Dijital Pazarlama Stratejileri İle Satışlarınızı Artırma Yöntemleri

Dijital Pazarlama, Konular 02 Şub 2015
Dijital Pazarlama Stratejileri İle Satışlarınızı Artırma Yöntemleri

Dijital pazarlama stratejileri ile yarattığınız etkiyi, web analizlerini kullanarak ölçebilir ve satışlarınızı artırmak için en doğru yolu çizebilirsiniz.

Son zamanlarda sık sık karşılaştığımız web analizi araçlarıyla elde ettiğiniz verileri incelerken rakamlara odaklanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu elbette önemli bir ölçüt ama yine de tek başına çok fazla şey ifade etmiyor. Örneğin Facebook beğenilerin yanı sıra, Facebook üzerinden web sitenize aldığınız trafiği, içerikleriniz sayesinde elde ettiğiniz satışları göz ardı etmemelisiniz.

Şirketinizin mevcut dijital pazarlama stratejileri hakkında doğru analizi yapmak için öncelikle hedeflerinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Böylece iş hedefleriniz ve analizlerinizin tutarlı olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, bir personel yazılım şirketi çeşitli taktik ve kampanyalar kullanarak dijital kanallar üzerinden pazarlama yapan yeni bir platform geliştirdi diyelim. Hedefler şöyle olacaktır:

  • Yüksek düzeyde: Platform satışı üretmek
  • Taktik odaklı: Blog içeriğine teşvik ederek arama motorlarından gelen site trafiği artırmak
  • Kampanya seviyesi: Form doldurmak önkoşuluyla ekitap dağıtımı

Hedeflerinizi zaman içinde değiştirmeniz tamamen normal ve doğru olsa bile, iş hedeflerinizi tanımlamak için dijital pazarlama planlarınızı belirlemeyi beklemeyin. Bu bitiş çizgisinin nerede olduğunu bilmeden bir maratona başlamak gibi. Bu nedenle her şeyden önce hedeflerinizi belirleyin ve bu hedefler doğrultusunda çalışmalarınıza başlayın.

dijital pazarlama stratejileri ile satışlarınızı artırma


Müşterinize bir yol haritası çizin

Hedeflerinizi tanımladıktan sonraki adım, potansiyel müşterinizi müşteri haline getirecek yolu çizmektir. Satış döngüsü ile sektörel veriler arasında bir tutarlılık olacağından denenmiş ve başarıya ulaşmış bir yöntemle başlamanızı ve daha sonra gerekli bulduğunuz düzenlemeleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bu aşamada, hedef kitlenizin çizdiğiniz yolu tamamen ve olduğu gibi izlememe ihtimali olduğunu unutmayın. Yolunuzu da hedefleriniz gibi, zaman içinde yeniden belirleme şansınız var. Çizdiğiniz yolun şu 3 adımı içerdiğinden emin olun:

1. Dikkat çekin

Bu adımda daha önce satış döngüsüne başlamış olan hedef kitlenizi bulun. Marka farkındalığı yaratarak, sosyal medya üzerinden tespit ettiğiniz soruları yanıtlayarak bu kişilerin bulunduğu ve zaman geçirdiği platformlarda var olmaya, onların dikkatini çekmeye çalışın. Organik arama sonuçları, sosyal medya erişimi, PPC pozisyonları, sosyal medya etkileşimleri, bu platformdan sitenize çektiğiniz trafik gibi ölçütleri değerlendirin.

2. Etkileşime girin

Etkileşime girdiğiniz hedef kitlenin web sitenizi ziyaret etme ve sosyal medya içeriklerinizle ilgilenme olasılığı yüksektir. Markanızla ilgili konuşmalara katılmaktan çekinmeyin. Böylece satışlarınızı artırabilir ve sadık müşteriler kazanabilirsiniz. Etkileşimle ilgili olarak ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği süreye ve hangi sayfaları gezdiğine, sosyal medyadaki paylaşımlara, beğenilere ve yorumlara, başka sitelerde sizden nasıl bahsedildiğine, sitenize verilen linklere dikkat edin.

3. Dönüştürün

Marka içeriğiniz hedef kitlenizin dikkatini çektiyse ve onlarla doğru etkileşimi yakaladıysanız, son adım olarak bu kişilere doğru zamanda doğu teklifler sunarak onları müşteriye dönüştürmelisiniz. Hakkınızda bilgi ve fikir sahibi kişileri müşteriye dönüştürmeniz büyük önem taşıyor. Bu dönüşüm mikro veya makro ölçüde olabilir. Mikro dönüşüm, kişilerin mailing listenize girmesi ve ürünleriniz hakkında bilgi almak istemesi iken, makro dönüşüm bu kişilerin kampanyalarınıza katılması olabilir.

dijital pazarlama stratejileri ile satışlarınızı artırma yöntemleri

Kişilerin belli konularda bilgi istemesi ve satın alma döngüsünün son adımlarına yaklaşması önemlidir. Bu aşamada, içerik tekliflerinizin performansını, satışa dönüşen ziyaretleri, dönüşüm oranlarını analiz edin. Stratejilerinizin hedeflerinize ulaşmanızı sağlayıp sağlamadığını test edin.

Eyleme çağrı (call to action) çalışmalarınızın izini sürerek dönüşüm oranlarına göz atın. Hangi tarzdaki tekliflerin en iyi sonuç verdiğini belirleyin ve bir sonraki çalışmanızda kullanmak üzere bu verileri elinizde tutun.


Sonuç

Web analizleri yalnızca doğru okunduğunda ve kullanılabilir veri sunduğunda değerlidir. Yalnızca rakamları değil hedef kitlenizin ilgilendiği konuları ve içerikleri belirlemek için de analizleri kullanın. Analiz aşamasında sadece rakamlara odaklanıp amacınıza hizmet etmeyen bir çalışmayla zaman kaybetmemek için önceliklerinizi ve hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor.

Hedefe yönelik hazırlanmış bir panel mevcut durumunuzu anlatan ölçekler barındırır, harekete geçmeniz için kolay ve hızlı bir şekilde verileri okumanızı sağlar. Panelinizde doğru ölçeklere yer vermek için nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Büyük Veri Analizi İle Pazarlama Stratejisi Oluşturma Yöntemleri E-Ticaret Sitelerinde Ürün Sayfası Tasarımı Örnekleri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.