Etkileşim Amaçlı Tweet Yazma Yöntemleri

Etkileşim Amaçlı Tweet Yazma Yöntemleri
Çok hızlı akan bir içerik trafiğine sahip olan Twitter’da etkileşim amaçlı tweet yazma yöntemleri ile hedef kitlenizin ilgisiniz çekebilirsiniz. Twitter’da öne çıkmak hiç kolay değil. Her saniye 5,700 yeni içerik paylaşılırken görülmek, fark edilmek ve etkileşime girmek ustalık ve dikkat istiyor. Yine de tweetlerinizin dikkat çekmesi için yapabileceğiniz şeyler var. Dikkat çeken bir tweet okunacak, tıklanacak ve paylaşılacaktır. Kısacası etkileşim alacaktır. Amacınız fazla etkileşim almak ise yapmanız gerekenleri iyi bilmelisiniz. Böylece rakipleriniz arasında öne çıkarsınız. Tweet yazmaya başlamadan önce şu maddeleri iyice inceleyip izleyeceğiniz stratejiyi belirleyin!
1. Kendinizi takipçilerinizin yerine koyun. Twitter’da başarılı olmak için ilk yapılması gereken kendinizi takipçilerinizin yerine koymaktır. Birçok şirket sahibi Twitter üzerinden şirketini tanıtmak istiyor. Fakat unutulmaması gereken çok önemli bir nokta var: hiçkimse sizin işinizi önemsemiyor! Yolun başında sizin için neyin önemli olduğunu tespit edin. Ne tür tweetleri okuyorsunuz ve yanıt veriyorsunuz? Bunlar muhtemelen doğrudan sizi, hayatınızı, problemlerinizi ve ilgi alanlarınızı konu alan tweetlerdir. Takipçileriniz sizden farklı değiller! Tweet yazmadan önce durun ve kendinize takipçilerinizle ilgili şu soruları sorun:
 • Bugün nelerle karşılaşmış olabilirler?
 • Yardımcı olmak için onlara hangi bilgileri verebilirim?
 • Sektörde takipçilerimin bilmek isteyeceği güncel haberler neler?

2. Çok etkileşim almış tweetlere bir göz atın. Şu ana kadar en fazla etkileşim almış olan tweetleri incelemelisiniz. Takipçilerinize göre değişiklik görebilirsiniz ama biliyoruz ki en fazla etkileşimi video, imaj ve link içeren tweetler alır. En çok etkileşim almış tweetlerinizi bulmak için My Top Tweet gibi bir araç kullanabilirsiniz. Bu araç en popüler 10 tweetinizi gösterir. Böylece yeni tweet yazarken bu bilgileri de değerlendirmeye alabilir ya da yeni takipçilere de ulaşabilmesi için eski tweetlerinizi tekrar paylaşabilirsiniz.
3. Gerçekçi olun. Ne yazık ki bazı insanların tek amacı ilgi çekmek ve ilgi çektiği sürece paylaşımlarının gerçekçi olup olmadığını önemsemiyorlar. Fakat şunu unutmayın, insanlar gerçekten sizinle etkileşim kurmak istiyor. İyi, kötü ya da çirkin olmanız fark etmez. Elbette bazı negatif özelliklerinizi kendinize saklayabilirsiniz ama baştan sona sahte bir profil oluşturmamalısınız. Yani, insanlar sizin de kendileri gibi sorunlar yaşayabilen ya da mutlu olabilen gerçek kişi olmanızı tercih ediyor. etkileşim amaçlı tweet yazma yöntemleri
Takipçilerinizin cevap vereceği tweetler yazmanız için 8 öneri Yukarıda bahsettiğimiz 3 maddeyi dikkate alırsanız kısa süre içinde Twitter’da başarılı sonuçlar alırsınız. Bunlara ek olara takipçilerinizin cevap vermesini sağlayacak tweetler yazmanız için de belli yöntemler var. Bu 8 öneriyi uyguladığınız zaman mutlaka daha fazla etkileşim alacaksınız.
 • Eylem çağrısı (call to action) yapın: Takipçilerinize doğrudan yapmalarını istediğiniz şeyi söyleyin. “Retweet edin”, ”İndirin” ya da “Linke tıklayın” gibi.
 • Soru sorun: Soru sormak Twitter’da etkileşim almanın en iyi yollarından biridir. Hepimiz sorulara cevap vermeyi seviyoruz. İnsanların bu yatkınlığını fırsata çevirin!
 • Takip edilmeyi isteyin: Takipçi sayınızın artmasını istiyorsanız, bunu söyleyin. Twitter’a göre, takip edilmek istediğini sponsorlu tweetler ile ifade eden hesaplar %258 daha fazla takip ediliyor.
 • İlham verin ve/ya motive edin: En popüler ve en çok etkileşim alan tweetler, takipçilere ilham veriyor ya da onları belli bir konuda motive ediyor.
 • Etiket ve hashtag özelliklerini kullanın: Tweetinize özellikle belli kişilerin cevap vermesini istiyorsanız “@” sembolünü kullanarak onları etiketleyin. Ayrıca belli konularla ilgilenen insanların tweetinizi görmesini ve sizinle etkileşime geçmesini istiyorsanız anahtar kelimenin başına "#" sembolünü koymalısınız.
 • İletişime açık olun: Twitter’ın bir yazı tahtası olmadığını unutmayın ve öyle davranın. Gerekli zamanlarda insanlarla iletişim kurun. Kendiniz olun.
 • İlişkilendirilebilir tecrübelerinizi paylaşın: Gerçekçi olmanın yollarından biri de takipçilerinizle gerçek yaşantılarınızı paylaşmanızdır. Örneğin, “Arabasındaki bir adam tam önümde sandviçini pencereden dışarı attı. Iyk!” yazdığınız zaman çevrenin kirletilmesine tepkili olan insanlardan etkileşim alma ihtimaliniz çok yüksektir.
 • Tweetlerinizin başlık gibi gözüktüğünü unutmayın: En fazla etkileşimi almak için söylemek istediklerinizi anlaşılabilir ve net olarak ifade etmelisiniz.

Tüm bunlar hedef kitlenize ulaşmanız ve onlardan etkileşim almanız için işlevsel yöntemler ve ipuçlarıdır. Dahası, etkileşim amaçlı tweet yazma yöntemleri her türlü sosyal medya stratejisi için etkili olacaktır.
Etiketler:

İlgili Haberler

Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Yaratıcı Tweet Atmanın 14 Yolu
Devamını Oku >
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
2016 Yılında Twitter’da En Çok Konuşulanlar
Devamını Oku >
Türkiye Twitter Kullanıcı İstatistikleri – 2014
Türkiye Twitter Kullanıcı İstatistikleri – 2014
Devamını Oku >
Twitter Reklamları Kullanım Kılavuzu
Twitter Reklamları Kullanım Kılavuzu
Devamını Oku >
Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?
Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?
Devamını Oku >
Twitter Analytics Tüm Kullanıcılara Açıldı!
Twitter Analytics Tüm Kullanıcılara Açıldı!
Devamını Oku >
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Devamını Oku >
Brezilya-Almanya Dünya Kupası Maçı Twitter'da Rekor Kırdı!
Brezilya-Almanya Dünya Kupası Maçı Twitter'da Rekor Kırdı!
Devamını Oku >