Dijital Ev Teknolojileri İçin Hazır Mısınız?

Dijital Ev Teknolojileri İçin Hazır Mısınız?

Yakın gelecekte küçük kullanışlı cihazlardan esnek ekranlı dev televizyonlara, akıllı tencerelerden dokunmatik set üstü ocaklara kadar dijital araçlar evlerimizin her alanında yer alacak!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen CES 2014 Fuarı kapsamında ev dekorasyonu ve araç gereçleri alanında da ilgi çekici yenilikler sunuldu. Özellikle de mutfakları geleceğin teknolojik araçları ile dolduracak olan bu yenilikler arasında yangına dayanıklı ev aletlerinden akıllı mutfak eşyalarına kadar yemek yapmayı sevdirecek birçok araç bulunuyor.

Mutfakta vakit geçirmeyi eğlenceli hale getirecek olan bu verimli ve akıllı araçlardan bazılarını derledik.


Whirlpool Dokunmatik Set Üstü Ocak

İkonik mutfak markası Whirlpool tarafından geliştirilen bu yeni mutfak konsepti ile akıllı telefon kullanır gibi yemek tariflerini, sosyal medya güncellemelerini, haberleri, hava durumunu ve daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz. Gerektiğinde bir tarif hakkında yüksek sesle soru sorabilir ve kontrol edebilirsiniz.

Birkaç yıl sonra satışa çıkacak olan bu akıllı set üstü ocak ile yemek yapmak çok daha eğlenceli bir hal alacak gibi görünüyor.

Whirlpool Dokunmatik Set Üstü Ocak


Intel Smart Bowl (Akıllı Kase)

Intel tarafından geliştirilen bu akıllı kase bizim bildiğimiz mutfak eşyalarından biri değil. Intel’in bu akıllı kasesi elektronik cihazları kablosuz olarak şarj etme özelliği taşıyor. Akıllı kase ile cep telefonu, tablet, ipod vb. birçok elektronik aleti şarj edebilirsiniz. Wireless bağlantı özelliğine sahip olan Intel Smart Bowl; kullanıcılarının priz, kablo, fiş derdini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Şimdilik sadece akıllı kulaklık şarj eden ürünün ne zaman piyasaya çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

Intel Smart Bowl Akıllı Kase


LG Home Chat

Akıllı telefon teknolojileri konusunda önemli aşamalar kaydeden markalardan biri olan LG, bu deneyimini ev teknolojisine de aktarıyor. LG Home Chat teknolojisi cep telefonunuz aracılığıyla komutlar vererek tüm evinizi yönetme imkanı sağlıyor.

LG Home Chat ile evde olmadığınız zamanlarda bile cep telefonunuzdan mesaj göndererek çamaşır makinenizi çalıştırabilecek, dondurucunuzu ayarlayabilecek ya da ekmeklerinizi kızartabileceksiniz.

LG Home Chat


Sleep Number x12 Akıllı Yatak

Sleep Number şirketi tarafından geliştirilen bu yatak uyku sırasında kullanıcının durumu ile ilgili solunum sıklığı, hareketler, kalp hızı gibi verileri sunucuya yükleyerek topluyor. Daha zora bu veriler bir araya getirilerek uyku aşaması ve dinlenme seviyesi ile ilgili bilgiler toplanabiliyor. Ayrıca akıllı telefonlara yüklenen özel yazılım ile uyku kalitesi değerlendirilip bunu nasıl arttırabileceğiniz hakkında tavsiyeler sunuluyor.

Sleep Number x12 serisi akıllı yataklar horlama şikayeti olanlar için de oldukça kullanışlı. Horlama esnasında bu rahatsız edici sesi algılayan yatak, horlayan kişinin kafasını hafifçe yükseltebiliyor.

Şişme yastık ve tasarımı sayesinde de insan anatomisine rahatlıkla uyum sağlayabilen x12 yataklar Şubat ayından itibaren satışa sunulacak.

Sleep Number Akilli Yatak


Polaroid Tiny Anlık Kamera

Maceraseverler için dizayn edilmiş 35 mm mini kamera gerçek olamayacak kadar küçük görünüyor. 120 derece geniş açı lens, 1280×720 ve 640×580 çözünürlükte HD kayıt özellikleri ile bu minik kamera 2 MB dahili hafızaya sahip. Mikrofon ve LED ışığına sahip olan kamera ayrıca 2 metreye kadar da su geçirmiyor.

Avuç içinde oldukça küçük görünen Polaroid Tiny Anlık Kamera henüz prototip aşamasında.

Polaroid Akıllı Anlık Kamera


Wemo Akıllı Tencere

Mutfaktağımızda yerini alacak olan teknolojik ürünlerden bir diğeri ise akıllı tencereler. Belkin ve Crock-Pot tarafından ortaklaşa geliştirilen Wemo Akıllı Tencere ile Wifi üzerinden yemek pişirmek mümkün hale geliyor. Android ve iOS uygulamalarını kullanarak internet bağlantısı olan herhangi bir yerden tencerenin altını açıp kapatabiliyor ve evde olmasanız da yemeğinizi pişirebiliyorsunuz.

Wemo Akıllı Tencere için geliştirilen uygulamalar aracılığıyla tencerenin sıcaklığını ve pişirme süresini de ayarlayabiliyor ve yemeklerin ne kadar sürede pişirilmesi gerektiğini kontrol edebiliyorsunuz.

Bahar aylarında piyasada olması beklenen akıllı tencerenin fiyatının da oldukça uygun olması bekleniyor.

Wemo Akıllı Tencere


EyeLock: Myris

İris taraması yaparak şifre girme ve güvenlik konusuna yeni bir alternatif getiren EyeLock, Myris adındaki teknolojisi ile önemli şifreleri koruma altına alıyor. Dış görünüş olarak standart bir kart okuyucuya benzeyen Myris, üzerinde bulunan özel kamera sistemi ile gözün ön bölümünde bulunan ve göze rengini veren irisi tarayarak önemli şifreleri başka kimsenin erişemeyeceği şekilde koruyor. Her insanda farklı olan irisin 240 farklı karakteristik noktasını tarayan cihaz, çalınma durumunda da şifreleri korumaya devam ediyor.

Mac OSX, Windosw 7, Windows 8 ve Chrome ile uyumlu olan Myris, 2014 yılı içerisinde satışa çıkacak.

Eyelock Akıllı Şifre Koruma


Twelve24 E-Ink Saat

Elektronik mürekkep teknolojisi ile dikkatleri üzerine çeken Twelve24 E-Ink duvar saati, aşırı derecede düşük güç tüketimi, arkaplan aydınlatmaya ihtiyaç duymaması ve hem resim hem yazıları gösterme özelliği ile diğerlerinden ayrılıyor.

Yaklaşık bir metre uzunluğu ve ultra ince tasarımı ile dekorasyon meraklılarının ilgi odağı haline gelen saat 2014 yılında satışa sunulacak olan yeni teknolojiler arasında yerini aldı.

E-Ink Akıllı Duvar Saati


ChefJet 3D Şeker Yazıcılar

Geçtiğimiz yıl bir 3D yazıcıyı modifiye ederek farklı şekillerde şekerlemeler üretmeyi başaran Liz ve Kyle von Hasseln çiftinin ardından 3D Systems firması yeni bir 3D yazıcı serisi çıkarmaya hazırlanıyor. Standart ve Pro olmak üzere iki farklı modelden oluşan ChefJet serisi 20x20x15 ve 25x36x20 boyutlarında şekerlemeler üretecek.

Plastik flament yerine şeker ve su kullanarak üretim yapan ChefJet yazıcılar, aynı zamanda üretilen şekerlemelere gıda boyası da ekleyerek renklendirebilecek. Bu yöntemle üretilen şekerlemelere çikolatadan vanilyaya kadar da istenilen aroma verilebilecek.

2014’ün ikinci yılında satışa sunulması beklenen ChefJet 3D şeker yazıcılar ile üretilecek şekerlemeler merakla bekleniyor.

Chefjet 3D Şeker Yazıcı


Samsung Bükülebilir UHD TV

Bükülebilir ekran özelliği olan akıllı telefonların ardından Samsung bir ilki gerçekleştirerek bükülebilir ekranı olan 4K televizyonunu tanıttı. Bu yeni teknoloji televizyon bir butona dokunularak sağ ve sol kenarlarından içeriye doğru bükülebilen UHD televizyon, izleyiciye farklı bir görüş açısı sunmayı hedefliyor.

Yükseltme yapmaya imkan sağlayan ve Evolution Kit ile birlikte satışa sunulacak olan televizyon HEVC, HDMI 2.0, MHL 3.0, HDCP 2.2 gibi en yeni görüntü aktarım ve akış standartlarını da destekliyor. 85 inç ve 77 inç boyutlarında kullanıcıya sunulacak olan Samsung Bükülebilir UHD TV’nin 2014 yılının son aylarında satışa çıkacağı öngörülüyor.

Samsung Bükülebilir Televizyon


Teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımıza giren akıllı cihazlar önümüzdeki günlerde hayatımızın her alanında yerini alacak. Peki siz yeni dijital eviniz için hazır mısınız?

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google Wordpress Eklentisi: Google Publisher Akıllı Diş Fırçası: Kolibree →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.