Bu Bir Uyarıdır! Nereye Tıkladığına Dikkat Et!

Bu Bir Uyarıdır! Nereye Tıkladığına Dikkat Et!

Linafon 360° Pazarlama ve İletişim Ajansı, büyük depremin 1. gününden itibaren sanal deprem dolandırıcılığına dikkat çekmek ve milletimizin duygularını sömürmeye çalışan vicdan yoksunlarını engellemek adına “Bu Bir Uyarıdır” konseptli çalışma başlattı.

 

Linafon yazılım ekibi sanal ortamdaki deprem dolandırıcılığına dikkat çekmek, sahte ve klonlanmış sayfaları engellemek. Oltalama, yemleme vb. taktiklerle bağış ve yardım paralarını çalmaya yönelik sayfaların tespiti ve ilgili kurumlarla paylaşımı konusunda çalışma gerçekleştirdi.

 

Dolandırıcılar her fırsatı deniyor!

 

Depremin ilk gününden itibaren dijital dolandırıcılar çeşitli yöntemler denedi. Linafon yazılım ekibi “Deprem Yardımı” teması kullanılarak üç farklı yöntemin denendiğini tespit etti. Bu yöntemleri şöyle anlattı:

 

"Birinci yöntemde dolandırıcılar yardıma ihtiyacı olan bir depremzedeymiş gibi yapıp insanlardan yardım istedi. Biz buna ‘oltalama’ yöntemi diyoruz. Örneğin yardım talep ederken bir link gönderdiler. Bu linklerin WhatsApp gruplarında çokça paylaşıldığını gördük. Akraba, iş, apartman gruplarında bu linkler paylaşıldı. Tıkladığınızda ise telefonunuzdaki tüm bilgilerinizi görebilen fidye yazılım telefonların kontrolünü sağladı. İnsanlar hızlı olmak için, ihtiyaçlara bir çare olmak adına çırpınırken bu ahlaktan yoksun dolandırıcıların tuzaklarına düştü.

 

İkinci yöntem web sayfa isimleri devletin resmi internet sitelerine benzer sitelerin klonlanarak yayınlandığını gördük, o sitelere girdiğinizde telefonunuza zararlı yazılım veya direkt buradan yemleme taktiğiyle tüm bilgilerinizi aldı. Son uyguladıkları yöntem ise IBAN adreslerini ihtiyaç sahibiymiş gibi tüm gruplar vasıtasıyla yaygınlaştırması oldu."

 

UYARI!

 

  • Referansınız olmayan, teyitsiz ve tanımadığınız Whatsapp veya Telegram gruplarına girmeyin!
  • Telefonlarınıza her uygulamayı indirmeyin ve güvenlik duvarınızı açık tutun!
  • Sahte kripto hesaplarına bağış yapmayın, bu hesaplara karşı dikkatli olun!
  • Nereye tıkladığınıza dikkat edin, domain adresini lütfen kontrol edin!
  • Devlet kurumlarının resmi açıklamalarını dikkatli takip etmek ve onların yönlendireceği yerlere bağışta bulunmaya özen gösterin! Son olarak uyarıyoruz devletimizin kurumlarına ait domain uzantısı “gov.tr.” şeklindedir.

 

Bu gibi iyi niyetleri suistimal eden kullanıcıları gördüğünüzde hemen EGM ONLINE İHBAR UYGULAMASI üzerinden şikâyette bulunabilirsiniz.

Etiketler:

İlgili Haberler

Doyasıya Keyif, Yepyeni Bir İletişim Deneyimi: Rasimo ve Linafon’dan İş Birliği
Doyasıya Keyif, Yepyeni Bir İletişim Deneyimi: Rasimo ve Linafon’dan İş Birliği
Devamını Oku >
Etap Gümrük Yeniden Tasarlanan Web Sitesiyle  Sektöre Yenilik Getiriyor!
Web siteleri menu icon
14 Şub 24
Etap Gümrük Yeniden Tasarlanan Web Sitesiyle Sektöre Yenilik Getiriyor!
Devamını Oku >