Deloitte TMT Öngörüleri 2015 Raporu Yayınlandı!

Deloitte TMT Öngörüleri 2015 Raporu Yayınlandı!

Deloitte TMT Öngörüleri raporuna göre 2015 yılında akıllı telefonunu yenileyenlerin sayısı 1 milyarı aşacak ve temassız ödemeler önemli oranda artacak.

Deloitte, 2015 yılı için Teknoloji, Medya ve Telekominikasyon Öngörüleri raporunu yayınladı. Rapora göre 2015 yılında akıllı telefonlarını yenileyenlerin sayısı 1 milyarı aşarken; akıllı telefonları ile ödeme yapan kullanıcıların sayısında artış görülecek. Basılı kitap satışları e-kitap satışlarından beş kat fazla olacak. Giyilebilir teknoloji, 3D baskı çözümleri, nesnelerin interneti (IoT), insansız hava araçları gibi teknolojiler tüketicilerden ziyade işletmelerden talep görecek.

Teknoloji Öngörüleri

Deloitte TMT 2015 raporu teknoloji öngörülerine göre insansız hava araçları kişisel kullanımdan çok endüstriyel ve sivil yönetim uygulamalarına yönelecek. Günlük hayatta kullanılan çamaşır makinesi, buzdolabı, termostat, ışık, su ısıtıcıları gibi birçok elektronik cihaz 2015 yılında internete bağlanacak. Böylece “nesnelerin interneti” kavramı önem kazanacak.

2015 yılında akıllı telefonların en büyük problemi olan şarj sorunu konusunda ilerleme kaydedilecek. Akıllı telefonlarda kullanılan şarj edilebilen, lityum-iyon (Li-Ion) pil teknolojisi 2015 yılında gelişim gösterecek; fakat bu gelişim 2014 yılının modelleri ile karşılaştırıldığında %5’i geçemeyecek.

Teknoloji öngörülerine göre 2015’te nano uydular da yükselişte olacak. Geleneksel uydulara göre ucuz ve hafif olan bu uyduların sayısı yıl boyunca 500’ü aşacak.


Deloitte Teknoloji Öngörüleri 2015

Medya Öngörüleri

Deloitte TMT 2015 medya öngörülerine göre 20 dakikanın altındaki kısa videoların sayısı artsa da televizyon hala en çok izlenen mecra olacak. Bu yıl Y Kuşağı teknoloji, medya ve telekominikasyon için harcamalarına devam ederken; genç nüfusun kitaplar için yaptığı harcamalar azalmayacak.

Telekomünikasyon Öngörüleri

2015 yılında temassız mobil ödemeler artacak ve yıl sonunda dünya çapında akıllı telefon ile yapılan ödemeler kırılma noktasına ulaşacak. Bu yıl dünya çapında 1 milyardan fazla akıllı telefon satışı gerçekleşecek ve bu satın almaların çoğu akıllı telefonlarını güncellemek isteyen tüketiciler tarafından yapılacak.

Son olarak dünya çapında genişbant internete sahip evlerin sayısı %2 artarak 725 milyona ulaşacak. Birçok ülkedeki genişbant hızı ise ortalama %20 artacak.

Deloitte 2015 TMT Öngörüleri Raporu’nun tamamına şuradan, 2014 yılı öngörülerine ise Deloitte TMT Öngörüleri 2014 yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Etohum, 2015’in en Başarılı 15 Girişimini Açıkladı! LG Electronics Türkiye’nin Dijital Ajansı Promoqube Oldu! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.