Facebook, Asılsız Haberlere Karşı Mücadelesini Genişletiyor

Facebook, Asılsız Haberlere Karşı Mücadelesini Genişletiyor

Facebook, asılsız haberlerin yayılmasını hızlandıran ve sürekli yalan haber ve dedikodu yayan sitelerle savaşmanın daha etkin yöntemlerini arıyor.

Facebook, son olarak Las Vegas saldırganının kimliği hakkındaki asılsız haberi öne çıkarması yüzünden eleştirilere maruz kalmıştı. Sosyal medya ağının asılsız haberlerin yayılmasını önlemek üzere aldığı önlemlerin sonuncusu ise yayımlanan “makalenin kaynağı” ile ilgili. Yayıncı hakkında kullanışlı bilgiler gösteren bu özellik, aynı konu hakkındaki ilave makalelerin de Facebook’ta nerede ve nasıl paylaşıldığını gösteriyor. Okuyucular, buna göre kaynağın güvenilir olup olmadığına ve dikkate değip değmeyeceğine karar veriyor.

facebook-asılsız-haber

Şimdilik bu özelliğin okuyucuların neyin yalan neyin gerçek olduğunu fark etmeleri açısından ne kadar verimli olacağını bilmiyoruz. Tabii ki asılsız haberlerin hızla yayılması probleminin daha geniş çaplı ve daha karmaşık yapıda bir durum olduğunu biliyoruz. Ancak, Facebook saydamlığı platformun temelleri arasına alarak bu konuda büyük bir adım atmış oldu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← manibux, Sosyal Medya Çalışmalarını Wizard Digital ile Sürdürecek! Kedi Kuyruklu Robotik Yastık: Qoobo →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.