E-posta Dolandırıcılığını Önleyen Çok Kişilikli Yapay Zeka Asistan

E-posta Dolandırıcılığını Önleyen Çok Kişilikli Yapay Zeka Asistan

E-posta sahteciliğini önlemek için geliştirilen yapay zeka, dolandırıcıları yıldırana kadar onlarla yazışmaya devam ediyor.

E-posta sahteciliği, milyar dolarların döndüğü bir sektör haline geldi. Netsafe’in bu sahtekarlığı önlemek için geliştirdiği Re:scam, “Illuminati’nin gizli birliğine üye olun, 5 milyon dolar kazanın” gibi asılsız mesajlarla hesap numaralarına ulaşmaya çalışan dolandırıcıları oyalıyor ve yapmaya çalıştıklarından vazgeçirene kadar, onlarla yazışmayı sürdürüyor.

Banka hesap numaralarının peşinde olan dolandırıcılar, çoğunlukla gücünü yapay zekadan alan bir chatbot’la muhatap olduklarını anlamıyor ve karşılıklı yazışmalar bir süre devam ediyor.

Dolandırıcıları yıldıran ve daha fazla rahatsızlık vermelerini önleyen asistan; farklı milletten, yaştan ve cinsiyetten kişiliklere bürünebiliyor. Re:scam, yeri gelince karşısındaki dolandırıcıyla genç bir kadın gibi, yeri gelince de yaşlı bir erkek gibi konuşabiliyor ve karşısındakini bıktırıp vazgeçirene kadar konuşmayı sürdürüyor. Netsafe’in çoklu kişilik yapay zeka chatbot’u DDB New Zealand tarafından geliştirilmiş.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Estée Lauder, Artırılmış Gerçeklik Güzellik Ürünlerini Çeşitlendiriyor Star Wars: The Last Jedi Tweet’lerini Gerçek Zamanlı Gösteren Billboard →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.