Burger King, Kadınlardan Tavuk Kızartması İçin Daha Fazla Ücret İstedi

Burger King, Kadınlardan Tavuk Kızartması İçin Daha Fazla Ücret İstedi

Burger King, Amerika’da kadınlardan “Pembe Vergi” adı altında alınan vergileri protesto etmek için tavuk kızartmasından daha fazla ücret talep etti.

David The Agency’yle bir araya gelen Burger King, güzel bir amaç uğruna kadınların tepkisini çekecek bir “Chick Tax” kampanyasını hazırladı.

Fast food zinciri, bu kampanya kapsamında restoranlarında sattığı Chicken Fries (Tavuk Kızartması) ürününün yanına pembe kutuda “Chick Fries” ismini taşıyan ve yalnızca kadınlara özel bir tavuk kızartması daha ekledi. (‘Chick’ kelimesi İngilizce argoda ‘hatun’ anlamına geliyor.)

Chicken Fries’ı 1.69 $’a satan fast food zinciri, kadınlara özel Chick Fries ürününe ekstra vergi ekledi ve 3.09 $’dan satmaya çalıştı.  Yalnızca ambalajı pembe renkte olan bu ürüne kadınlar daha fazla ücret ödemeyi reddetti.

Kasada Burger King çalışanlarıyla tartışan kadınlar, bir süre sonra bunun Amerika’da “Pink Tax” (Pembe Vergi) adı altında kadınlara özel kozmetik ürünlerinden alınan verginin kaldırılması için başlatılan bir kampanya olduğunu öğrendi ve konu tatlıya bağlandı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ahtapot Sosyal Medya'nın Yeni Projesi SosyalGirişim.com Yayında! Oyundaki Dünyayı Gerçek Hayatla Buluşturan iPhone X Reklamı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.