Email Pazarlama Popülerliğini Koruyor Mu?

Dijital Pazarlama, Konular 25 Ara 2013
Email Pazarlama Popülerliğini Koruyor Mu?

Sosyal medyanın dijital pazarlama planlarında zirveye oturduğu ve geri dönüş için süper bir iletişim kanalı olduğu tartışılmaz.

Peki bir zamanların popüler dijital pazarlama aracı emailler için durum değişti mi?

Sosyal medya alışılmış dijital iletişim kanallarını ikinci planda bıraksa da istatistiklere göre doğru email pazarlama hala önemini koruyor.

İnternet kullanıcılarının %70’i günün başlangıcında ilk olarak maillerini kontrol ediyor. Önemli olan email pazarlamayı doğru planlayarak ve istatistiklerden yararlanarak yönetmek.

Doğru email pazarlamasının unsurlarını 5 başlık altında anlatmaya çalışacağım;

1. Hedef Kitle Seçimi

Oluşturduğunuz mail listesinde sadece kişi sayısının hiçbir önemi yok. Markanızla ilgilenen kişilere ulaşamıyorsanız, boşuna uğraşıyorsunuz demektir.

Markanızla ilgilenen kişileri mail listenize dahil etmek için önerim; sitenize ve sosyal medya ağlarınıza “mail listemize katılın” bölümü eklemeniz olacaktır.

Fakat “Email Listesinden Ayrıl” butonunu email bültenlerinize eklemeyi unutmayın. Bu butonun çalıştığından emin olmanızda da yarar var. Bir kişi email listenizden ayrılmak istediği halde hala maillerinizi almaya devam ediyorsa markanızın değerini olumsuz etkiler.

2. Zamanlama

Zaman planlaması, dijital pazarlama stratejilerinin en önemli faktörlerinden olduğu gibi mail pazarlama yönetimi içinde olmazsa olmazlardan birisi.

Ortalamalara bakıldığında internet kullanıcıları için 08.00 – 10.00 ve 20.00 – 23.00 saat aralıkları en çok online olunan saatler olarak karşımıza çıkıyor.

Mail pazarlamanız içinde hedef kitlenizin en çok online olduğu saatleri tercih etmeniz, amacınıza ulaşmanız için çok önemli bir faktördür.

Google Analytics gibi site analizlerini toplayabileceğiniz araçlarla sitenizi ziyaret eden kişilerin ziyaret saatlerini kolaylıkla analiz ederek hedef kitlenizin online olduğu saatleri belirleyebilirsiniz. Ve sektörünüze göre zamanlama planlaması yapabilirsiniz.

3. Sürdürülebilirlik

Mail pazarlamasından beklentiniz uzun vadeliyse, sürdürülebilirlik planlarınızı yapmanız gerekiyor. Tabiki mail listenizdeki kişileri bunaltmadan!

Bazı Private Shopping sitelerinin günde 3 kere mailing yaptığına sıkça şahit oluyorum. Daha doğrusu “abonelikten çık” butonuna basana kadar şahit oluyordum.

Sürekliliği sağlamak için belirli periyotlarda, doğru zamanlamayla mailing yapmak en doğrusu. Mailing periyodu sektörünüze ve amacınıza göre değişmekle birlikte önerim haftada / ayda bir şeklinde olmasıdır. Private Shopping gibi satışa çıkardığı ürünler hergün farklılaşan markalar için ise günde maksimum 1 olmalıdır.

4. Mail İçeriği

Mail içeriğiniz yazılardan çok ilgili çekici görsellerden oluşmalıdır. Mail kampanyaları için önerim %70 resim, %30 yazı olması.

Mail kampanyalarında uzun yazıların okunmadan kapatıldığı tartışmasız bir gerçek.

Diğer önemli nokta ise mail kampanyasında yer alacak, yönlendireceğiniz web sayfası. Web sitenizin anasayfasına yönlendirme yapmanızdansa, kampanyayla ilgili sayfaya yönlendirme yapmanız geridönüş oranlarını ve dolayısıyla satışları arttıracaktır.

Mail içeriğinizde sosyal medya bağlantı linklerini unutmamakta da yarar var.

5. Ölçülebilirlik

Mailing hizmeti aldığınız kurumun veya programın size sunduğu özellikleri iyi analiz etmenizde ve bu özellikleri kullanmanızda fayda var.

Hedef kitle seçiminiz, zamanlamanız, sürdülebilirlik planınız ve mail içeriğiniz süper ama yaptığınız çalışmaları ölçümleyemiyorsunuz. Yani en büyük hatayı en sonda yapıyorsunuz.

Neredeyse bütün mailing araçları birçok özelliği barındırıyor. Ve bu özelliklerle alacağınız veriler, dijital pazarlama faaliyetlerinize yön vermenizi mümkün kılıyor.

Birkaç özelliği örnek vermem gerekirse;

  • Mailinizi kaç kişi açtı?
  • Mailinizdeki linklere kaç kişi tıkladı?
  • Kaç kişi mailinizi okumadan sildi?
  • Mailiniz hangi saatlerde okundu?

Bu sorular mail kampanyalarınızda izlediğiniz yola yön vermenizi sağlar. Ve dijital pazarlamanın, geleneksel pazarlama kanallarına göre en önemli farkı olan ölçülebilirlik avantajını kullanmanızı sağlar.

Mail pazarlamasının başarıya ulaşması için 5 farklı etkeni anlatmaya çalıştım. Bu başlıklarla ilgili eklemek istediklerinizi veya farklı bir etkeni bizlerle paylaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← 2014 Yılında Görsel İçerik Yükselişe Geçecek 2013 Dijital Pazarlama Trendleri →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.