9 Tem 14
menu icon Dijital menu icon D/A

Dijital Ajanslar İçin İş Geliştirme Tavsiyeleri

İş Geliştirme Tavsiyeleri | Dijital Ajanslar

Dijital ajanslar için iş geliştirme, sürekli yeni bilgi edinmeyi ve cesur olmayı gerektiriyor. Riske girmemek için dikkat etmeniz gerekenleri iyi bilmelisiniz. Chief Marketing Office Council tarafından yapılan bir araştırma, kıdemli pazarlamacıların sadece %9’unun dijital çağda geleneksel reklam şirketlerinin hizmet kabiliyetini artıracak düzeyde iyi iş yaptığını düşündüğünü tespit etmiş. %22’lik bir kısım ise iş modellerini ve hizmetlerini dönüştürmeye gayret ediyor. Bunların yanı sıra müşterilerin ölçülebilir pazarlama talebini karşılamak üzere ortaya çıkmış yeni nesil ajanslar var ve bu ajanslar rekabeti kızıştırıyor desek yerinde olur. Yılların çalışma alışkanlıklarını bırakmaktan çekinen ajansların günümüz koşullarına uyum sağlarken işlerini şansa bırakmamaları için birkaç tavsiye verebiliriz.
1. Ajansınızın Online İtibarını Yönetin Markalar genellikle kendilerini yönlendirebilecek ajanslarla çalışmak ister. Potansiyel müşterilerinizin yaptığı ilk iş web sitenizi detaylıca incelemek, sosyal medya hesaplarınıza göz atmak ve ajansınızın adını Google'a yazıp karşısına çıkan sonuçlara bakmak olacaktır. Böylece sizinle iletişime geçmeden önce vadettikleriniz ve yaptıklarınızın uyuşup uyuşmadığını kontrol etmek isterler. Ajansınız için internette ve sosyal medyada kaliteli bir profil çizmek ve ilgi çeken online içeriklere sahip olmak bu sebeple çok önemlidir. Yapılan başarılı işlerin vaka analizleri, projelerin kaliteli görselleri, oluşturduğunuz ve paylaştığınız blog yazıları, hakkınızda çıkan haberler, aldığınız ödüller, müşteri portföyünüz potansiyel müşterilerinizin sizin hakkınızda fikir edinmesine yardımcı olacaktır. Düşünce liderliği, müşteri yorumları ve geçmişte yaptığınız işler de ajansınızı pazarlama konusunda çok değerlidir. Ayrıca masraflı ve zaman alan teklif isteklerine göre daha fazla yeni iş almanızı sağlar. Nakit akışını istikrara kavuşturmak için ajanslar gerçekten güzel işler yaptıktan sonra bile, işleri akışına bırakmak yerine bu işleri test etmeliler. Yeni nesil ajanslar bu tip kontrollerden sonra kendilerini hem daha iyi tanırlar hem de müşteriye daha iyi tanıtırlar. Kendiniz için çalışmaya vaktiniz olmadığını söylemek sizi kurtarmaz. Bu yüzden en iyi işinizi kendiniz için yapın. İş geliştirmeye ne kadar çok katkısı olduğunu göreceksiniz!
2. Gerçek Zamanlı Pazarlamayı İhmal Etmeyin “Ama yayın takvimi çoktan hazırlandı...” Bu hiçbir şey ifade etmez. Sadık müşterilerle çalışmak istiyorsanız yalnızca işin temel ihtiyaçlarını yerine getirmek dışında; ne kadar başarılı ve kaliteli olduklarını da göstermelisiniz. Bunun için müşterinize süreç içerisindeki fırsatlardan nasıl faydalandığınızı başarılı örneklerle ıspat edin. Hızla değişen dijital dünyada gerçek zamanlı pazarlamanın önemini ihmal etmeyin.
3. Her Aday Müşteriye “Evet” Demeyin Ajanslar kendilerine uygun olmayan müşteriler ile çalışmamalıdır. Bir işi almadan önce kriterlerinize uygunluğunu dikkatle inceleyin. Uyumsuz müşteri-ajans ilişkisi iki taraf için de boşa harcanmış zaman ve para demektir. Dahası, müşteri yapılan işten memnun olmazsa, bu durum gelecek işlerinizi de negatif yönde etkiler. Diğer yandan uyumlu bir ilişki kurulduğu zaman güzel işler çıkar çünkü işin başarısından tek başına ajans sorumlu değildir. Bu nedenle müşteri ve ajans birbirini ortak olarak görmelidir. Net ve anlaşılır bir iletişim kurmak ve karşılıklı güven sağlamak bu ortaklıkta önemli yer tutar. dijital ajans iş geliştirme
4. Markalaşma Hizmetleri Konusunda Bilinçlenin Markalaşma işine ucundan dokunan bir yaratıcı ajans için her zaman pazar bulunabilir: Web sitesi ya da logo yenilemek gibi... Ancak büyük değişiklikler yapmak isteyen pazarlamacılar biraz daha fazla gayret etmelidir. Bir ajansın potansiyel müşteriler ile ilk online teması ve algı yaratması genelde üç noktada gerçekleştir:

  • Google ve diğer arama motorlarının ajans hakkında verdiği bilgiler,
  • Sosyal medyada insanların ajans hakkında yorumları ve diğer etkileşimleri,
  • Ajansın diğer online kanallarda (web sitesi, blog, içerik, sosyal medya siteleri) yarattığı deneyim (UX)

İlk maddede bahsettiğimiz ajansın online itibar yönetimi, markalaşması açısından da bu nedenle önemlidir. Çağı takip eden dijital ajanslar, insanlar üzerinde bıraktıkları etki ile yaratıcı fikirlerinin eşit önemde olduğunu bilir. Bu yüzden de yaptıkları tüm güzel işleri dijital ortamlarda tanıtmaya önem verir ve tüm işlerini test ederler.
5. Teknik SEO’yu Önemseyin SEO ikiye ayrılır. Birincisi, web sitesinin teknik olarak arama motoru sonuç sayfalarında yer alması, ikincisi ise içeriğin kalitesi sayesinde arama motorlarında öne çıkmasını sağlamaktır. İçeriğin kalitesi blogging ve sosyal paylaşımlarla birebir etkilidir. Yine de web sitesinin mimarisi ziyaretçileri müşteriye çevirmek üzere optimize edilmelidir. Dijital ajanslar SEO sayesinde hem müşteriyi etkileyebilir hem de arama motorları için değerlerini artırabilirler.
6. Altyapıya Yatırım Yapın Pazarlama sektörü çok hızlı değişmektedir. Bu yüzden de pazarlamacıların müşteriye ulaşma ve sonuç alma kabiliyetleri hızlarına ve çevikliklerine göre belirlenir. Dosyaların ve fikirlerin bir bulutta toplanması ekibin nerede olursa olsun yaptıkları işe erişimini kolaylaştırır ve işin en güncel versiyonunun herkes tarafından eşzamanlı görülmesini sağlar. Proje yönetiminde farklı araçlar kullanarak da işlerinizi yönetebilirsiniz. Böylece yapılan projelerin tüm aşamalarının şirket hafızasına kaydedilmesini sağlayabilir, planlı hareket eder ve imkanlarınızı daha iyi kullanabilirsiniz. dijital ajanslar için iş geliştirme tavsiyeleri
7. İdeal Müşteri Gelişimine Önem Verin İdeal müşteri, kampanyaların doğru bir stratejide yürütülmesi için gerekenlerin uygulanmasını isteyen müşteridir. Her pazarlama çalışması bir şekilde müşterinin talepleri ve istekleri ile uyumlu hale gelir. Sadık müşteriye sahip ajanslar ideal müşteri gelişimini bir ihtiyaç olarak algılar ve müşteri taleplerinin net olması için gerekli çalışmalardan kaçınmaz.
9. Müşterinizin Bilgilenmesini Sağlayın Ajanslar sahip oldukları bilgileri kendi içlerinde tutmaya özen gösterir. Eğer bir ajans, müşterisini sosyal medyada nasıl etkileşime geçeceği ya da nasıl ilgi çeken bir blog yazısı yazacağı konusunda eğitecekse; bazı bilgileri yalnızca kendine saklar. Fakat müşteriyle olan iletişimin bu şekilde kısıtlı olması ajansı ileriye taşımaz, aksine güven kaybına yol açar. Müşterinize ne kadar çok şey bildiğinizi gösterin. Böylece müşterinizin sizinle daha uzun süre çalışmasını sağlayabilir ve güven üzerine kurulu bir ajans-müşteri ilişkisi yürütebilirsiniz.
Dijital dünya sürekli gelişiyor ve iş geliştirmek için zamana ayak uydurmalısınız. Sürekli gelişen teknolojik yeniliklere açık olun, son trendlere ayak uydurun ve online itibarınıza önem verin. Bilgilerinizi ne kadar hızlı güncellerseniz müşteriniz size o kadar güvenecektir.

İlgili Haberler

Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Dijital menu icon
4 Haz 24
Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Dijital menu icon
30 May 24
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Devamını Oku >
Başarılı Pazarlama Kampanyalarının Bileşenleri
Dijital menu icon
8 Tem 14
Başarılı Pazarlama Kampanyalarının Bileşenleri
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranı Nedir ve Nasıl Artırılır?
Dijital menu icon
25 Haz 14
Dönüşüm Oranı Nedir ve Nasıl Artırılır?
Devamını Oku >
Yeni Girişim Ve Şirketler İçin İsim Bulma Yöntemleri
Dijital menu icon
20 Haz 14
Yeni Girişim Ve Şirketler İçin İsim Bulma Yöntemleri
Devamını Oku >
Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
15 May 14
Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamada Tasarımın İdeal Kullanımı
Dijital menu icon
10 Nis 14
Dijital Pazarlamada Tasarımın İdeal Kullanımı
Devamını Oku >
Lüks Markalar İçin Dijital Pazarlama Trendleri
Dijital menu icon
7 Nis 14
Lüks Markalar İçin Dijital Pazarlama Trendleri
Devamını Oku >