Dijital Ajanslarda Çalışmak İsteyenler İçin İpuçları

Dijital Ajansda Çalışmak İsteyen Kişiler İçin İpuçları

Çağımızın yükselen sektörlerinden dijital ajanslarda çalışmak isteyenlerin hem kendini iyi tanıması hem de ajansları araştırması büyük önem taşıyor. Dijital ajansların birçok farklı yönü vardır ve bu nedenle de sektöre girmek bazen zor olabilir. Bu nedenle dijital ajanslarda çalışmak isteyenler, kendilerine en uygun pozisyonu ve şirketi bulması için bazen desteğe ihtiyaç duyuyor. "Tıpkı beni anlatıyorsun" diyenler için derlediğimiz birkaç ipucu belki bu süreçte işinizi kolaylaştırabilir.
Önemli olan sizsiniz! Bir kariyer yolu çizmek hiç kolay değil, iş ve hayat arasında bir denge kurmaya çalışmak da öyle. Dijital ajanslarda yazılımdan tasarıma, müşteri ilişkilerinden metin yazarlığına kadar geniş bir yelpazeye uzanan pozisyon seçenekleri bulunuyor. Bu pozisyonlardan hepsiyle aynı anda ilgilenemezsiniz. Nasıl bir insan olduğunuzu, bir dijital ajansta ne yapmak istediğiniz, nasıl bir iş tarzının size uygun olduğunu iyice düşünmelisiniz. Evet, önemli olan sizsiniz! İşinizi ne kadar çok severseniz, o kadar çok başarılı olursunuz. Bu nedenle kendinizi tanımak için biraz emek harcamanız gerekebilir.
Araştırma yapın. Kendi karakteriniz ve becerilerinize uyan pozisyonu belirlediyseniz, sıra nasıl bir şirkette çalışmak istediğinize geliyor. Farklı ajans türlerini, bu ajansların çalışma sistemlerini araştırmak ve öğrenmek için kendinize zaman ayırmanız gerçekten çok önemli. Ajansların önem verdikleri konuları, değerlerini ve bu güne kadar hayata geçirdikleri projeleri incelemek kadar LinkedIn üzerinden bu ajanslarda çalışan kişilerin profillerini incelemek de karar vermenize yardımcı olabilir. Sosyal medyada bu ajanslar hakkında söylenenlere bir göz atın. Özellikle görüşme ayarladığınız ajanslar hakkında ne kadar fazla bilgi edinirseniz o kadar iyi. Ajanslar kendilerini iyi tanıyan adaylardan daha çok etkilenebiliyor. Örneğin, müşterilerini ve bu müşteriler için neler yaptıklarını bilmenizde fayda var. Bu bilgi hem iş görüşmesinde sizi rahatlatır hem de bu şirketin beklentilerinizi ne kadar karşıladığı hakkında size fikir verir. dijital ajanslarda çalışmak isteyenler
Karar verin. Gerekli araştırmalarınızı yaptıysanız; istediğiniz pozisyon için birini arayan ajansların listesini çıkardıktan sonra son bir kez eleme yapmanız faydalı olacaktır. Bu aşamada listenizde yer alan ajansların marka değeri ve ajans kültürünü değerlendirin. Bloglarına bakın. Dijital dünyada hangi özelliklerini öne çıkarmak istediklerini fark edin. Bu süreçte şu sorular işinizi kolaylaştırabilir:

  • Bu dijital ajans ne tür işler yapıyor?
  • Onu diğerlerinden farklı yapan özelliği ne?
  • Ne tür müşterilerle çalışıyor?
  • Eğitime yatırım yapıyorlar mı?
  • Hedefleri neler?
  • Burada uzun süre çalıştığımda kendimi geliştirebilir miyim?
  • Şu an ajans çalışanları kimler?
  • Dijital sektörde ajans nasıl biliniyor?


Doğru CV, doğru iletişim Başvurduğunuz pozisyona muhtemelen sizinle benzer özelliklerde pek çok insan başvuru yapıyor. Sizi bu kalabalık içinde öne çıkaracak bir CV ve önyazı vermeniz gerekiyor. Bu noktada başvurduğunuz pozisyonun büyük önemi var. Örneğin, bir tasarımcıysanız CV'nizi de tasarım odaklı hazırlamanız gerekiyor. Özenle tasarlanmış, Word yerine Illustrator'da hazırlanmış bir CV sizin için daha doğru bir seçenek olabilir. Diğer taraftan bir  dijital ajansa metin yazarı/copywriter olarak başvuru yapıyorsanız CV'nizde geçen her kelime ve kelimenin kullanıldığı yer çok önemli. Burada kelimeleri kullanma becerinizi göstermeniz gerekiyor. Ayrıca yazım ve imla hatası yapmamanız da hayati önem taşıyor. Bu başvuru süresinde bütün bilgi ve becerilerinizi karşı tarafa göstermeniz gerekiyor. Hiçkimse yüzünüze bakınca neler yapabileceğinizi anlayamaz. Üstelik CV'nize ve başvuru sürecindeki detaylara verdiğiniz önem başvuru yaptığınız dijital ajansı ne kadar ciddiye aldığınızı da gösterir. Bilgi ve becerilerinizi yansıtmanın ötesinde, bu süreçte karakteriniz -örneğin, ne kadar sorumluluk sahibi olduğunuz, kendinizi geliştirmeye ne kadar önem verdiğiniz, işi sahiplenme duygunuz- hakkında da bilgi vermeniz faydalı olacaktır. Kısacası onlara nasıl faydalar sağlayacağınızı fark etmelerini sağlayın! dijital ajanslarda çalışmak isteyenler için ipuçları
Mülakatta kendinizi gösterin. Bütün hazırlıklarınız tamam ve artık sıra başvuru yaptığınız dijital ajansın yetkili kişi ya da kişileriyle görüşmeye geldi. Biraz klişe gelebilir ama bunu söylemeden geçemeyeceğiz; kendinizden emin olun. Önce özgüvenli tavrınızı takının, sonra da bu özgüveninizin kaynağını açıklamak için CV'nizde de belirttiğiniz becerilerinizi, bilgilerinizi bu kez de yüz yüze ifade edin. Önemli detayları atlamamaya ve çok gerekli olmayan bilgilerle lafı uzatmamaya çalışın. Başvurduğunuz pozisyon ne olursa olsun, bir dijital ajansa başvuru yapıyorsanız büyük olasılıkla yaratıcılığınızı kullanacağınız bir iş yapabileceğinizi iddia ediyorsunuz. Daha önce yaptığınız yaratıcı işlerden mutlaka bahsedin. Somut örnekler, "Çok yaratıcı bir insanım" demekten çok daha etkili olacaktır. Kibirli bir tavra bürünmeden o güne kadar elde ettiğiniz başarıları anlatın.
Sonuç Herkes iyi anlaşacağı insanlarla birlikte çalışmak ister. Ajans yöneticileri de öyle. Başvurunuzdan önce karşınızdaki dijital ajans hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeye çalışın. Görüşme ayarladıktan sonra ise kendinizi en iyi şekilde tanıtmanın yollarını arayın. Böylece mülakatta onlarla iyi anlaşabileceğinize dair mesajlar vermeniz kolaylaşacaktır. Ayrıca pozitif olmaya önem gösterin. Yoğun bir çalışma programına sahip olan bu sektörde siz de çevrenizde güler yüzlü insanlar görmek isteyeceksiniz.

İlgili Haberler

Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Dijital menu icon
8 May 24
Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
30 Nis 24
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sanal Gerçeklik İle Pazarlama Yöntemleri
Dijital menu icon
15 Eki 15
Sanal Gerçeklik İle Pazarlama Yöntemleri
Devamını Oku >
Ekonomik Kriz Dönemlerinde Pazarlama Nasıl Etkilenir?
Dijital menu icon
13 Eki 15
Ekonomik Kriz Dönemlerinde Pazarlama Nasıl Etkilenir?
Devamını Oku >
Reklamda Yaratıcılık Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Dijital menu icon
2 Eki 15
Reklamda Yaratıcılık Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Devamını Oku >
Ajanslar İçin “İtibar Yönetimi” Neden Önemlidir?
Dijital menu icon
9 Eyl 15
Ajanslar İçin “İtibar Yönetimi” Neden Önemlidir?
Devamını Oku >
Şirket Kültürü Nedir Ve Nasıl Oluşturulur?
Dijital menu icon
27 Ağu 15
Şirket Kültürü Nedir Ve Nasıl Oluşturulur?
Devamını Oku >
Etkili Eylem Çağrısı (Call to Action) Nasıl Oluşturulur?
Dijital menu icon
6 Ağu 15
Etkili Eylem Çağrısı (Call to Action) Nasıl Oluşturulur?
Devamını Oku >