Doğal Reklam Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Doğal Reklam Nedir Ve Nasıl Yapılır?
Dijital ortamlarda uzun zamandır kullanılan fakat son zamanlarda "Native Advertising" olarak anılan doğal reklam, marka bilinirliği ve dönüşüm oranınızı artırmak için faydalı bir yöntemdir. Doğal reklam son zamanlarda sektörde duyulmaya başlayan terimler arasında yerini aldı. Ajanslar ve markalar arasında hızla yayılan bu taptaze terime sektör henüz tam olarak alışamamışken doğal reklamlar her yeri kapladı. Henüz net bir tanım ortaya konulamamışsa da en sade haliyle doğal reklam ücretli içerik olarak özetlenebilir ama elbette daha fazla detayı bulunuyor. Bu yazımızda biz de doğal reklamla ilgili söylentileri bir kenara atıp doğal reklam nedir ve nasıl yapılır incelemeye karar verdik. Aşağıdaki 10 soruyla doğal reklam hakkında her şeyi açığa çıkarıyoruz.
1. Doğal reklam nedir? Doğal reklam bir içeriğin –makale, infografik, video ya da bir başka format- şirketler tarafından satın alması ve çeşitli platformlarda tanıtımının yapılması olarak açıklanabilir. Yine de bu terim için net bir tanım ortaya konulmadı. Henüz tam bir tanımı yokken içeriğin bir doğal reklam olup olmadığını anlamak için biraz emek harcamak gerekiyor. Öncelikle içerik, yayıncının ya da web sitesinin tarzıyla uyumlu olmalıdır ve hedef kitlenin tipik beklentilerini karşılayan bilgiler vermelidir. Dünyanın en uzun hashtagli araştırması #StateOfNativeAdvertising2014 dahilindeki sorulara cevap veren katılımcıların yarısından fazlası doğal reklamın sponsorlu içerik olduğuna inanıyor. %25’lik bir kısım mikrosite olduğunu düşünürken %40’a yakın bir grup markalaşmış bir şirket sayfasının bir çeşidi olduğunu düşünüyor. Bu araştırma sonuçlarına göre şöyle bir tanım ortaya koyabiliriz: doğal reklam, yerleştirildiği yerin formatına uyum sağlayan ve içeriğe bağlı bir pazarlama tekniğidir.
2. Bu terim daha önce neden duyulmuyordu? Yalnızca son zamanlarda bu isimle kullanılmasına rağmen, doğal reklam uzun zamandır farklı hallerde varlığını sürdürüyordu. Ancak dijital çağın hayatımızı bu kadar etkilemesiyle birlikte bu adı aldı. Aslında önceden dergi okurken karşılaştığınız yazı ve tasarım olarak derginin diğer içeriklerine benzeyen tanıtıcı makaleler doğal reklamdı. Sadece bir isim kazanması zaman aldı.
3. Hangi platformlarda kullanılabilir? Doğal reklamlar uzun zamandır var olmasına rağmen günümüzde kullanıldığı platformların nispeten genç olduğunu görüyoruz. Reklamcılığın basılı yayınlardan dijitale dönmesiyle birlikte bu platformlar da şekil değiştirdi. Artık envai çeşit format ve platformda bu reklamları görebiliyoruz. Bu formatlar arasında blog yazıları, videolar, oyunlar, sosyal medya paylaşımları yer alıyor. Bu çeşitlilik sayesinde doğal reklamınızı farklı sitelerde paylaşabiliyorsunuz ve insanların da kendi sosyal çevresiyle paylaşmasını sağlayabiliyorsunuz. doğal reklam nedir
4. İnsanlar reklam verilmiş içerikle ilgili ne düşünüyor? Eğer üzerine çalışılmış ve özen gösterilmiş bir reklam yapmak için kullanıcının ihtiyacını karşılayacak içerik hazırlamalısınız. Bu içeriklerle karşılaşmak okuyucuyu rahatsız etmez. Hedef kitlenizi rahatsız etmemek için doğru içeriği doğru kişilere ulaştırmalısınız. Örneğin, otomotiv sektörü ile ilgili bir içeriği sektörle hiç ilgisi olmayan bir sitede paylaşırsanız insanlar direkt reklam gözüyle bakar ve içeriğe güvenmez.
5. Ölçütleri nelerdir? Doğal reklamlar dijital ortamda var olduğu için tamamen ölçülebilir. Web sitenize çektiği trafik, etkileşim, paylaşım gibi istatistikleri inceleyerek reklamın başarısını test edebilirsiniz. Online Publishers Association, en iyi reklamcıların kullandığı ölçütlerle ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonunda şirketlerin büyük çoğunluğunun sitede geçirilen zaman ve etkileşim gibi klasik ölçütlerden faydalandığını gösterdi.
6. Ölçeklenebilir mi? Bu reklamlar farklı platformlarda kullanılabildiği için internette yayılmasını sağlayabilir ve ziyaretçilerinizin paylaşımı ile erişiminizi artırabilirsiniz. Sosyal medyada ve bloglarda yer alan ücretli reklamların ve sponsorlu içeriklerin çok büyük bir kitleye ulaştığı biliniyor.
7. Hangi markalar kullanıyor? Doğal reklam da özçekim kadar yaygın. Herkes kullanıyor. Hiç tahmin etmediğiniz markalar bile yaratıcı ve başarılı doğal reklam için büyük emek veriyor. Basit bir Google aramasıyla birçok örnek bulabilirsiniz. Buzzfeed ve Onedio gibi sayfalar bu reklamlar için en sık kullanılan web siteleri arasında yer alıyor. Bu sitelerdeki içerikler doğrudan markadan bahsetmiyor ama web sitesinin konseptine uygun olarak markayı hatırlatıyor. doğal reklam
8. Gerçekten işe yarıyor mu? Doğal reklamlar ile ilgili istatistiklere baktığımızda doğal reklamın marka bilinirliği ve dönüşüm oranı için önemli olduğunu görüyoruz. Bu istatistikleri şöyle özetleyebiliriz:
  • Doğal reklamlar banner reklamlardan %53 daha fazla görüntüleniyor.
  • Doğal reklam marka bilinirliğinde %82’ye varan artış yaratabiliyor.
  • Kaliteli içeriğe sahip reklamlar dönüşüm oranını %60 artırıyor.

9. Ne kadar bilgi eklenebilir? Doğal reklamınızın gerçekten işe yaramasını istiyorsanız tasarıma da içerik kadar önem vermeniz gerekiyor. Reklamın hazırlık aşamasında web geliştirici ve yayıncı birlikte çalışır. Böylece içerik belirlenir ve iş tamamlandığında nasıl gözükeceği planlanır. Bu süreçte tasarımla uyumlu olacak şekilde ne kadar bilgi ekleneceğine karar verilir.
10. Doğal reklam vermek için kimle çalışmalıyım? Dijital Reklam Ajansları ve Dijital Medya Planlama Ajansları bu konuda destek veriyor, şirketinizin dijital stratejisini analiz ediyor ve sizin için en doğru çözümü sunuyor. Ajanslarla görüşerek siz de birçok farklı kategorideki web sitesinde doğal reklamınızı yayınlayabilirsiniz.
Dijital çağın hayatımıza girişiyle değişen sektörlerden biri de reklamcılık oldu. Online reklamlardan adı yeni konmuş doğal reklamlar ile marka bilinirliğinizi ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

İlgili Haberler

Vikipedi İçeriği Nedir? Nasıl Yayınlanır?
Vikipedi İçeriği Nedir? Nasıl Yayınlanır?
Devamını Oku >
Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Proofreading ve Editing Arasındaki Farklar Nelerdir?
Devamını Oku >
Yüksek Dönüşüm Oranlı Başlıkların Ortak Özellikleri
Yüksek Dönüşüm Oranlı Başlıkların Ortak Özellikleri
Devamını Oku >
Markalar İçin Hikaye Anlatımının Sırları
Markalar İçin Hikaye Anlatımının Sırları
Devamını Oku >
Unilever’in Başarılı İçerik Pazarlama Yöntemleri
Unilever’in Başarılı İçerik Pazarlama Yöntemleri
Devamını Oku >
Yaratıcı Metin Yazarları İçin İlham Kılavuzu
Yaratıcı Metin Yazarları İçin İlham Kılavuzu
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama İçin Faydalı Dijital Pazarlama Teknikleri
İçerik Pazarlama İçin Faydalı Dijital Pazarlama Teknikleri
Devamını Oku >
İçerik Hırsızlığı Durumunda Yapılması Gerekenler
İçerik Hırsızlığı Durumunda Yapılması Gerekenler
Devamını Oku >