Display Reklam Ölüyor mu?

Dijital Pazarlama, Konular 07 Oca 2013
Display Reklam Ölüyor mu?

Display reklam veya herkesin bildiği adı ile banner reklamları, son birkaç yılda CPC modeli yani tıklama başına ücretlendirilen reklamlar karşısında epey güç kaybetmiş görünüyor.

Bu duruma rağmen, Türkiye’de Display Reklamlar halen çoğu reklamverenin tercihi ve internet reklamcılığı pastasında en büyük dilimlerden biri.

HubSpot’un araştırmasına göre display reklamcılığa önyargılıyız ve bazen bu reklamları yok sayıyoruz, çünkü bizimle bağlantısının çok az olduğuna inanıyoruz. Ortalama olarak bir banner reklamın %0.1 tıklanma oranı (CTR), 468×60 banner’ların ise ortalama %0.04 tıklanma oranı bulunuyor.

Display reklamlar hakkında trajikomik ama gerçek durumlar:

  • İnternet kullanıcılarının %8’inin, %85’i display reklamlarına tıklıyor. (Bu tıklamaların bazıları insan bile değil!)
  • Pokerde eline full-house gelmesi, bir banner’a tıklanmasından daha olasıdır.
  • Ortalama bir insan 1,700 banner reklamına maruz kalıyor, siz bu banner’lardan herhangi birisini hatırlıyor musunuz?
  • Everest Dağına tırmanmak bir banner reklamına tıklanmasından daha kolaydır.
  • Gösterilen display reklamların sadece 0,1% ine tıklanıyor.
  • İkiz doğurma şansınız, banner’a tıklanma şansından daha yüksektir.
  • Telefonda tıklanan display reklamların %50’si yanlışlıklardır.
  • Uçak kazasından kurtulma oranı, banner’a tıklanma oranından daha yüksektir.

*Bu statüler Digiday ve Business Insider’dan alınmıştır.

Peki, Display Reklamcılığın İyi Yönü Var Mı?

Evet. Banner’lar genelde web sitelerinde içeriklerin etrafında durur ve içeriği bölmez. Eğer pozitif bir açıdan bakarsak, display reklam çeşitleri spam e-postalardan ve soğuk satış aramalarından daha az rahatsız edici! (Her şey bir yana, bu reklamlar en fazla birkaç saniye içeriğinizi rahatsız ediyor, diğer belirttiğimiz yöntemler ise gerçek anlamda rahatsız edici). Aynı zamanda yayın yapacağınız web sitelerinin ziyaretçilerini göz önüne alarak, hedef kitlenize uygun siteler seçebilir ve insanlarla bir bağ kurabilirsiniz ve böylece iletmeye çalıştığınız mesajı algılamalarını sağlarsınız.

Display reklamlar, dijital pazarlama stratejiniz kapsamında mesajınızı yaratıcı yöntemlerle iletmek istiyorsanız kullanılabilecek bir yöntemdir. Bunun sebebi ise, diğer internet reklamcılığı alternatiflerine göre birçok farklı görünümde ve formatta display reklam uygulamaları bulunmasıdır.

Özet olarak display reklamlar, kapsamlı bir strateji kapsamında diğer CPC ve benzeri internet reklamcılığı yöntemleri ile beraber kullanıldığında farkındalık yaratmak adına halen işe yarıyor. Fakat, özellikle son birkaç senenin internet reklam harcamalarını göz önünde bulundurursak bu reklam türünün artık pazarda egemenliğini yitirmeye başladığını söyleyebiliriz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google Reklamlarının Faydaları Mobil Araçlar İçin 2012 Değerlendirmesi ve 2013 Tahminleri →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.