Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Viral Projesi

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Viral Projesi

Sosyal medyada viral olarak yayılan ve hakkında binlerce yorum yapılan bu videoların bir sosyal deneyin parçası olduğu ortaya çıktı.

Vahşi bir aslanın saldırısına uğrayan kadın, kayak yaparken peşinden gelen ayıyı görmeyen sporcu, köpek balığından son anda kurtulan genç ve Burning Man’de havadan çekim yaparken arızalanıp düşen drone’un başına gelenler… Sosyal medyada binlerce kez paylaşılan bu tarz videolardan birine mutlaka denk gelmişsinizdir. Peki ya büyük bir şaşkınlık ve heyecanla izlediğiniz bu videolar bir sosyal deneyin parçası desek?

Her biri ayrı ayrı yankı uyandıran ve sosyal medya kanallarında viral olarak yayılan videoların, Avusturalya Melbourne’da faaliyet gösteren prodüksiyon şirketi The Woolshed Company tarafından yürütülen bir sosyal deney olduğu ortaya çıktı.

2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan video serisi; Youtube, sosyal medya kanalları ve web siteleri üzerinden 180’den fazla ülkede toplamda 200 milyondan fazla kez izlendi. 8 videodan oluşan seri milyonlarca kullanıcı tarafından beğenildi ve videolar hakkında binlerce yorum yapıldı.
viral video
Proje için titizlikle çalışan ekip, internet kullanıcılarına hitap edecek ilgi çekici içeriklerle, belirli uzunluklarda videolar hazırladı. Proje ile şirket; herhangi bir tanıtım, reklam ya da profesyonel medya ortaklığı yapmadan ne kadar videoların etkileşim alabileceklerini ölçmeyi amaçladı.

Bir süre sonra haber bültenlerine bile konu olan videoların sahte olduğu ve bir sosyal deneyin parçası olduğu ise aşağıdaki case study’nin yayınlanması ile ortaya çıktı.

 
İşte yayınlanan ve viral olan videolar:

 

 

 

 

 

 

 

 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Pokémon GO İle İlk İşbirliği McDonald's'tan! Gillette’in Rio 2016 Reklamında Yıldızlar Geçidi →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.