14 Mar 13
menu icon Dijital menu icon D/A

Dijital Ajans İle Çalışırken Verimi Artırmanın Yolları

Dijital Ajanslar İle Çalışırken Verimi Artırmanın Yolları

Dijital ajanslar ile çalışmak, ajans ile işbirliği içinde olmayı gerektirir. Markanızın dijital dünyada sağlam bir yer edinebilmesi için bir ajans ile çalışmak ve onlara stratejik öngörülerini paylaşma imkanı tanımak çok önemli. Dijital ajanslar ile çalışırken verimi artırmak için önerilerimizi listeledik: 1. Amaç ve hedeflerinizi belirtin Bir ajansın sizin neyi başarmak istediğinizi anlayabilmesi için, en baştan amaç ve hedeflerinizi açıkça belirtmeniz çok önemli. Amaçlarınızın, hizmet alacağınız ajansın hizmet kapsamı ile uyuşması gerekir. Dijital ajanslar birçok farklı yapıda olabilir: Dijital Reklam Ajansları: Dijital Reklam Ajansları, geniş ve deneyimli bir kadroya sahip olup birçok hizmet alt dalını barındırır. Stratejik Planlama, Marka Kimliği Tasarımı, Web Tasarım, SEO, Sosyal Medya Pazarlama, İnternet Reklamcılığı, E-posta ile Pazarlama ve Mobil Pazarlama gibi bütünleşik pazarlama hizmetleri sunar. Sosyal Medya Ajansları: Sosyal Medya Ajansları, ağırlıklı olarak sosyal medya pazarlama hizmetleri veren ve bazı örneklerinde web tasarım ve internet reklamcılığı hizmetlerine de rastlayabileceğiniz firmalardır. Mobil Pazarlama Ajansları: Bu ajanslar, akıllı telefon ve tablet uygulamalarına, mobil mesaj kampanyalarına ve potansiyel olarak mobil site tasarımına odaklanırlar. Dijital Medya Planlama Ajansları: İnternet yayıncılarını bünyelerine katarak bir reklam ağı kuran ve bu ağ üzerinde markanızın reklamlarını tek kaynaktan yayınlayan firmalardır. Bu firmalar aynı zamanda, reklamınızın takibini ve istatistik ölçümlemesini de gerçekleştirir. SEM & SEO Ajansları: SEM ve SEO Ajansları, Google Adwords ile PPC kampanyaları konusunda uzman olan ve SEO (Arama motoru optimizasyonu) hizmeti de sunan ajanslardır. 2. Hizmet tanımı ve çalışma akış sürecini belirleyin Çalışmak istediğiniz dijital pazarlama ajansına karar verdiğiniz zaman, bir sonraki adım alacağınız hizmeti tanımlayarak, iş akışı için ortak bir çalışma düzeni belirlemek olur. En baştan anlaşma sağlamak önemlidir:

 • Çalışmanın tanımı nedir? Strateji, tasarım, uygulama, reklamcılık veya hepsinin olduğu bir hizmet mi?
 • Hizmet koşulları nelerdir? Hangi hizmeti hangi zamanlama ile alacaksınız?
 • Faaliyet ve sonuçları nasıl ölçeceksiniz? Hangi anahtar performans göstergelerini ölçeceksiniz?
 • Firmanızdan kimler, çalışacağınız ajanstan kimlerle, ne zaman ve ne sıklıkla görüşecek?
 • Brief verme, revizyon ve onay süreci nasıl işleyecek?
 • Bilgi ve veriler nasıl paylaşılacak ve dağıtılacak?

Ortak bir iş akışı ve çalışma düzeni belirlemek, hem size hem de ajansına güven kazandırır ve kimin hangi bölümde olması gerektiğini belirlemenize yardımcı olur. 3. Odaklı brief'ler oluşturun Genellikle birçok müşteri ajanslarının aklını okumalarını ve sadece problemleri belirlemelerini değil onları çözmelerini de bekler. Fakat ne istediğinizi ve neye ulaşmak istediğinizi tam olarak belirten odaklı bir brief olmadan ajansınızdan beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Öngörü ve uzmanlık sağlamak nasıl ajansların göreviyse, üretilmesini bekledikleri çalışmaların nasıl olacağına dair rehberlik etmek de müşterinin görevidir. Sizin sağlamanız gereken detaylı brief'ler şunları içermeli:

 • Marka tanımı
 • İş geçmişi
 • Amaçlar
 • Pazarlama hedefleri
 • Hedef kitle özellikleri
 • Anahtar mesajlar
 • Zamanlamalar
 • Ölçüm Kriterleri
 • Ve ajansın sizden isteyeceği diğer detaylar...

Ne başarmak istediğiniz ve hedefleriniz, ajansınızın size en uygun dijital pazarlama yöntemlerini seçmesini sağlar. Örneğin; SEO için link building, SEO ve sosyal medyayı kapsayan bir içerik pazarlama projesine dönüşebilir. 4. Bütçe belirlenmesi Güncel ekonomik geliştirmeleri göz önünde bulundurarak bütçeleme, en önemli faktörlerden birisidir. Projenin büyüklüğüne bakmaksızın, kararlaştırılmış bütçeyi artan maliyetlerin üstünde tutmanın yollarını arayın. Projenin erken evrelerinde anlaşın, bütçeyi ve zamanlamayı kontrol altında tutmak için ajansınızı ve şirket içi hissedarlarınızı yönettiğinizden emin olun. 5. Bilgi transferine odaklanın Dijital ajans ile çalışırken, ilişkinizin her noktasında bilgi transferinden nasıl yararlanabileceğinizi her zaman göz önünde bulundurun. Ajansınızın size söylediklerine çok fazla bağımlı olmak durumunda değilsiniz. Kendinizi bu konuda geliştirin ki onların teklifleri, fikirleri ve önerileri karşısında daha güvenli bir tutum sergileyin. 6. Ölçüm sonuçları Ölçüm, başarılı pazarlamanın anahtarıdır. Önceki pazarlama ölçümlerine bakın ve ajansınız ile çalışmaya başladığınızdan beri neleri başardığınızı göz önünde bulundurun. Ajansınız ile belirlediğiniz amaçlar, hedefler ve anahtar performans göstergeleri üzerinden geçin ve beraber çalıştığınızdan beri onlardan istediklerinizin ne kadarının yerine getirilmiş olduğuna bakın. Ajansınız SEO konusunda uzman ise, hedef anahtar sözcük gruplarınızın rank’lerinde bir gelişme, organik trafikte bir artış ve web sitenizin ziyaretçi kalitesinde bir gelişme görmek istersiniz. Eğer sosyal medya pazarlama konusunda uzman bir ajans ile çalışıyorsanız, kaliteli takipçiler, içeriğiniz ile etkileşim, erişim rakamları ve çoklu sosyal kanallar üzerinden ürün veya hizmetlerinizin satışlarında bir gelişme görmek istersiniz. Anahtar nokta, sadece ajansın nasıl performans gösterdiğini analiz etmek değil, siz ve ajansınızın çalışmaya başladığınızdan beri hedefleri karşılama konusunda nasıl çalıştığını da analiz etmekten geçiyor. Dürüst bir değerlendirme yaparak, nasıl ilerleyeceğinizi daha sağlıklı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

İlgili Haberler

Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Dijital menu icon
8 May 24
Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
30 Nis 24
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Yeni Pazarlama Kuralları
Dijital menu icon
7 Mar 13
Yeni Pazarlama Kuralları
Devamını Oku >
Kampanyalarda Yapılan Büyük Pazarlama Hataları Örnekleri
Dijital menu icon
6 Mar 13
Kampanyalarda Yapılan Büyük Pazarlama Hataları Örnekleri
Devamını Oku >
Kadınlara Yönelik Pazarlama Stratejileri
Dijital menu icon
28 Şub 13
Kadınlara Yönelik Pazarlama Stratejileri
Devamını Oku >
Başarılı Bir Pazarlama Taktiği Olarak Karakter Kullanımı
Dijital menu icon
8 Şub 13
Başarılı Bir Pazarlama Taktiği Olarak Karakter Kullanımı
Devamını Oku >
İnteraktif Tasarım Çağı Hakkında 8 Öngörü
Dijital menu icon
23 Oca 13
İnteraktif Tasarım Çağı Hakkında 8 Öngörü
Devamını Oku >
Dikkat Çeken Kampanya Örnekleri
Dijital menu icon
22 Oca 13
Dikkat Çeken Kampanya Örnekleri
Devamını Oku >