Değişim Geçiren Marka Logoları

Konular, Web Tasarım 06 Ara 2017
Değişim Geçiren Marka Logoları

Logosunu yenileme kararı alan 10 markayı sizler için derledik.

Yıllar içinde, birçok popüler marka, logolarında değişiklikler yaptı. Kimi küçük revizelerle, kimi ise dikkat çekici radikal değişikliklerle marka kimliklerini geliştirdi.

Yakın zamanda, 20 yılı aşkın süredir kullandığı logoyu değiştiren Formula 1’den ve yeni logosundaki şişkin tasarımla eleştiri toplayan Kickstater’dan bahsetmiştik.

Web tasarımcı olsak da olmasak da, bir marka logo değişikliğine gittiğinde heyecanla kontrol ederiz. Markayı simgeleyen renklerde değişme yaşanmış mı, logo daha mı büyümüş yoksa küçülmüş mü gibi soruların yanıtlarını almak isteriz. Ardından, eski logoyla yenisini karşılaştırıp, hangi versiyonun daha güzel olduğunu belirleriz.

Sevdiğimiz markaların değişen logo tasarımlarını hatırlamaya ne dersiniz?

1. Youtube

Listenin ilk sırasında, 12 yıl boyunca kullandığı logoda değişiklik yaparak dikkatleri üstüne çeken Youtube yer alıyor. Yeni logo tasarımında, kırmızı renk ve play tuşu ön planda.

2. Juventus

En çok konuşulan logo değişikliklerinden biri , İtalyan futbol takımı Juventus’un logosuydu. 120 yıllık köklü bir geçmişe sahip futbol kulübünün yeni logosu “daha çok siyah, daha çok beyaz” sloganıyla tanıtılmıştı. Dikkat çekici logo, bazı kitleler tarafından eleştirilse de minimalist tasarımıyla, yaratıcı reklam ve tasarımları ödüllendiren D&AD’nin iki ödülüne layık görüldü.

3. Vodafone

Son yılların trendi yalın (flat) bir tasarıma geçerek logosunda revizyona giden markalardan biri de Vodafone oldu. “Gelecek heyecan verici. Hazır mısın?” sloganıyla tanıtılan ve kullanılmaya başlanan logoda, yalnızca logoyu çevreleyen beyaz kalın halkanın kaldırıldığı görülüyor.

4. Converse

1908’den beri, sokaklardaki gücünü sürdüren Converse; kendi deyimiyle “ileriye dönük” ve “gençliğin cesur ruhunu yansıtan” bir değişikliğe gitti. Yeni logo, kullanıcılara alışık olduğu eski tasarımı anımsatıyor ve aynı zamanda yepyeni estetik unsurlar taşıyor.

5. Calvin Klein

İç çamaşırı markası Calvin Klein, yeni logosunu Şubat ayında duyurdu. Tamamen büyük harflerden oluşan yeni logo, marka tarafından şöyle tanıtıldı: “Kurucularımızın ve kuruluşumuzun onayıyla, orijinal ruhumuza geri dönüş.”

6. Tinder

Popüler çöpçatanlık uygulaması Tinder, tek renk olan logosunu değiştirerek uygulamanın konum bazlı eşleştirme özelliğine gönderme yapan, kırmızı-turuncu renkli yeni logosunu tanıttı. Yeni logo, konum ikonunu andırıyor ve aynı zamanda uygulamanın adını ve ruhunu da yansıtarak aleve benziyor.

7. Fanta

Fanta, geleneksel tasarıma farklı bir boyut getirerek yuvarlak hatlara sahip logosunu değiştirdi. Kağıt üstünde tek tek çıkarılan ve elle kesilerek oluşturulan harflerin dijitale aktarılmasıyla oluşturulan logo, Fanta’nın yeni ve genç kimliğini temsil ediyor.

8. SKFY

Bilim kurgu kanalı Skyfy, tamamen mor renkten oluşan logosunu bu sene değiştirenler arasında. Markanın 25. Yılı için yapılan bu değişiklikte amaç, tüm bilim kurgu senaryolarını kucaklayan ve bir bilim kurguda görebileceğiniz fontlardan oluşan yeni bir stil yaratmaktı.

9. Pinterest

Fotoğrafçılık, tasarım, dekorasyon veya çeşitli hobiler gibi; hayatın her alanından konularla ilgili bir paylaşım havuzu haline gelen Pinterest, logosunu değiştirmeyi seçen bir diğer marka oldu. Bu değişiklik, logoyu oluşturan ikonda değil, “Pinterest” yazısının tipogrofisinde yapıldı. Pinterest resmi bir açıklama yapmasa da, insanlar Pinterest’in kadınlara olduğu kadar erkeklere de hitap etmeye çalıştığını düşündü. Bunun yanında Pinterest’in yazı tipinde yapılan değişiklik, marka kimliğinde belirsizlik yarattığı konusunda birçok eleştiri aldı.

10. Huffington Post

2005 yılında Arianna Huffington tarafından kurulan haber blogu Huffington Post, daha güçlü bir logoyla karşımıza çıktı. Yeni logoda, web URL’lerindeki eğik çizgileri anımsatan yeşil iki çizgi arasında yeni bir tipografiyle “Huffpost” yazıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dijital Ajansların 2018’de Hazırlıklı Olması Gereken 5 Sosyal Medya Trendi Video İçerik Pazarlamasını Doğru Yapabilmek İçin 7 Strateji →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.