18 Eki 23
Lugat menu icon D/A

Content Audit Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır?

Content Audit Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır?

İçerik üretimi, hedef kitleye ulaşma ve markanın popülerliğini arttırmada en önemli faktörlerden biridir. Bu yüzden her bir içerik belirli bir düzen ve kural çerçevesinde oluşturulmalıdır. Özellikle içerik üreticilerinin ve bu sektörde yer alanların sık duyduğu kelimelerden biri olan content audit de bu anlamda oldukça önemli olan hizmetlerden biridir. Content audit’in ne olduğu, nasıl yapıldığı ve yapılma amacının ne olduğu gibi tüm sorulara bu içerikte cevap bulacaksınız.

Content Audit Ne Demek?

Content audit’in ne olduğunu anlamak için, öncelikle auditin anlamını bilmek gerekir. Çok sık kullanılan ve aynı zamanda çok sık uygulanan “audit” markaların da içeriklerin de sık sık talepte bulunduğu konulardan biridir. İçeriklerin detaylı bir şekilde incelenmesi anlamına gelen audit, içeriğin marka için istenen her şeyi kapsayıp kapsamadığının kontrol edilmesidir.

SEO uyumluluğu, anahtar kelimelerin kullanımı, imla ve yazım kuralları, içeriğin marka ile ilgisi, konu bütünlüğü ve okunabilirlik gibi alanların incelenmesi anlamına gelir. Detaylı bir analizi kapsayan bu işlem, markaların içeriklerinden memnun kalmasını ve maksimum verim almasını sağlıyor.

Content Audit Nasıl Yapılıyor?

Content audit ya da içerik auditinin nasıl yapıldığı da merak ediliyor. İçeirk auditinde aslında yeniden yazmak gibi bir durumdur ancak neredeyse yeniden yazılıyor gibi kapsamlı bir inceleme vardır. Content audit hizmeti alınmak istendiğinde, mevcut içerikler üzerinde çalışma yapılır. Web sitesinde önce en çok kullanılan bölümeler olmak üzere, metin ve içerik yer alan her alan ayrıntılı bir şekilde incelenir. 

Content audit hizmeti alındığında web sitesinde yer alan her türlü metne müdahale edilir. Yeni içerik oluşturulmaz, düzenleme yapılır dedik ancak bazı metinlerde düzenleme yapmak yerine metni yeniden oluşturmak daha faydalı olabiliyor. Özellikle eğer metinde SEO uyumu yoksa metinlerde anlatım bütünlüğü yoksa bu gibi durumlarda metinlerde yeniden düzenleme yapmak daha doğru olacaktır. 

Content audit yapılırken önce metinler genel olarak okunur. Daha sonra duruma göre anahtar kelime eklemeleri yapılabilir, bütünlük olmayan cümle ve paragraflar revize edilebilir ya da çok eski zamanda yazıldığı için yeniliklere hitap etmiyorsa değişiklikler yapılabilir. 

Content Audit’in Faydaları Nedir?

Content audit hizmetinin alınmasının amacı öncelikle web sitesinin güncel gelişmelere ayak uydurmasını ve arama motorlarında daha etkin hale gelmesini sağlamaktır. Content audit hizmeti sayesinde markalar web sitelerinde yer alan her bir metnin düzenlenmesi ve kontrol edilmesi hakkında hizmet alır. Content auditin yapılma amacı ve faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeni gelişmelere ve Google’ın yeniliklerine ayak uydurabilen daha fresh bir web sitesi elde edersiniz.
  • Web sitenizde yer alan içeriklerin okunabilirlik seviyeleri uygun hale gelmiş olur.
  • Doğru anahtar kelime kullanımları sayesinde SEO uyumluluğu arttırılır.
  • Çok eskiden oluşturulan bir web sitesi ise site döneme uygun hale gelir. 
  • Markanın daha profesyonel bir dile ve SEO uyumlu içeriklere sahip olması sağlanır.
  • Content audit hizmeti sayesinde markalar daha kolay fark edilebilir ve daha fazla ziyaretçi alır.
  • Markanın hedef kitlesine daha kolay ulaşabilmesini ve daha etkileyici olmasını sağlar.

Lugat İçerik Ajansı Content Audit ile Web Sitenizdeki Mevcut İçerikleri Denetleyerek Markanız için Bir Yol Haritası Çizer!

Content audit hizmetinin sağladığı yararlar ve markalara olan geri dönüşleri göz önüne alındığında oldukça yararlı bir hizmet olduğu aşikârdır. Lugat İçerik Ajansı tarafından verilen bu hizmet, profesyonel içerik stratejistleri tarafından markalara sunulur. Bu hizmet doğrultusunda markanızın ihtiyaçları belirlenir ve geleceğe yönelik bir yol haritası çizilir. İçerikler sadece SEO uyumluluğu bakımından incelenmekle kalmaz aynı zamanda Google tarafından yayınlanan güncellemelere uygun olup olmadığı da kontrol edilir. Daha etkili ve güncel bir web sitesi için siz de content audit hizmetinden hemen faydalanarak web sitelerinizde yarattığı farkı görün.

Etiketler:

İlgili Haberler

Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Devamını Oku >
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Flesch Kincaid Okunabilirlik Testi Nedir?
Flesch Kincaid Okunabilirlik Testi Nedir?
Devamını Oku >
Yazılım Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Yazılım menu icon
21 Ağu 23
Yazılım Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Etkili ve Kaliteli İçerik Üretimi için 7 İpucu
Etkili ve Kaliteli İçerik Üretimi için 7 İpucu
Devamını Oku >
Web Sitenize Özel Kaliteli İçerik Üretimi için 5 İpucu
Web Sitenize Özel Kaliteli İçerik Üretimi için 5 İpucu
Devamını Oku >
İçerik Stratejiniz İçin Neden Bir Ajansla Çalışmalısınız?
İçerik Stratejiniz İçin Neden Bir Ajansla Çalışmalısınız?
Devamını Oku >