Dijital Pazarlamada Yapay Zeka, İnsana Karşı

Dijital Pazarlamada Yapay Zeka, İnsana Karşı

Yeni nesil dijital ajanslardan WBE Digital 2023 yılındaki çalışmalarında yapay zekanın oranını artıracağını açıklamıştı ve bu doğrultuda yapay zekanın insan ürünü çalışmalar karşısındaki performansını değerlendirmek amacıyla bir kampanya hazırladılar.

Son aylarda pek çok global marka yapay zeka ürünü çalışmaları dijital platformlarda sergilemeye başladılar. Fakat bu çalışmalar yapay zeka ürünü olmalarının dışında bu markalara ne gibi avantajlar sağlıyor? Yapay zeka, dijital pazarlama alanında insanlardan daha iyi çalışmalar yapabiliyor mu?

WBE Digital ekibi tamamen yapay zeka tarafından hazırlanan bir reklam ile tamamen insanlar tarafından hazırlanan iki reklam kampanyasını aynı bütçe ile aynı hedef kitleye aynı tarih aralığında sundu. 31 Ocak’ta sona eren kampanyanın ardından 2 reklamın sonuçlarını karşılaştırarak yapay zekanın insan ürünü çalışmalar karşısındaki sonuçlarını kıyasladılar.

Kampanyadan elde ettikleri sonuçlar ilginç olmakla birlikte sektör çalışanlarına da bazı önemli fikirler verebilir.

Jaagravii markası için hazırlanan kampanyada görsel çalışmayı Open AI’ın sunduğu DALL-E 2 yapay zeka programı hazırlarken reklam metnini de Copy.ai adlı program yazdı.

Her iki kampanya gönderi etkileşimi, erişim, bağlantı tıklaması, etkileşim oranı ve gönderi etkileşimi başına ücret gibi kriterlere göre değerlendirildi. Sonuçlar ise şu şekilde:

Gönderi Etkileşimi: İnsanlar %31,2 oranında daha başarılı
Gönderi Erişimi: İnsanlar %34,8 daha başarılı
Gönderi Etkileşimi Başına Ücret: İnsanlar %44 daha başarılı
Bağlantı Tıklaması: Yapay Zeka %29 daha başarılı
Etkileşim Oranı: Yapay Zeka %5,06 daha başarılı

Bu çalışma yapay zeka tarafından hazırlanan çalışmaların sonuçlarına dair yapılan ilk çalışma olması açısından önemli olsa da tek bir kıyaslama ile net sonuçlar elde etmek mümkün değil. Ancak yapay zekanın yeteneklerini ölçmek açısından oldukça önemli. Bu tür çalışmalarını sürdürecek olan WBE Digital gelecekteki kampanyalarının sonuçlarını da sektörle paylaşacağını duyurdu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Diverseffect, Kimpack’in Web Sitesini Yeniledi. Digital Kafalar, Reina Jewellery’nin Online Satış Sitesini Yayınladı! →

Yazar Hakkında

Avatar
Kübra Ünal
Kübra, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Çalışma yaşamında ilk deneyimlerini Startup'larda kazanan Kübra, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.