Büyük Veri Analizi İle Pazarlama Stratejisi Oluşturma Yöntemleri

Büyük Veri Analizi İle Pazarlama Stratejisi Oluşturma Yöntemleri
Big Data olarak da bildiğimiz Büyük Veri, insan hayatını her yönden kuşatarak artan veri hacmini tanımlayan bir söz öbeği haline geldi. Büyük Veri analizi ile oluşturulan pazarlama stratejileri de günümüzde markaları başarıya götüren yollardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Geçmişteki pazarlama faaliyetleriyle kıyaslandığında günümüz dijital dünyasında veri, çok büyük önem arz ediyor. Modern pazarlamacılar, pazarlama çabalarında Büyük Veri'den maksimum düzeyde yararlanmak istiyorlar. Tüketicilerin çalışma alışkanlıkları, dijital tıklama davranışı, çeşitli sitelerde harcadıkları zaman, satın alma geçmişleri, sosyal medya paylaşımlarını esas alan kişisel tercihler, arabada geçirdikleri zaman, alınan kalori, uyanıklık zamanı gibi birçok kişisel bilgi dijital ağlar ve cihazlar sayesinde depolanabiliyor. Pazarlamacılar, pazarlama stratejilerini yükseltmek için Büyük Veri'nin zenginliğinden faydalanıyor. Pazarlama stratejilerinizde büyük veriden yararlanmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:
1) Global ve yerel stratejiyi canlandırmak için Google Trends’i takip edin. Google Trends pazarlamacılar için fayda sağlayan Büyük Veri'nin en ulaşılabilir yöntemi haline geldi. Dünya çapında en çok aranan kelimeler, trendler, konular, popüler olan haberler ve videolar gibi birçok veriye ulaşmak için Google Trends'i kullanabilirsiniz.
2) İnternet Tüketici Profilleri’ni (Ideal Customer Profiles, ICP) açık bir şekilde tanımlamak için dijital bilgiden faydalanın. Geçmişte pazarlamacılar tüketicilerin demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerini, mesleklerini, eğitim durumlarını göz önüne alarak tahminler yürütmeye çalışırlardı. Modern pazarlamacılar ise; pazarlama çalışmalarını yükseltmek için tüketicilerin hangi siteleri çok kullandıkları, hangi sosyal medya profili ya da profillerine sahip oldukları gibi dijital verileri kullanıyorlar. Bu verilerden faydalanarak pazarlama stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.
3) Müşteriler için gerçek zamanlı kişiselleştirme yaratın. Doğru zamanda doğru mesajı iletmek isteyen pazarlamacılar, başarılı pazarlama kampanyaları oluştururken ya da markayla tüketici etkileşimini artırmaya çalışırlarken kişiselleştirmeden faydalanırlar. Büyük Veri, tüketicilerin markanın hangi ürün ya da içerikleriyle ilgilendiğini ve etkileşim kurduğunu gösteren tüketici iç görüleri sunar. CRM sistemleri ve pazarlama otomasyon yazılımları ile tüketicilerin en çok ilgilendikleri konularda içerikler üretebilirsiniz. big data büyük veri
4) Tüketicileri satın alma hunisine çeken spesifik içeriği tanımlayın. Pazarlamacılar artık hangi içeriğin etkili, hangilerinin etkisiz olduğunu ölçümleyebiliyor. Sosyal Medya Yönetim Araçları ile tüketicilerin pazarlama çalışmalarınıza verdikleri geri bildirimleri analiz edilebilir ve Büyük Veri’yi kullanarak uygun içerikler üretebilirsiniz.
5) Tahmini analizleri, ölçümleme kılavuzu stratejisine entegre edin. Şirketlerin esas CRM verisi ve üçüncü parti internet verisini, gelecek öncü davranışı tahmin edecek bir model yaratmak için kullanan tahmini ölçümleme kılavuzu büyük başarı vadediyor. Bu sayede ölçümleme kılavuzu ile toplanan verileri analiz edebilir ve ilerleyen süreçte ne tür kampanya ve dijital pazarlama çalışmalarının başarı getireceğini öngörebilirsiniz.
Büyük veri analizi ile pazarlama stratejisi oluşturarak; var olan ve gelecekteki pazarlama çalışmalarının verimliliğini artırabilir, tüketici ve marka etkileşimini yükseltebilir, gelişmeye ve büyümeye devam eden veri hacminden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.
Benzer Yazılar
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Devamını Oku >
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Devamını Oku >