Daha Az Mürekkep Kullanılarak Tasarlanan Ekolojik Marka Logoları

Grafik Tasarım, Projeler 05 Eki 2017
Daha Az Mürekkep Kullanılarak Tasarlanan Ekolojik Marka Logoları

McDonald’s, Nike, H&M gibi dünyaca ünlü markaların logoları daha az mürekkep kullanılarak, ekonomik ve doğa dostu bir şekilde yeniden tasarlandı.

Kreatif Direktör Sylvian Boyer’ın Behance hesabından paylaştığı “Ecobranding” (Ekomarkalaştırma) projesinde; Apple, Nike, McDonald’s, Starbucks, Coca Cola gibi marka logolarını daha az mürekkep kullanarak tasarladı. Eğer Apple 100 milyon iPhone satarsa, bu 100 milyon kutu kullanıldığı anlamına geliyor ve kutuların üstüne 100 milyon adet logo basılması gerekiyor. Mega markaların vereceği küçük bir karar, logoların basımında kullanılan mürekkebin azaltılmasıyla birlikte ekolojik açıdan büyük etkilere yol açabilir. Boyer da bu içgörüden yola çıkarak dünyaca ünlü markaların logolarındaki mürekkep miktarını %40’a kadar düşürerek yeniden tasarladığı bir çalışma hazırlamaya karar verdi. eko-markalaştırma-nike-logo Bu projeyi hazırlama fikri Boyer’ın aklına 2013 yılında kızının doğumunun ardından geldi. Boyer, kızının dünyaya gelişini kutlamak için rengarenk serigrafiyle süslediği bir tebrik kartı hazırladı. Hazırladığı kartın bilgisayarda çok güzel görünmesine rağmen basımı sırasında maliyetin çok yüksek olması ve çok fazla mürekkep israf edilmesinin çevreye verdiği zarar onu bu projeyi hazırlamaya itti. Boyer’ın çalışması, logoların orijinal tasarımlarına zarar vermiyor ve yalnızca içlerini boyamak için kullanılan mürekkebin azaltılmasına dayanıyor.

Her yıl milyarlarca ürüne ve reklama logo basan markalar için ilk bakışta küçük gibi görünebilecek bu fark aslında maliyeti düşürme açısından gayet etkili olabilir çünkü kullanılan mürekkebin her bir damlası para anlamına geliyor. Logoları yeniden tasarlanan markaların böyle bir değişikliğe nasıl bakacakları bilinmemekle birlikte Boyer’ın projesinde Nike’nin logosundaki mürekkep oranı %-24, McDonald’s’ın logosundaki mürekkep oranı %-35 ve Starbucks’ın logosundaki mürekkep oranı ise %-38 oranında azaltılmış.

eko-markalaştırma-apple-logo

eko-mürekkep-marka-logo

eko-markalaştırma-mc-donalds

 

eko-markalaştırma-starbucks-logo

eko-markalaştırma-coca-cola-logo eko-markalaştırma-luis-vuiton-logo

 

eko-markalaştırma-fedex-logo

eko-markalaştırma-logolar

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Cinsiyetçi Ön yargılar Nasıl Doğar? OFFF London’ın Bilgisayar Efektinin Sınırlarını Zorlayan Tanıtım Filmi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.