Dijital Dünyada Reklam Engelleme Uygulamaları

Konular, SEO & SEM 12 Eki 2015
Dijital Dünyada Reklam Engelleme Uygulamaları

Dijital reklam yatırımlarının büyümeye devam ettiği yeni pazarlama çağında, reklam engelleme uygulamaları da artıyor ve bu durum SEO’nun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Tüm dünyada reklam engelleme uygulamaları herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Birçok marka buna önlem alabilmek için çeşitli stratejiler üretmeye ve büyük bütçeli kampanyalar hazırlamaya devam ediyor. Ancak bir sorun var: Tüketici dijital dünyada reklam görmekten, girdiği her sitede “Satın Al, Çekilişe Katıl, Hemen Sahip Ol!” gibi reklam içerikleri bombardımanına yakalanmaktan yoruldu. Tam bu durum vuku bulmuşken; PageFair ve Adobe‘un yayınladığı yeni rapor, reklam engellemek için tasarlanan yazılımların ulaştığı pazarın büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

PageFair ve Adobe’ın yayınladığı rapordaki ilk dikkat çekici bilgi, reklam engelleme uygulamalarının küresel olarak aylık 200 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış olması. Ocak 2012’de bu sayının yaklaşık 50 milyon olduğunu belirtelim. 2010 ile 2013 yılları arasında yavaş bir ivmeyle büyüyen reklam engelleme uygulamaları özellikle Ocak 2013’ten sonra büyük bir kırılma ile büyümeye başlamış. 2013’te yaklaşık 60 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olan bu yazılımlar Haziran 2015’ten sonra aylık 200 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış.

200 milyon toplam aylık kullanıcının 45 milyonunu ise ABD’deki kullanıcılar oluşturuyor. Toplam aktif kullanıcıların yaklaşık 4’te birine sahip olan ABD’de büyüme oranıyla dikkat çekiyor. Geçen yılın Haziran ayına göre kullanıcı sayısı yaklaşık yüzde 50 oranında artmış.

 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ekonomik Kriz Dönemlerinde Pazarlama Nasıl Etkilenir? Reklamda Yaratıcılık Nedir ve Nasıl Kullanılır? →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.