Cumhuriyet’in 100. Yılında Anadolu’da Açılan İlk Sergi Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi’nde!

Cumhuriyet’in 100. Yılında Anadolu’da Açılan İlk Sergi Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi’nde!

Çağdaş sanatımızın her alanında oluşan birikimin hayatımıza değer katan, kültür-sanat ortamını varsıllaştıran değerlerine sahiplenerek, çağdaş bir müze kurmak amacıyla kurulan ÇAĞSAV (Çağdaş Sanatlar Vakfı), kültürel hafızamızın en önemli etkinliklerinden biri olan; Ekim 1923’te, Ankara Türk Ocağı’nda, Atatürk’ün önderliğinde açılan Cumhuriyet’in ilk resim sergisini (Anadolu’da açılan ilk sergi) yine, yeniden aynı tarihte, aynı saatte Ankara Resim Heykel Müzesi’nde sanat yazarı İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğü ve Onur Sezer’in koordinatörlüğünde bir kez daha sanatseverlerle buluşturuyor. “Anadolu’da Açılan İlk Sergi/Yine, Yeniden” sergisinde 100 yıl evvel açılan sergiye katılan 15 ressamın o dönemki eserlerinden, müze koleksiyondan derlenen 25 eserden oluşan özel bir seçki sunulacaktır.  5-25 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyarete açık olacak sergide Ahmet Ziya Akbulut (1869 - 1938), Ali Sami Yetik (1876 - 1945), Bedia Güleryüz (1903 - 1991), Feyhaman Duran (1886 - 1970), Halil Paşa (1857 - 1939), Hasan Vecih Bereketoğlu (1895 - 1971), Hikmet Onat (1882 - 1977), Hüseyin Avni Lifij (1886 - 1927), İbrahim Çallı (1882 - 1960), Mehmet Ali Laga (1878 - 1947), Mehmet Ruhi Arel (1880 - 1931), Namık İsmail (1890 - 1935), Nazmi Ziya Güran (1881 - 1937), Ömer Adil (1868 - 1928), Şevket Dağ (1876 - 1944) Birinci Ankara Sergisi’nden sonra Yine, Yeniden bir arada olacaklar. 

Anadolu’da Açılan İlk Sergi’nin Yolculuğu

“Cumhuriyetin temeli kültürdür” söylemi ile yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, sanatın ve kültürün hayatımıza kattıklarını çoğaltmak ve onlara erişmenin kolaylığını sağlamak hedefiyle kültür ve sanat etkinliklerini Cumhuriyetin ilanından önce başlatarak sanat faaliyetleriyle ilgilenmenin insanların dayanışma anlayışını ve ortak bilincini geliştireceğine inanmıştır. Öngördüğü düşünce çağdaş yönelimlerin topluma yerleşerek sanatla haşır neşir bir toplum fikri yaratmaktır. Cumhuriyet ilan edilmeden on beş gün önce, Cumhuriyetin kültürel ruhunu bir sanat şöleniyle anımsatmak için Ankara Türk Ocağı’nda ilk “Ankara Resim Sergisi”nin açılmasını dile getirmiştir. Cumhuriyete ilişkin bir kültür ve bu kültür etrafında şekillenmiş bir sergi, yaklaşık 35 ressam ve bir heykeltıraşın 125 kadar yapıtının bulunduğu sergi, görkemli bir açılış ile halka sunulmuştur. Sergide bulunan ressamların ortak noktası; paletlerini adeta bir ışıkla doldurarak, resimlerini izlenimci bir tavırla yapmalarıdır. Ayrıca insanla doğa arasındaki ilişkiyi, çevreyi, manzarayı, kent yaşamından kesitleri, natürmortları ve yaşadıkları zamana tanıklıklarını yansıtmalarıdır. Yaşadıkları toplumda yurtsever birey olarak hisseden bu sanatçılar, Çanakkale ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’na ilişkin resimler de yaparak sanatlarında toplum ve toplum sorunlarının da işlendiği görülmüştür. Bulundukları yerlerin imgelerini, öznel izlenimlerini paletlerindeki ışıklar sayesinde şiirselleştirerek yansıtmışlardır. Kendi kültürünü oluşturamayan toplumların varlığını sonsuza dek sürdüremez inancıyla yola çıkan Atatürk’ün izinden giderek müze kurma hedeflenmektedir.

1923 yılında Anadolu’da açılan ilk sergiden ilham alan ÇAĞSAV, Cumhuriyetin 100. yılında, Atatürk’ün mirasını dünden bugüne taşıma amacıyla T.C. Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla ve müştereken ilk sergiye katılan ressamların o dönem yaptıkları eserlerden oluşan özel bir seçki “Cumhuriyet’in 100. Yılında Anadolu’da Açılan İlk Sergi/YİNE, YENİDEN” adıyla sanatseverlerle buluşturacak. 5 Ekim’de açılacak olan sergi, 25 Ekim’e kadar Ankara Resim ve Heykel Müzesi Mihri Müşfik Sergi Salonunda gezilebilecektir. İlk serginin açıldığı gün ve saat olan 14 Ekim Saat 15:00’te, özel olarak hazırlanan sergi kitabının lansmanı yapılacak ve sergi ilk açılışına uygun bir biçimde, resmi konuşmalar ile “YİNE/YENİDEN” açılacaktır.

ÇAĞSAV HAKKINDA:

Çağdaş Sanatlar Vakfı, ÇAĞSAV 2000 yılında Ankara’da aralarında gazeteci, diplomat, ressam ve iş insanlarının yer aldığı 54 Özel ve tüzel kişi tarafından kurulmuştur. ÇAĞSAV’ın kuruluş amacı sanata duyarlılığın arttırılması ve başkent Ankara’ya kapsamlı bir Çağdaş Sanatlar Müzesi kazandırabilmektir.

ÇAĞSAV, sanat ve kültür adına birçok ilke imza atmıştır. Cer atölyelerinin restorasyon sürecinin başlatılması ve sonuçlandırılması, 12 yıl süreyle Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde Ankara Sanat Fuarları düzenleyerek Başkent de fuarcılık geleneğini başlatması ile Ankara’da bir marka haline gelen ÇAĞSAV, her yıl düzenlediği Onur Ödülleri ile sanata katkı vermeye devam etmektedir.

İlgili Haberler

Kadın Dostu Markalar Platformu İletişim Ajansını Belirledi!
Kadın Dostu Markalar Platformu İletişim Ajansını Belirledi!
Devamını Oku >
2. Hayal Gücü Ödülleri Akbank Ana Sponsorluğunda Gerçekleşti!
Ajans Haberleri menu icon
23 Oca 24
2. Hayal Gücü Ödülleri Akbank Ana Sponsorluğunda Gerçekleşti!
Devamını Oku >