En İyi Google SEO Araçları

Konular, SEO & SEM 24 Haz 2016
En İyi Google SEO Araçları

Google SEO araçları, web sitenizi daha fazla kullanıcıya ulaştırmanıza yardımcı olarak dijital pazarlama çalışmalarınızın karşılığını almanızı sağlayabilir.

İşiniz online pazarlama, SEO ya da içerik pazarlama ise Google ile belli bir ilişki içindesiniz demektir. Bu ilişkinin sizin yararınıza olması için Google’ın ücretsiz kullanıma sunduğu bazı SEO araçlarından faydalanabilirsiniz. Böylece, dijital pazarlama çalışmalarınızdan daha fazla verim alırsınız.

SEO analiz araçlarından haberdar olsanız bile sık sık güncellendiği için belli aralıklarla gözden geçirmenizde fayda var. Bu nedenle hazırladığımız en iyi Google SEO araçları listesini ve bu araçların özelliklerini incelemenizi öneririz.


1. Google Arama Motoru

SEO araçları listelerinde pek yer verilmeyen Google Arama Motoru aslından en önemli SEO araçlarından biri. Çünkü hedeflediğiniz anahtar kelimelerin rakiplerini en iyi Google’da arama yaparak görebilirsiniz. Sonuçlarda ilk sıralarda kimlerin olduğunu, hangi konumda bulunduğunuzu görmek SEO çalışmalarınızda kritik önem taşıyabilir. Arama motoru optimizasyonu için yapılan LSI (Latent Semantic Indexing – Gizli Anlamsal İndeksleme) çalışmalarında önemli keywordler’i tespit edebilmek için de Google Arama Motoru’nu kullanmak oldukça önemli.

Google yaklaşık 4 ay önce yeni nesil arama teknolojisi Knowledge Graph‘ı duyurdu. Kullanıcılara daha kaliteli sonuçlar sunmak için hayata geçirilen uygulamanın en büyük özelliği, Google’ın sonuçlarda artık Wikipedia, Freebase gibi veri kaynaklarının yerine kendi veri havuzunu kullanacak olması. Bu durum da SEO çalışmaları için Google aramalarını her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

google arama seo


2. Google Web Yöneticisi Araçları – Google Web Master Tools

Google Web Yöneticisi Araçları, web sitenizin sonuç sayfalarında ne durumda olduğu ile ilgili kapsamlı rapor sunar ve daha iyi indekslenmesine yardımcı olur. Ayrıca web sitenizin karşılaştığı bir sorun varsa Web Yöneticisi Araçları bu sorundan haberdar olmanıza imkan verir. Verdiği bilgiler arasında ziyaretçilerinizin arama motoruna yazarak siteye ulaştığı anahtar kelimelerin listesi ve sitenize trafik çeken linkler hakkında bilgiler de yer alır.

google seo araçları 2016


3. Google Analytics

Web sitenizin trafiğini izleyebileceğiniz bir araç olan Google Analytics; ziyaretçileri takip ederek sitenize nereden ulaştığından, önemli satış ve dönüşüm değerlerine kadar birçok bilgiyi verir. Ziyaretçileriniz tarafından web sitenizin beğenilen ve ziyaret edilen kısımları, en fazla geri dönüş alan içerikleriniz, sitenizden yapılan sosyal medya paylaşımları ve ziyaretçilerinizin demografik bilgileri gibi birçok konuya Analytics verilerinden ulaşabilirsiniz.

Web sitenize ve sitenizdeki belirli sayfalara ekleyeceğiniz kodlar ile kullanabileceğiniz Google Analytics, arama motoru optimizasyonu çalışmaları için de önemli bir araç.

google-seo-analytics


4. Google Anahtar Kelime Planlayıcı – Google Keyword Planner

Bu araç sektörünüzle ve web sitenizle ilgili etkili olacak anahtar kelime hacmini bulmanıza yardımcı olur, sitenizde kullanabileceğiniz anahtar kelimelerin listesini sunar. Bu kelimeler ziyaretçiler ve Google kullanıcılarının aradığı kelimeler arasından seçilir. Anahtar kelimelerin yanı sıra bu araç ile kullanmak isteyeceğiniz belli bir kelimenin aylık popülaritesini öğrenebilirsiniz.

Adwords’e entegre olarak çalışan araç ile reklamveren rekabeti ile keyword teklif değerini gösterir; yeni kelimeler önerir. Böylece aramalardan daha çok trafik almak için en çok aranan kelimelere odaklanmak mümkün olur.

seo araçları google keyword planner


5. Google Arama Trendleri – Google Trends

Google Trends ile belirli anahtar kelimelere belirli zaman aralıklarında gösterilen ilgiyi görebilir, farklı kelimelerin trafiklerini karşılaştırabilirsiniz. Yalnızca Türkiye’ye ait bilgileri de öğrenebileceğiniz bu araçta ayrıca “Popüler Aramalar” bölümünden gün gün en fazla hangi kelimelerin arandığını takip edebilirsiniz.

seo araçları google trends


6. Google Consumer Surveys

İhtiyacı karşılayacak ve ilgi görecek hizmet sunmak için hedef kitleyi tanımak çok önemlidir. Bunun için gerekli araştırmalara servet ödemenizi engelleyen bu araç, ziyaretçilerinizin site memnuniyetini ölçüyor. Yeni bir web sitesi tasarladığınızda ya da yeni bir içerik kategorisi oluşturduğunuzda bu araçtan faydalanabilirsiniz.

google seo araçları consumer surveys


7. Google Sayfa Hızı Araçları – Google PageSpeed Tools

Bu araç web sitenizin hızına ve performansına dair bilgiler verir. Böylece hızla ilgili bir sorun yaşadığınızda sebebini tespit edebilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için web sitenizin ana sayfasının URL’sini girmeniz ve “Analyze” butonuna basmanız yeterli.

Analiz kırmızı, sarı ve yeşil ile işaretlenmiş 3 farklı bölümden oluşur. Kırmızı sayfanızın performansını artırmak için büyük değişiklikler yapmanız gerektiğini, sarı değiştirmeniz gereken bazı detaylar olduğunu ama büyük bir problemle karşı karşıya olmadığınızı, yeşil ise içeriğinizin SEO’ya son derece uygun olduğunu gösterir.

google pagespeed aracı


8. Google Analytics Content Experiments

Önceden Google Website Optimizer olarak bilinen bu araç artık Google Analytics bünyesinde yer alıyor. Bu araç bir sayfanın farklı yerleşim alternatiflerini görmenizi sağlar. Yani size en uygun olan yerleşimi bulmanız için başlıkları, içeriği, renkleri ve diğer ögeleri test edebilirsiniz.

seo araçları


9. Google My Business

Bu araç sayesinde ziyaretçileriniz sizi ister Google+’ta ister Google Haritalarda arasın onları direkt olarak size bağlar. Bu araç Google Haritalar’daki listeleri kontrol eder. Bu nedenle de en doğru arama sonuçlarına ulaşılmasını sağlar. Özellikle yerel aramalar için bu araç çok faydalıdır.

google my business seo


10. Google Alerts

Bu araçla Google’ın  en güncel indeksi üzerinden düzenli yayınları görebilirsiniz. İstediğiniz bir anahtar kelime ile alarm oluşturabilirsiniz, böylece ilgilendiğiniz alanlardaki hiçbir yeni içeriği kaçırmazsınız.

google seo araçları


11. Google Etiket Yöneticisi – Google Tag Manager

Google Etiket Yöneticisi ile web sitesi etiketlerini ve mobil uygulamalarınızı ne zaman isterseniz BT ekibinizin müdahalesine gerek kalmadan, kolayca ve ücretsiz olarak ekleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Kodu siteye bir kez yüklediğiniz zaman yaygın kullanılan pazarlama etiketlerini daha fazla güncellemeye ihtiyaç duymadan düzenlersiniz.

google seo tag manager


Yukarıda sıraladığımız ücretsiz Google SEO araçları ile web sitenizi arama sayfaları için optimize edebilirsiniz. Google SEO araçlarını kullanmanın yanı sıra daha profesyonel bir destek isterseniz SEM & SEO Ajansları size yardımcı olabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dönüşümü Artıracak Landing Page Trendleri Butik Ajanslarla Çalışmanın Avantajları →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.