Cannes Future Lions’ta Başarılı Olmanın Sırları

Cannes Future Lions’ta Başarılı Olmanın Sırları

Bir sonraki Cannes Future Lions’ta seçilecek yaratıcı fikir sizden çıkabilir! Rei Inamoto, Lions’ta başarıya götürecek önemli ipuçlarını açıkladı.

Cannes Lions kapsamında gelecek vaadeden kreatiflerden gelen uçsuz bucaksız fikirlerle karşılaşan Rei Inamoto, aynı anda hem eğlenceli hem de göz korkutan bir görev üstlendi: Cannes’da onurlandırılmak üzere dünya çapında en iyi öğrenci kampanyasını seçmek.

Cannes Future Lions seçim sürecinin yöneticisi ve AKQA’nın yaratıcı ekip lideri olan Inamoto, ekip olarak, küresel sahnede yer alabilecek fikirler içeren bir seri oluşturmaya başladıklarının haberini verdi.

“Tüm dünyadan katılan öğrencilerin yaptığı yüzlerce, neredeyse 2,000 tane başvuru var,” diyen Inamoto, Cannes’ta Adweek ile yaptığı söyleşisine şöyle devam etti: “Bu başvurular arasından en iyi beş fikri bulana kadar eleme yapmak zorundayız.”

18 Haziran’da kazanan beş fikir ilan edildi. Bunun üzerine Inamoto, bu dev başvuru havuzundan en iyi işleri seçerken göz önünde bulundurulan faktörler ile ilgili açıklamalar yaptı.

Cannes Lions Başarılı Olmak

Inamoto, kazanan kampanyaların başarılı olmalarını sağlayan ortak özellikleri şöyle sıraladı:

1. Sadelik. Inamoto, hızlıca anlayabilmek için çok karışık olan fikirlerin, pek sabırlı olmayan sosyal medya dünyasında nadiren ilgi çektiğini söyledi.

2. Ölçeklendirme potansiyeli. Inamoto, çok fazla yaratıcı olan fikirlerin genellikle kurmaca olduğuna ve böyle fikirlerin uygulanabilirliğinin mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyor.

“Çok yaratıcı olan bazı fikirleri değerlendirirken kendi kendimize sorduk: ‘Bu gerçekten mümkün mü?’ Biz burada bilim-kurgu öyküsü yazmaya çalışmıyoruz. Yakın gelecekte makul bir zaman içinde gerçekleştirilebilecek bir şeyler istiyoruz.”

3. Söz konusu işe ve topluma katkıda bulunmak. Bugünün en iyi pazarlama fikirlerine baktığımızda hem müşteri için hem de dünya ve toplum için faydalı olduklarını görüyoruz. Inamoto’nun bu yılki favori kampanyalarından bir tanesi Do Zero for Climate Change for Ben & Jerry’s“. Bu kampanyanın aynı anda hem çevreye uzun süreli yarar sağlayan hem de müşteri odaklı olan çok başarılı bir örnek olduğunu söylüyor.

“Öğrencilerin bile, bir markayı temsilen gezegendeki her bir insanı etkileyecek kadar büyük meseleleri ele almalarını seviyorum.”

Cannes Future Lions ile ilgili daha detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Mobil İstanbul - Mobil ve Web’de Kullanıcı Bağlılığı Cannes Lions Tarihçesi Ve Yarışma Kapsamı →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.