Facebook Erişimini ve Etkileşimini Artıracak 3 Etkili Strateji

Facebook Erişimini ve Etkileşimini Artıracak 3 Etkili Strateji
Doğru stratejiler belirleyerek Facebook erişiminizi ve etkileşiminizi artırabilirsiniz. Facebook hesabınız çok mu durağanlaştı ya da Facebook pazarlama sonuçlarınızı geliştirmek için basit yöntemler mi arıyorsunuz? Facebook’ta özellikle organik olarak istediğiniz sonuçları elde etmek biraz zahmetli. Yardımcı olması açısından erişim ve etkileşimi artırmanızı sağlayacak 3 etkili stratejiyi sizlerle paylaşıyoruz. Daha fazla hashtag kullanmaya başlayın Twitter, kullanıcıları yıllar önce hashtag’le tanıştırdı. Ancak, Facebook, diğer sosyal ağlara kıyasla hashtag kullanımının gerisinde kaldı ve aynı etkiyi maalesef yaratamadı. Hatta Facebook hashtag’leri ilk kullanmaya başladığında işler hiç de yolunda gitmemişti. Öyle olsa bile, Facebook’ta hashtag kullanmak, döngüsel bir etki yarattığı için daha fazla erişim almanızı, etkileşiminizi artırmanızı sağlar. Dünden bugüne işleyiş değişti. Günümüzdeki araştırmalara göre Facebook’ta hashtag kullanmak, erişiminize pozitif yönde katkı sağlıyor. Social Media Lab tarafından gerçekleştirilen teste göre; paylaşımlarında 1 ila 5 hashtag kullanan kişiler erişim ve etkileşimlerinde nasıl bir değişim olduğunu gördü. Sonuçlar etkileyici. Hashtag’li post’lar, hiç hashtag kullanılmamış post’lara göre %4.4 oranında daha fazla erişim alıyor ve diğerlerine oranla %60.61 daha fazla etkileşim getiriyor. Bir sonraki Facebook paylaşımınızı hazırlarken, gündemdeki ilgili hashtag’leri kullanın ve size getirilerini analiz edin. facebook-people Hitap ettiğiniz kitleyi anlayın Eğitimini bu alanda almış sosyal medya uzmanlarını ve Facebook’un üst düzey yöneticilerini istediğiniz kadar dinleyin. En iyi öğrenme aracı, Facebook Audience Insights veya Facebook Analytics gibi elinizin altında olanlardır. İzleyici kitlesiyle onların takip ettiği Facebook Sayfaları’nın ne kadar farklı olduğu görebilirsiniz. Bunun tek bir anlamı vardır: takipçilerinizin kendine ait alışkanlıkları, ilgi alanları ve tutkuları vardır. Farklı saat aralıklarında Facebook kullanırlar. 18 yaşında bir kullanıcının sosyal ağda aktif olduğu saatler, 40 yaşındaki, günde 10 saat çalışan birinden farklıdır ve ilgilerini de farklı güncellemeler ve paylaşımlar çeker. Facebook stratejinizi belirlerken hesaba katmanız gereken içgörüler şöyle sıralanabilir:
  • Hitap ettiğiniz kitle kimlerden oluşuyor – cinsiyetleri, yaşadıkları ülke, nereli oldukları… gibi
  • Ne tür içerikleri tercih ediyorlar – organik erişim ve etkileşim size bu konuda doğru bilgiler verebilir ve takipçilerinizin sevdiği türden içerikler oluşturmanız hakkında fikir verir. Bu bilgiler doğrultusunda Facebook pazarlama stratejinizi belirleyebilirsiniz ve kitlenizi daha iyi anlayabilirsiniz.
  • Takipçileriniz ne zaman online oluyor – Facebook Insights sayfasında Posts bölümüne girerek takipçilerinizin hangi günler ve günün hangi saatinde online olduğunu görebilirsiniz. Onların online olduğu zamanlar paylaşım yaparak etkileşiminizi artırabilirsiniz.
  • Post çeşitleri – en yüksek erişim ve etkileşimi ne tür paylaşımlar almış? Takipçileriniz link verdiğiniz içerikleri mi, fotoğrafları mı, videoları mı yoksa canlı yayınları mı tercih ediyor? Sosyal medya takviminiz farklı tipteki post’ların hepsini içermeli. Aynı zamanda takipçi kitlesiyle örtüşmeli.
  • Diğer sayfalar neler yapıyor – Facebook Page Insights, izlediğiniz diğer sayfaların ne tür içerikler paylaştığını görmenizi sağlayan faydalı diğer bir özellik. Bunu yapabilmek için, sizinkine benzeyen hesaplardan bir liste oluşturun. Bu, diğer sayfaların güncellemelerini kopyalayıp paylaşmak anlamına gelmiyor. Bunu sakın yapmayın. Sizinkine benzer bir kitleye yönelik diğer sayfaların neler yaptığını anlamaya çalışın.
Insights’ı daha sık kontrol ederek ve eğer zaman ile enerjiniz varsa, farklı zaman dilimlerinde farklı türlerde güncellemeler paylaşarak gelen tepkileri test edebilirsiniz ve sonuçlarını değerlendirebilirsiniz. facebook-animals Neden biraz eğlenceli olmayı denemiyorsunuz? Dürüst olalım; sosyal medya platformlarındaki işletme hesapları genellikle çok sıkıcı. Sosyal medyanın ivme kazandığı alanlar ise çeşitli tartışmalar, skandallar, yemek fotoğrafları, sevimli hayvan videoları ve mizahtan oluşuyor. Bu; ürününüzü, sunduğunuz hizmeti tanıtmayı ya da blogunuzu yazmayı bir kenara bırakmalısınız anlamına gelmiyor. Daha eğlenceli, keyifli, sevimli ve ilgi çekici güncellemeleri de Facebook içerik stratejinize dahil etmeyi düşünün. İlham verici hikayeler, görsel ve videolar – İnsanlar ilham veren hikayeleri sever. Kendi niş endüstriniz dahilinde hikayeler bulmaya çalışın. Örneğin, bir girişimcinin başarıya ulaşan serüveni gibi… Motivasyon sözleri – Sosyal medyada her gün tekrar tekrar benzer sözlerle karşılaşsanız da bu içeriklerin etkileşim getirdiğini unutmayın. İlham veren bir sözü, dikkat çeken bir görselle paylaşın. Ofisinizden çekimlerin yer aldığı fotoğraflar – İnsanlar bir işletmenin perde arkasında nasıl bir yer olduğunu merak eder ve görmeyi ister. Şirketinizin içinden birkaç görüntü paylaşabilirsiniz ya da şirket gezisinde yaşadığınız eğlenceli ya da heyecan verici bir anı veya ofiste yapılan şakaları canlı yayında paylaşabilirsiniz. Bu tür bir içerik etkileşimi artıracaktır. Daha fazla yemek ve sevimli hayvan ağırlıklı içerikler – Sosyal medyada dünden bugüne değişmemiş bir şey varsa o da insanların yemek ve sevimli hayvan fotoğraf ve videolarına karşı duyduğu tutkudur. Sayfanızın yemek içmek ya da hayvanlarla bir alakası olmasa bile ofisin kedisini, köpeğini veya öğle yemeğinde yaptığınız toplantıda yediğiniz, sunumu ve tadı harika olan yemeğin fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. Markanızı insanlaştırmanızı sağlayan bu tarz Facebook paylaşımları daha fazla insana ulaşmanızı, daha çok etkileşim almanızı ve insanların sizinle bağlantı kurmasını sağlar.

İlgili Haberler

Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Devamını Oku >
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Devamını Oku >
2018'in Sosyal Medyaya Yön Verecek Trendleri
2018'in Sosyal Medyaya Yön Verecek Trendleri
Devamını Oku >
Sosyal Medyada Başarıyı Yakalamanın 10 Kuralı
Sosyal Medyada Başarıyı Yakalamanın 10 Kuralı
Devamını Oku >
Instagram Hakkında Bilinmesi Gereken 35 Gerçek
Instagram Hakkında Bilinmesi Gereken 35 Gerçek
Devamını Oku >
Facebook Video Reklam Kılavuzu ve Önemli İpuçları
Facebook Video Reklam Kılavuzu ve Önemli İpuçları
Devamını Oku >
Social Monitoring: Takip Etmeniz Gereken 8 Önemli Konu
Social Monitoring: Takip Etmeniz Gereken 8 Önemli Konu
Devamını Oku >
Sosyal Medya Tasarımları İçin Ücretsiz Yazı Fontları
Sosyal Medya Tasarımları İçin Ücretsiz Yazı Fontları
Devamını Oku >