Cannes Lions Tarihçesi Ve Yarışma Kapsamı

Cannes Lions Tarihçesi Ve Yarışma Kapsamı

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali 1954’ten bu yana yaratıcı fikirlere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali iletişim sektöründe dünyanın en büyük yaratıcılık etkinliği. 1940’ların sonundan bu yana düzenlenen Cannes Uluslararası Film Festivali’nden alınan ilhamla ortaya çıkan ve önceleri Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali olarak adlandırılan festival, ilk kez 1954 yılında Venedik’te düzenlendi. Cannes’a eklenen Lions (Aslanlar) kelimesi Venedik’in San Marco Meydanı’nda bulunan aslan heykelinden esinlenilerek festival isminde yerini aldı. Festival’in adı sektördeki değişimlere ayak uydurdu ve “reklam” ifadesi “yaratıcılık” ile yer değiştirdi. Böylece festival tüm yaratıcı alanları kucakladı.

cannes lions tarihçe

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali kapsamında, bir önceki yılın en iyi işleri ödüllendirilirken diğer yandan da 90’larda programa dahil edilen eğitimler ile gelecek güzel işlerin temelleri atılıyor. Bir hafta süren festivalin programı büyüdükçe büyüyor.

Forumlar, seminerler ve atölyelerden oluşan eğitimlere her yıl çeşitli alanlarda çok iyi işler çıkarmış kişiler renk katıyor. Cannes Lions 2014’te konuşmacılar arasında U2’dan tanıdığımız Bono, müzisyen ve oyuncu Courtney Love, Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer ve ünlü oyuncu Sarah Jessica Parker da yer alıyor.

cannes lions konuşmacı

Cannes Lions, markaların müşterileriyle iletişim kurma yollarını çeşitlendiren inanılmaz fikirlere ev sahipliği yapıyor. Her yıl daha da büyüyen festivali 2014 yılında 90’dan fazla ülkeden 12,000’in üzerinde kişinin ziyaret ettiği belirtiliyor. Katılımcılar hep birlikte sektör meselelerini tartışıyor ve dev bir iletişim ağı kuruyor.

İşler genellikle onları yaratan şirketlerin adıyla yarışmaya katılıyorsa da teknik olarak bireysel başvuru yapmak da mümkün. İster şirket başvurusu ister bireysel başvuru olsun fikir ve uygulama açısından en yaratıcı işler belirleniyor ve ödüllendiriliyor.

cannes lions ödül töreni

İlk zamanlarda sadece film kategorisinden oluşan festivalde sektörün en iyilerini belirleyen uzman jüri kadrosu, 2014 yılındaki başvurular genel olarak şu ana kategoriler altında değerlendiriyor: Markalı İçerik ve Eğlence, Yaratıcı Etkililik, Siber, Tasarım, Direkt İletişim, Film Yapımı, Film, Sosyal Sorumluluk, Medya Kullanımı, Mobil, Açıkhava (Billboard ve Sokak Mobilyaları), Açıkhava (Ambiyans), Halkla İlişkiler, Basın, Ürün Tasarımı, Promosyon ve Aktivasyon, Radyo, Titanyum ve Entegre İletişim.

2014 yılında 15 – 21 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Cannes Future Lions'ta Başarılı Olmanın Sırları Brandmarker Uluslararası Pazarlama İletişimi Kongresi →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.