Dijital Çağda Kitleleri Etkilemek: Influencer Marketing

Dijital Çağda Kitleleri Etkilemek: Influencer Marketing
2016 yılının trend pazarlama stratejileri arasında yer alan Influencer Marketing ile; büyük bir kitleyi hedeflemek yerine, kitleler üzerinde etkisi olan kanaat önderlerine odaklanarak, potansiyel müşterilerinize etkili yoldan ulaşabilirsiniz. Dijital çağın tüketicileri, bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce bloglar da dahil olmak üzere bir dizi sosyal medya kanalından diğer kullanıcıların deneyim ve düşüncelerine göz atıyor. Bu durum markaları, potansiyel müşterilerinin bulunduğu bu kanallarda yer alarak satış kararlarını etkilemeye yönlendiriyor. Dijital ortamlarda “hatırlı” diyebileceğimiz birçok takipçisi olan kanaat önderleri toplulukları yönlendirebiliyor. Markaların bu doğrultuda kanaat önderleri ile ortak pazarlama çalışmaları yapmasına ise Influencer Marketing (Hatırlı Pazarlama) deniyor. Influencer Marketing aslında yeni bir kavram değil. Markalar bir süredir blogger’lar, vlogger’lar, Twitter fenomenleri, Instagrammer’lar gibi farklı platformlarda takip edilen kişilerle ortak çalışmalar yapıyor. Fakat dijitalde artan rekabet, reklam engelleme uygulamalarının gün geçtikçe daha fazla kullanılması ve diğer dijital pazarlama dinamikleri gösteriyor ki, Influencer Marketing önemini gün geçtikçe daha çok artırıyor. Öyle ki bu kavram 2016 yılının dijital pazarlama trendleri arasına girmiş durumda. Influencer Marketing Influencer Marketing neden önemli? Artık tüketicilerin birçoğu bir ürün ya da hizmet satın alacağı zaman riske girmek istemiyor. Dolayısıyla hemen el altında olan internetten küçük bir araştırma yapıyor ve ona göre karar veriyorlar. Sizin ürününüz rakiplerinizden çok daha kaliteli ve faydalı olsa da potansiyel müşterilere ulaşmanız o kadar kolay olmuyor. Dolayısıyla toplulukları etkileme ve başkalarının fikirlerine yön verme yeteneği olan kişilerin ürününüzü tercih ettiğini duyurması ya da ürün hakkında olumlu bir yorum paylaşması, hedef kitlenize ulaşma konusunda önemli bir fırsat haline dönüşüyor. Kitlesel iletişimin yerini giderek özelleştirilmiş pazarlama taktiklerine bıraktığı bu günlerde, hedef kitlelerini belirli gruplara ayıran markalar Influencer Marketing’ten yararlanıyor. Dolayısıyla el kremi üreten ve dünya çapında geniş bir kitleyi hedefleyen büyük bir marka da niş bir kitleye el yapımı dekorasyon ürünleri satmak isteyen küçük bir işletme de bu yöntemi tercih edebiliyor. Influencer Marketing’i önemli kılan sebeplerden biri de, kullanıcıların gerçek deneyime önem vermesi. Markanız adına açacağınız bir blogda önerdiğiniz ürün kullanıcıların ilgisini çekmezken; sözüne güvendikleri birinin ürününüzü önermesi düşüncelerini değiştirebiliyor. Markalar ayrıca Influencer Marketing ile satın alma niyeti olmayan kullanıcıları da etkileyebiliyor, toplulukları ürün ve hizmetleri hakkında konuşmaya yöneltebiliyor. Dolayısıyla başarılı bir Influencer Marketing çalışması, çok büyük maliyetli bir PR kampanyasından daha etkili olabiliyor. Dijital Kitleleri Etkilemek: Influencer Marketing
Peki başarılı bir Influencer Marketing çalışması için nereden başlamalısınız? 1. Araştırma yapın. Sosyal medyada herkes blog yazabiliyor, tweet atabiliyor ya da Instagram’da fotoğraf ve Youtube’da video paylaşabiliyor. Fakat bazı kullanıcılar diğerlerine göre bu konuda çok daha yetenekli. Onlar akıcı yazı dilleri, fotoğraflarındaki etkileyici perspektifleri ve benzeri özellikleri sayesinde diğer kullanıcılarla bağ kuruyor ve onlara güven veriyor. Influencer Marketing için ilk yapmanız gereken, ürün ve hizmetinizi satın almaya yönlendirecek en uygun kanaat liderini (influencer) belirleyebilmek. Bu, markanız için pazarlama çalışması yapacak kişiyi seçmeniz anlamına geliyor. Dolayısıyla bu aşamada niş hedef kitlenizi doğru belirlemeniz ve çalışacağınız kişiyi bu kitleye hitap eden influencer’lar arasından seçmeniz gerekiyor. Çalışacağınız influencer’ın pazarınızda deneyimli olması, bilgi derinliğinin olması ve sahte yorumlardan uzak durması da bir etki unsuru olduğundan dolayı, önemli tercih sebeplerinden biri. Çünkü influencer tarafından yapılacak hatalar doğrudan markanıza yansıyor ve kullanıcıları yanlış yönlendirebiliyor ya da önlenemez krizlere neden olabiliyor.
2. Fikirlere açık olun. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili uzman olan siz olsanız dahi, kitleleri etkileyecek olan kişinin influencer olacağını unutmamalısınız. Kanaat liderleri takipçilerini tanır ve onları test yapma, hediye sunma ya da görüş belirtme gibi ne tür bir çalışmanın etkileyeceğini bilir. Bu nedenle çalışacağınız influencer’ın farklı fikirlerine açık olmanız faydalı olacaktır. Fakat bu, onlara eliniz boş gideceğiniz anlamına gelmiyor. Sadece çalışmanıza yapılacak olan katkı ya da önerilecek değişikliğe karşı hazır olmalısınız. Influencer Marketing Instagram
3. Sonuçları değerlendirin. Pazarlamanın her aşamasında olduğu gibi Influencer Marketing’te de çalışacağınız kanaat lideri ile olan ilişkinizi değerlendirmeniz gerekir. Bu sayede sonuç almadığınız bir kampanyayı sürekli uygulamak yerine, bir dizi metriği değerlendirerek çalışmanıza yön verebilir, hatta gerekiyorsa başka bir influencer ile işbirliği yapmayı tercih edebilirsiniz. İşler iyi gitmiyorsa sebeplerini araştırmalı ve bu doğrultuda yeni bir strateji oluşturmalı, iyi gidiyorsa da daha iyi nasıl sonuç alabileceğinize odaklanmalısınız.
4. Influencer Marketing’in gücünden yararlanın. Pazarlamada başarı zaman ve emek gerektirir. Fakat iyi değerlendirilen zaman ve doğru yapılan bir çalışma ile sonuç beklediğinizden daha iyi olabilir. Hedef kitlenizi etkileyecek ve markanız ile hedef kitleniz arasında etkileşim oluşturacak doğru influencer’ı belirlemek başarıyı getirecek en önemli etmendir.
Influencer Marketing, pazarlamacılara hedef kitleye en etkili şekilde ulaşmayı sağlayacak bir kapı açıyor. Günümüzde popüler pazarlama trendleri arasında olan bu yöntem ile; tüketicilerle işbirliği yaparak, potansiyel müşterilerinizle etkileşime geçebilir ve markanız hakkında konuşmalarını sağlayabilirsiniz. Influencer Marketing çalışmalarınız için ayrıca "Influencer’larla Çalışırken Faydalı Olabilecek 10 İpucu" başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

İlgili Haberler

Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Dijital menu icon
8 May 24
Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
30 Nis 24
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Ajanslar İçin Müşteri Yorumu Üzerine Öneriler
Dijital menu icon
22 Şub 16
Ajanslar İçin Müşteri Yorumu Üzerine Öneriler
Devamını Oku >
Yaratıcı Ajanslar İçin Potansiyel Müşterileri İkna Etme Önerileri
Dijital menu icon
24 Ara 15
Yaratıcı Ajanslar İçin Potansiyel Müşterileri İkna Etme Önerileri
Devamını Oku >
Hangi Dijital Ajans İle Çalışmalısınız?
Dijital menu icon
26 Kas 15
Hangi Dijital Ajans İle Çalışmalısınız?
Devamını Oku >
Dijital Ajansda Çalışmak İsteyen Kişiler İçin İpuçları
Dijital menu icon
16 Kas 15
Dijital Ajansda Çalışmak İsteyen Kişiler İçin İpuçları
Devamını Oku >
Sanal Gerçeklik İle Pazarlama Yöntemleri
Dijital menu icon
15 Eki 15
Sanal Gerçeklik İle Pazarlama Yöntemleri
Devamını Oku >
Ekonomik Kriz Dönemlerinde Pazarlama Nasıl Etkilenir?
Dijital menu icon
13 Eki 15
Ekonomik Kriz Dönemlerinde Pazarlama Nasıl Etkilenir?
Devamını Oku >