Butik Ajanslarla Çalışmanın Avantajları

Dijital Pazarlama, Konular 24 Haz 2016
Butik Ajanslarla Çalışmanın Avantajları

Dijital pazarlama alanında butik ajanslarla çalışmanız; bütçeyi verimli bir şekilde kullanmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Yeni bir dijital pazarlama ajansı arayışı içerisindesiniz ve bir butik ajans ile mi yoksa bir tam hizmet ajansı ile mi çalışmanız gerektiği konusunda kararsızsınız. Bu aşamada markalar genellikle network ajanslarını veya onlarca çalışanı olan tam hizmet ajanslarını tercih etme eğilimindedir. Fakat ihtiyacınız olan farklı bir deneyim, değer yaratacak sıra dışı fikirler ve esnek çalışanlar ise butik bir ajansla çalışmak sizin için daha iyi olabilir.

Dijital pazarlama çalışmalarınız için bir tam hizmet ajansı mı yoksa butik bir ajansı mı tercih etmeniz gerektiği konusunda kararsızsanız, aşağıdaki öneriler size yardımcı olacaktır. Ayrıca birlikte çalışacağınız ajansı belirlerken dikkat etmeniz gerekenler için Hangi Dijital Ajans İle Çalışmalısınız? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.


1. Doğru Kişilerle Çalışmak

Büyük bir ajansla çalışıyorsanız, büyük ihtimalle markanızla ilgilenen kilit kişi bir Müşteri Temsilcisi (Account Manager) olacak. Bu teoride harika bir fikir olabilir fakat acil olan maillerinize çoğu kez “Size dönüş yapacağım.” şeklinde cevap alabilirsiniz.

Butik ajanslarda ise markanızla ilgilenen kilit kişi halihazırda projeniz üzerinde çalıştığı için sorunuzun cevabını zaten biliyor olacak. Ya da proje ile ilgilenen kişinin yakınında olacak. Hatta projeniz ile ilgilenen ekibe doğrudan ulaşma imkanına da sahip olabilirsiniz.


2. Deneyim

Genelde butik ajansların daha az deneyime sahip olduğu sanılır; fakat durum tam da böyle olmayabilir. Butik ajanslar doğası gereği çalışanlarını yıllık deneyimleri ile ölçmek yerine, çapraz eğitim disiplini ile hazır hale getirmeyi amaçlar. Bu durum çalışanların esnek olmasına ve hızlı aksiyon almasına katkı sağlar. Web sitenizle ilgili acil bir kod değişikliğine mi ihtiyacınız var? Ajansınız bunu sizin için hızlıca yapabilir.

Ayrıca butik ajansları tercih edenler genellikle büyük ajanslardaki bürokrasinin marka-ajans iletişimini sınırlamasını istemeyen markalardır.

butik ajanslarla calışma


3. Küçük Şirket, Büyük Fikirler

Butik ajansların belirli ve yadsınamaz bir girişimci ruhu vardır. Bu girişimcilik ruhu genellikle çalışanları ile birlikte derin projelerde yer alan şirket sahiplerinden beslenir. Fikirler teşvik edilir ve şeffaflık şirket kültürü haline gelir. Süreçler daha kısadır, bürokrasi daha azdır ve “Haydi deneyelim” teşviki daha fazladır.

Küçük şirketlerin büyük fikirleri vardır, çünkü çalışanlarını büyük fikirler ile motive ederler.


4. Esneklik

Büyük ajansların görünümleri gibi çalışma şekilleri de etkileyicidir. Şirket yapılarında raporlama, analiz ve benzeri rutinler yer alır ve müşteriler de bu ajansların çalışma tarzına adapte olmak zorunda kalır.

Butik ajansların çalışma yapısına ve işleyişine adapte olmak her zaman daha kolaydır. Ajans genellikle markanıza özel davranır, markanızı tanır ve size özel seçenekler sunar.


5. Samimiyet

Butik bir ajansta insanlar birlikte bir bütün olarak çalışır ve büyük ajansların sahip olduğu dikey hiyerarşi yerine daha yumuşak yatay bir hiyerarşi ile işler yürütülür. Çalışanlar arasında her seviyedeki beceri ve bilgi paylaşımı değerlendirilir, deneyimli çalışanlar genç kişilere rehberlik eder ve dolayısıyla samimiyet önemlidir.

Büyük ajanslarda projenizi bilen ve işin içinde olan stratejist, tasarımcı, medya planlamacı, analitikçi, yönetici gibi birçok insan vardır ve bu durum süreçleri uzatarak, tutarlılık sorunu oluşturabilir. Butik ajanslarda ise sizin işinizle ilgilenen kişilerle doğrudan iletişim kurabildiğiniz için çalışma süreci daha rahat olur.

butik-ajans-ile-calisma-avantajlari


6. Maliyet

Butik ajanslarla çalışarak dijital pazarlamaya ayırdığınız bütçeyi en verimli şekilde kullanmanız mümkündür. Bu ajanslar bünyesinde yazılım, strateji, prodüksiyon gibi birimleri bulundurmadığından bu hizmeti outsource ederek çalışır. Böylece projenizi daha düşük bir bütçeye mal edebilir.

Butik ajansların büyük havalı ofisleri ve onlarca çalışanı yoktur. İş akışı daha hızlı ve esnek olduğundan şirket içi harcamalar daha azdır. Bu nedenle size projenize en uygun teklifi verebilirler.


Yukarıda butik ajanslarla çalışmanın avantajlarını sıraladık. Fakat bu demek değildir ki; büyük bir ajansla çalışmak yanlıştır. İhtiyaçlarınız ve çalışma tarzınız doğrultusunda sizin için en iyi tercih, global network ajansları da olabilir. Birlikte çalışacağınız ajansı tercih ederken, markanızın ihtiyaçlarını belirlemeniz ve hangi ajanslarla doğru bir sinerji yakalayabileceğiniz ile ilgili düşünmenizde fayda var.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← En İyi Google SEO Araçları En İyi Portfolyo Hazırlama Siteleri 2016 →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.