Coca-Cola Görsel Kimliği Üzerinde Deney Yapıyor!

Grafik Tasarım, Projeler 06 May 2015
Coca-Cola Görsel Kimliği Üzerinde Deney Yapıyor!

Coca-Cola, ana ürün markası ve yan markalarını ambalaj tasarımları odağında birleştirmek amacıyla, görsel kimliği üzerinde deney yapıyor.

Marka; Coca-Cola, Coke Zero, Diet Coke, and Coke Zero Zero ürün markalarını Coca-Cola logosu ve ikonik şeridi altında birleştirmeyi amaçlayan bir görsel kimlik tasarım sürecine girdi. İspanya ABD ve Avrupa’daki 11 pilot pazarda çeşitli ambalaj tasarımları ile düşen içecek satışlarını canlandıracak yeni bir görsel kimlik arayışında olan Coca-Cola; şimdiye kadarki çalışmalarında modernize edilmiş bir estetik görünüm sunuyor.

Marka bu yeni markalama stratejisini önümüzdeki yaz küresel olarak genişletmeyi planlıyor. Coca-Cola’nın yan markası olan üç ürün markası birbirinden farklı reklam ve merchandising izliyor ve her yan ürün kendi çalışmalarıyla tanınırlık kazanıyor. Marka yeni stratejisiyle Coke Zero, Diet Coke ve Coke Zero Zero yan markalarının görünümlerini tektipleştirerek tek bir marka iletişimi stratejisinin uygulanabilmesini amaçlıyor.

coca cola görsel kimlik tasarımı

Yeniden markalama sürecinde çeşitli ambalaj tasarımları, Coca-Cola’nın marka konseptinin birleştirilmesi doğrultusunda test edilecek. Bu süreçte İspanya, Coca-Cola kırmızısı ile Coke ürünlerini birleştirmeyi deneyen ilk pazar oldu. Markanın ikonik kırmızı rengi Coca-Cola’nın kola ürünleri üzerinde baskın olacak şekilde kullanıldı. Diğer pazarlarda Coca-Cola’nın marka ismi ve ambalaj üzerindeki şerit tercih edildi.

coca cola görsel kimlik

Coca-Cola’nın yeni markalama stratejisi küresel olarak hayata geçirilirse 1969’dan beri değişmeyen görsel kimliği ilk kez değiştirilmiş olacak. Daha önce marka yalnızca yan ürünler piyasaya sürüldüğünde yeniden tasarıma gitmişti. 1982’de Diet Coke’u piyasaya sürdüğünde ambalaj tasarımı beyaz (daha sonra gümüş) renk üzerine kırmızı logolu idi. Coke Zero ise siyah üzerine kırmızı logolu olarak tasarlanmıştı.

ABD’de sunulan tasarımlar:

coca cola marka kimliği

İngiltere’de sunulan tasarımlar:

coca cola görsel kimlik yenileme

Coca-Cola yan ürünleri ile ana ürün markasını görsel kimliği üzerinde deney yaparak birleştirmeyi ve küresel olarak kullanabilecekleri yeni bir ambalaj tasarımı ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Boyner Anneler Günü Kampanyası: En Güzel Hediyem Türk Hava Yolları’ndan Kullanıcı Kaynaklı Kampanya: Delightful Stories →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.