gizlilik ayarlarını kısa sürede ve kolay bir şekilde değiştirebilecekleri yeni özelliklerini kullanıma açtı.

Facebook yeni Gizlilik Ayarlarını Mart ayında test etmeye başlamış Mayıs ayında ise resmi olarak ilan etmişti. Ürün yöneticisi Paddy Underwood, kullanıcılara Gizlilik Ayarı Kontrolü adı verilen bu özelliği kullanırken rehber olması için bazı bilgiler paylaştı.

Gizlilik Ayarı Kontrolü, paylaşımlarınızı gözden geçirmenizi ve kimlerle paylaştığınızı kontrol etmenizi sağlıyor. Yalnızca bir-iki dakika içerisinde içeriğinizi yönetebiliyorsunuz.


Facebook kişisel gizlilik ayarlarınızı gözden geçirebilmek için sağ üst köşede bulunan kilit ikonuna tıklayarak Gizlilik Ayarı Kontrolü’ne gidin.

facebook gizlilik ayarlarını değiştirdi

İlk adımda gönderilerinizi kimlerle paylaşacağınıza karar veriyorsunuz. Gönderilerinizi sadece arkadaşlarınızın ya da tüm Facebook kullanıcılarının görebileceği şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunun dışında daha detaylı ayarlar yapmanız için de seçenekler sunuluyor.

facebook gizlilik gönderilerin

Bir sonraki adımda Facebook’ta kullandığınız uygulamaları düzenleyebilirsiniz. Burada kullanmadığınız uygulamaları silebilir ya da bu uygulamaları kimin göreceğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın sizin adınıza oluşturacağı gönderileri kimlerin görmesini ya da görmemesini istediğinizi belirleyebilirsiniz.

gizlilik ayarı uygulamalar

Üçüncü ve son adım profilinizdeki bilgileri gözden geçirmenizi ve düzenlemenizi sağlıyor. Bu bölümde iş, eğitim, memleket gibi bilgilerinizi kimlerle paylaşacağınıza karar verebiliyorsunuz. Ayrıca daha detaylı ayarlama yapmak isterseniz burada ilgili sayfaya yönlendiren bir link bulunuyor.

gizlilik profilin

İstediğiniz düzenlemeleri tamamladığınızda “Bitir!” butonuna basmanız yeterli. İşte bu kadar kısa sürede Facebook’taki tüm içeriğinizin gizliğiniz yönetebiliyorsunuz. İşlemi tamamlamak için “Kapat” butonuna basarak Facebook hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

gizlilik ayarı tamamlandı


Facebook, yeni ayarları sayesinde kullanıcıların en fazla şikayet ettiği gizlilik sorunlarını azaltabilir çünkü pratik ve kullanışlı olan yeni ayarları istediğiniz zaman Gizlilik Kısayolları ikonuna tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Adore Oyuncak'ın Sosyal Medya Ajansı Clockwork Oldu! Facebook’ta Günde 1 Milyar Video İzleniyor! →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.