Email Listenizi Sosyal Medya İle Genişletin

Email Listenizi Sosyal Medya İle Genişletin
Sosyal medya üzerinden markanızı takip eden kullanıcıları uygulayacağınız birkaç basit yöntemle email listenize dahil ederek işinizi büyütme ve geliştirme konusunda fayda sağlayabilirsiniz. Günümüzde en yoğun kullanılan iletişim kanallarından biri emailler. Tüketicilerin yüzde 91’i gün içerisinde maillerini kontrol ediyor. Bu nedenle pazarlamacıların da en önem verdikleri verilerden biri email listeleri oluyor. Sosyal medyanın bugünlerdeki popülerliğini de göz önünde bulundurduğumuzda firmaların email listelerini takipçileri ile arttırmaları ve bu yol üzerinden etkileşim oluşturmaları fayda sağlayacak bir adım haline dönüşüyor. Bu yazımızda size email listesi oluşturmada sosyal medyayı kullanabilmeniz için 5 etkili yöntem sunacağız.
1. Basit bir giriş formu kullanın. Mail listenizi sosyal medya üzerinden genişletebilmek için yapacağınız ilk adım kullanımı basit formlar sunmaktır. Kullanıcılardan gerekli gereksiz çok fazla bilgi isteyerek vakit kaybetmelerine neden olmayacak şekilde düzenlenen formlar her zaman daha kullanışlıdır. Markanızın Facebook sayfasının sağ üst tarafında bir email kayıt formu oluşturabilir ve bu form üzerinden email toplayabilirsiniz. Burada takipçilerinizin sekmeye tıklayarak forma ulaşması oldukça kolaydır. Burada kullandığınız imajın takipçileriniz ve hedef kitle açısından teşvik edici (call to action) olmasına dikkat edin. facebook email kayıt formu Facebook sayfasına bir email kayıt formu eklemek ya da kurmak için birçok farklı uygulama seçeneği var ve en çok kullanılanlar hazır uygulama şeklindeki araçlardır. İşte bunlardan bazıları: Bu uygulamaların dışında Facebook sayfanızda bulunan sekmelerdeki ok işaretine tıkladıktan sonra  karşınıza çıkan açılır menüden de + işaretini tıklayarak daha fazla seçenek bulabilirsiniz. facebook uygulama sekmeleri Uygulamaları yükledikten sonra karşınıza çıkacak yönergeler ile sayfanıza entegre edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu bölümde takipçilerinizi web sitenize ya da diğer sosyal ağlarınıza yönlendirmek için bağlantılar da oluşturabilirsiniz. Twitter sayfanız bu konu için oldukça sınırlı bir yapıya sahiptir. Burada takipçilerinizi email formuna yönlendirmek için hakkınızda açıklama yazdığınız bölüme kısaltılmış bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Google+ hesabınızda formunuzu yine açıklama ya da “Hakkımda” kısmına kısaltılmış bağlantı olarak ekleyebilirsiniz.
2. Sosyal platformlarda özel içerikler oluşturun. Birçok firma kendi email listesine özel içerikler oluşturarak paylaşmaktadır. Özel içeriklerinizi sosyal medya kanallarında da oluşturun. E-kitaplar, infografikler, uzun makaleler gibi markanızı takip edenler için özel içerikler paylaşabilir ve içeriği görmek isteyenlerin varış sayfasına bir email kayıt formu ekleyerek kayıt için teşvik edebilirsiniz. sosyal medyaya özel içerik Özel içeriklerinizi Facebook, Twitter, Linkedin ve Google+ sayfalarınızdan duyurarak ilgi ve trafik sağlayın. En iyi şekilde trafik çekmek, tıklama ve etkileşim almak için içeriklerinizi görsellerle zenginleştirebilirsiniz.
3. Email listeniz ile bültenler paylaşın, fırsatlar sunun. Listenize daha fazla kişinin kayıt olabilmesi için bazı teşvik edici unsurlar işinize yarayabilir. Bunlardan birisi de paylaşacağınız bültenlerdir. Sosyal medya bu teşvik için oldukça faydalı bir ortamdır. email listesi sosyal medya Birçok e-ticaret sitesi email listesindeki müşterilerine çeşitli fırsatlar sunar. Email listenize kayıt olanlarla indirim haberlerini paylaşabilir, bir adım daha ileri giderek listenize kayıt yaptıranlara özel indirimleriniz olacağını duyurabilirsiniz. Bu duyuruyu yine güçlü bir görsel ile desteklemeniz faydalı olacaktır.
4. Email listenizi genişletmek için web seminerleri düzenleyin. İşiniz ya da faaliyet gösterdiğiniz sektör ile ilgili gelişmeleri paylaşabilmek ve tartışabilmek için web seminerleri düzenleyin. Sosyal medya platformlarında duyuracağınız bu seminerlere katılacak takipçilerinizden email listenize kayıt olmalarını isteyebilirsiniz. Böylece markanız ve sektörünüzle yakından ilgili kişilerin dikkatini çekmiş olursunuz. web semineri hangout Web seminerinizi Google Hangout üzerinden gerçekleştirecekseniz, paylaştığınız linkleri email kayıt formuna yönlendirin. Aynı şekilde Any Meeting, GoToWebinar, PGI, Ready Talk ya da Join.me benzeri programlar üzerinden gerçekleştireceğiniz seminerlerde, etkinliğe giriş öncesi bir email kayıt formu ile listenizi genişletin. Seminerlerinizi sosyal medya iletilerinizden duyurarak bu kayıt formlarına trafik çekebilirsiniz.
5. Yarışma ve çekilişler düzenleyin. Email listesini sosyal medya üzerinde geliştirmek için kullanabileceğiniz en etkili yollardan biri yarışma ve çekilişlerle ödül vermektir. Pazarlamacılar genellikle yarışma ve çekilişleri sosyal medyadaki takipçileri arttırmak için kullanırlar. Burada asıl amaç her zaman için email listesini genişletmek olmalıdır. Sosyal medya kanalları arasında diğerlerine kıyasla en özelleştirilebilir yarışmalar Facebook üzerinden gerçekleştirilir. Facebook üzerinden bir uygulama sekmesi oluşturarak ya da ileti girerek yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Fakat email toplamak için en uygun yaklaşım bir Facebook uygulaması geliştirmektir. facebook yarışma ve çekilişleri Yarışma ve çekilişleriniz için bir Facebook uygulaması geliştirebilir ya da Facebook ve diğer sosyal medya kanalları üzerinden duyuracağınız bir mikrosite oluşturabilirsiniz. Facebook uygulamaları için aşağıdaki araçlardan birini kullanabilirsiniz. Uygulamalarınızda katılımcıların girişi için bir kayıt formu oluşturun. Böylece yapacağınız yarışma ve çekilişlere katılan takipçilerinizin email listenize kayıt olmasını sağlayabilirsiniz. Yarışma ve çekiliş sonucunda kazananlara vereceğiniz ödüller bu uygulamalara katılım ve dolayısıyla email listenize kayıt açısından teşvik edici olacaktır. Twitter’da benzer yarışmaları katılımcıların email kaydı ile girebilecekleri , Binkd, Woobox, OneKontest ve Wishpond gibi uygulamalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Pinterest’te ise Piqora ya da Curlate farklı yarışmalar düzenlemek için uygun olabilir. Yarışma uygulamalarını yayınladıktan sonra diğer sosyal medya hesaplarınız üzerinden duyurusunu yaparak trafik çekebilir ve bu yolla farklı kanallardaki takipçilerinizi diğer sosyal medya sayfalarınıza da yönlendirebilirsiniz.
Sonuç Email listenizi genişletmek işinizde büyümeye devam etmeniz ve başarı sağlamanız konusunda hayati rol oynuyor. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle sosyal medyada markanızı ya da firmanızı takip eden kitle ile daha sağlam bir iletişim kurabilirsiniz.  
Etiketler:

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Yapı Kredi Play Yarışması: Adaya Yolculuk
Yapı Kredi Play Yarışması: Adaya Yolculuk
Devamını Oku >
Markalar İçin Sosyalden Sonra Ne Geliyor?
Markalar İçin Sosyalden Sonra Ne Geliyor?
Devamını Oku >
Kütahya Porselen Facebook Kampanyası: Anneme Ne Hediye Alsam?
Kütahya Porselen Facebook Kampanyası: Anneme Ne Hediye Alsam?
Devamını Oku >
ASUS Facebook Oyunu: Dedektif Memo ve Arkadaşları
ASUS Facebook Oyunu: Dedektif Memo ve Arkadaşları
Devamını Oku >
Facebook Reklam Harcamaları %83 Arttı!
Facebook Reklam Harcamaları %83 Arttı!
Devamını Oku >
Carte d'Or Sosyal Medya Kampanyası: #romantikbiran
Carte d'Or Sosyal Medya Kampanyası: #romantikbiran
Devamını Oku >