Facebook 2013 Türkiye Kullanıcı Rakamları Açıklandı

Facebook 2013 Türkiye Kullanıcı Rakamları Açıklandı

Facebook 2013 yılı için Türkiye kullanıcı istatistiklerini açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye’de mobilden Facebook’a bağlanan kullanıcı sayısı 12 milyona ve aylık aktif kullanıcı sayısı ise 34 milyona yükseldi.

Facebook geçtiğimiz yılki Türkiye kullanıcı rakamlarını paylaştı. Campaign Türkiye aracılığı ile yapılan açıklamada Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu bölgesel direktör Diego Oliva ve Facebook Türkiye Pazarı Müdürü Fırat Dirik tarafından açıklanan rakamlar, sosyal paylaşım sitesinin popülerliğini sürdürdüğünü gösteriyor.

Facebook 2013 Türkiye kullanım istatistiklerine göre, 6 ayda yüzde 3’lük bir artışla 34 milyona çıkan kullanıcı sayısı Türkiye’deki online nüfusun yüzde 94’ünü oluşturuyor. Facebook’u günlük kullanan aktif kullanıcı sayısı 21 milyona yükselirken, mobilde aylık aktif kullanıcı sayısı ise 23 milyon olarak belirtiliyor.

Facebook, ayrıca reklamverenlerin hedef kitleleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Markaların arık sadece bilgisayar aracılığı ile değil mobil üzerinden de hedef kitleleri ile iletişime geçebildiğini vurgulayan Facebook, markaların erişebileceği hedef kitlelere örnekler de gösterdi. Buna göre bir fitness salonu İstanbul’da yaşayan 18 yaşın üzerindeki sağlık ve sporla ilgilenen 720 binden fazla kadın kullanıcıya ulaşabilirken; ulusal bir moda perakendecisi moda ve alışveriş ile ilgilenen Türkiye’nin döt bir yanından her yaşta 8.4 milyon kadına sesini duyurabiliyor.

Facebook’un açıkladığı rakamlara bakılacak olursa Türkiye’de Facebook’un popülerliğini koruduğu görülürken, markaların Facebook iletişimine önem vermeye devam edeceği söylenebilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google’dan Yerel Seçim Portalı Facebook WhatsApp’ı 16 Milyar Dolara Satın Aldı! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.