Chromebook Pixel ve Macbook Air Karşılaştırması

Chromebook Pixel ve Macbook Air Karşılaştırması

Google, nefes kesen donanım yaratma konusunda pek ünlü değildi fakat Chromebook Pixel’i duyurduktan sonra, tartışmasız yapılmış en iyi görünümlü dizüstü bilgisayarlardan birine sahip olduğunu söylenebilir.

Tabi ki Google’ın bu ilk deneysel dizüstü bilgisayarına “neden o kadar para vereyim ki?” diye düşünebilirsiniz. Biraz daha bilgi sahibi olabilmeniz için Chromebook Pixel ve MacBook Air’ı karşılaştırdık.

 

 Chromebook Pixel Vs Macbook Air

 

CHROMEBOOK PIXEL VS THE 13-INCH MACBOOK AIR

13 inch’lik Macbook Air ile karşılaştırıldığında, Google’ın Pixel’in benzer özellikler taşıdığı söylenebilir. Fiyatı neredeyse aynı fakat 1299 dolarlık fiyatı ve 1449 dolarlık Wi-Fi only ve Wi-Fi + LTE networking seçenekleri ile OS X ultraportable’dan daha pahalı…

Peki, Pixel aradaki bu ücret farkı için ne sunuyor? 13-inch ekran üzerinde 239 ppi ile daha yoğun bir görüntü sunuyor. Apple’dan farklı olarak dokunmatik ekranı var. Fakat şimdiye kadar, ChoremeOS’ta dokunmatik özelliğin ne kadar çalıştığına dair parmak tabanlı girişler optimize edilmiş olduğu söylenmesine rağmen buna dair çok fazla bir şey gösterilmedi.

 

 

 Macbook Air Chromebook Pixel

 

 

Chromebook Pixel’in yeterli olmadığı bir başka nokta ise yerel depolama (local storage)… Wi-Fi modelindeki 32 GB ve LTE versiyonundaki 64 GB’lık alan, şimdiden 128 GB versiyonunu sunan Macbook Air ile karşılaştırıldığında küçük kalıyor.

Chromebook Pixel, MacBook Air ile aynı pazarı hedeflese de fiyatı biraz düşündürüyor. Fakat ekran olarak güzel görünse de OS’un dokunmatik versiyonunun deneysel olması nedeniyle tüketicilere kendini kanıtlaması gerekiyor. Bu da, tüketicilerin Google’ın cesur laptop’unu Air’a tercih etmeleri için gereken sebeplerin Google’ın umduğu kadar belirgin olmadığını gösteriyor.

Sonuç olarak Mac Air’ın avantajları daha fazla gibi görünüyor ve Chromebook Pixel hakkında kesin yorum yapmak için biraz erken. Belki de gerçekten doğru bilgisayar olabilir fakat şimdilik Google insanların bu bilgisayarı almak için neden 1299 dolar ödemeleri gerektiğini iyi bir şekilde anlatması gerekiyor.

 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← MYO Kol Bandı İşiniz İçin Önemli Google Araçları →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.