Brief, Bütçe ve Ekip Uyumu:Yaratıcı Başarı için Temel Etkenler

Brief, Bütçe ve Ekip Uyumu:Yaratıcı Başarı için Temel Etkenler
Epigra Kurucu

Yaratıcı sektörde geçirdiğim 15 yılı aşkın sürede, projelerin/süreçlerin başarısında en kritik unsurların başında iyi bir brief, iyi yapılandırılmış bir bütçe ve uyumlu ekip dinamiklerinin yer aldığını gözlemledim. Öyle sanıyorum ki bu alanlar, birçok şirket ve ajansın sıklıkla zorluklarla karşılaştığı alanlar olarak benimle birlikte pek çok kişinin listesinde de üst sıralarda. 

 

Dolayısıyla bu yazıda, bu yaygın tuzakları inceleyerek; kendi tecrübelerim ışığında bunları nasıl daha iyi bir şekilde yönetebileceğimize dair bazı içgörülerimi sizlerle paylaşmak istedim:

 

Brief Hazırlamada Sık Yapılan Hatalar

Karşılaştığım en önemli sorunlardan biri muğlak ya da aşırı geniş brief'ler oluşturulması. Aklıma gelen basit haliyle örneklendirmek gerekirse, “çok güzel bir kampanya veya diğerleri gibi olmayan bir tasarım” talebi  hiçbir spesifik detay içermez. Bu belirsizlik, genellikle yanlış çabalar veya tatmin edici olmayan sonuçlara yol açabiliyor. İyi bir brief, mutlaka yaratıcı yolculuk için net bir yön tayin eden ve hatta mümkünse kesin hedefler belirleyen yol gösterici şekilde olmalıdır.

 

Bütçeleme ve Finansal Gerçekler

Doğru bir bütçeleme çalışması yapabilmek için müşteri (şirket) tarafından baştan belirlenmiş bir aralığın olması şüphesiz her zaman ajanslar için yönlendirici bir faktör. Ancak yine de etkili bütçeleme, kapsamlı bir planlamayı ve muhtemel zorluklara karşı da hazırlıklı olmayı gerektiriyor. Dolayısıyla, yeri geldiğinde finansal kısıtlamaları işin kapsamıyla uyumlu hale getirmek, sürecin akıbeti açısından kritik bir önem taşıyor. Buradaki olası yanlış adımlar ise bir projeyi kolaylıla ve önemli ölçüde riske atabiliyor, hatta bazen rayından çıkarabiliyor. 

 

Ekip Uyumu:

Zaman zaman göz ardı etmeye meyilli olduğumuz bir diğer konu ise ekip içindeki dinamikler. Burada ekip için ajans ve müşteriyi kapsayan geniş bir tanım yapmak elbette ki daha iyi olacaktır. Pek çok kez son derece yetenekli ekiplerin, yalnızca net görev tanımları ve doğru bir işbirliğinin olmaması nedeniyle zorlandığına yakınen şahitlik ettim. Bu durum şüphesiz çoğu zaman çatışmalara ve moral bozukluğuna yol açıyor. Bu nedenle her iki taraf için de açık iletişimin ve net rollerin öncelikli olduğu bir ekip ortamını teşvik etmek, projenin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için çok önemli ve burada hem ajanslara hem şirketlere ciddi bir sorumluluk düşüyor.

 

Brief, Bütçe ve Ekip Arasındaki Kopukluk

Bir diğer zorluk da tahmin edebileceğiniz üzere brief, bütçe ve ekip dinamikleri arasında uyum olmaması. İddialı brief'ler yetersiz bütçelerle hayata geçirilmeye çalıştığında; doğru projeler doğru ajanslara verilemediğinde süreçler pekala aksayabiliyor ve/ya en iyi ihtimalle ekipler hazırlıksız yakalanabiliyor ya da bunalmış bir halde projeyi tamamlamaya çalışıyor. Haliyle bu da her iki taraf için de mutsuz bir süreç daha da önemlisi verimsiz bir çıktı üretilmesi anlamına geliyor. Bu nedenle temel unsurlar arasında da tutarlılık sağlamak, her türlü yaratıcı sürecin başarısı için çok önemli.

 

Ajans ve Şirket Arasındaki İletişim ve İşbirliğinin Geliştirilmesi

Deneyimlerime göre, hepsinden öte; ajans ile müşteri şirket arasında etkili iletişim ve işbirliği hayati önem taşıyor. Düzenli, şeffaf tartışmalar ve her iki tarafın da beklentilerini ve sınırlamalarını net bir şekilde anlaması için neredeyse şart. Aksi halde biraz bilgi, biraz yaratıcılık, bolca inisiyatife dayalı bu süreçlerde beklentilerin altında kalmak veya takdir/memnuniyet görememek çok olası. Bu nedenle, her iki tarafın da uyumlu ve anlayışlı olması ve projenin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi, olası zorlukların proaktif bir şekilde ele alınması; özetlemek gerekirse mümkünse tek bir ekip, ya da ajansın mevcut ekibin bir uzantısıymış gibi çalışabilmesiı gerekiyor.

 

Yanılgıların Üstesinden Gelmek

Elbette ki bütün bunlardan yüksek bir bütçenin veya daha ayrıntılı bir briefin otomatik olarak daha iyi bir proje yapılmasını sağlayacağı anlamını çıkarmamak gerekiyor. Ne olursa olsun, verimlilik ve netlik her şeyden önemli. Dolayısıyla net, yalın, iyi planlanmış bir brief ve gerçekçi bir bütçe ile yürütülen süreçlerin; aşırı iddialı ancak net bir yönü olmayanlara (genel brieflere) kıyasla çok çok daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz..

 

Yaygın Tuzaklardan Kaçınmak İçin…

Hem çalışma arkadaşlarıma hem de markalara da sık sık söylediğim gibi: “Çözüm kolay ve tanımlı olmasa da aslında belli:”

  • Detaylı ancak uyarlanabilir briefler geliştirmek.
  • Kapsamlı, gerçekçi ve öngörülemeyen durumları hesaba katan bütçeler oluşturmak.(iki taraf için de)
  • Açık iletişim, iyi tanımlanmış roller ve karşılıklı saygıyı vurgulayan bir ekip kültürü oluşturmak.

 

Sonuç

 

Sürekli gelişen/değişen dünyada, yapılması gereken onca işin arasında bütün bunları tüm detaylarıyla ele alıp, kalıcı formüller veya reçeteler üretebilmek mümkün olmasa da; buradaki tuzakları aklımızda tutabilmekte fayda var. 

 

Diğer yandan da, belki 4-5 yıl öncesinde bile hayal edemeyeceğimiz gelişmeler ışığında, bu süreçlerin herkes için verimsizliğini düşünerek sunulan hizmetlere özel olarak brief oluşturmayı kolaylaştırmayı amaçlayan yapay zekaya dayalı bir araç geliştirebilir miyiz diye dahi düşünmeye başladık… 

 

Kim bilir, belki bu süreçlerde 5 sene sonra Creative Process Manager ünvanındaki arkadaşlarımız ile, 10 sene sonra ise tamamen yapay zeka ile çalışmaya başlayabiliriz. Neden olmasın?

 

Gerek marka gerek ajans olarak bu konularda sizlerin de en çok zorlandığı alanlar/süreçler ile ilgili sohbet etmek isterseniz bana her zaman ulaşabilirsiniz.

 

Şimdiden herkese, bol brief’li, başarılı, ödüllü bir 2024 diliyorum.

 

Sevgiler

İlgili Haberler

Türk Seyircisi 5 Reklamdan Üçüne Tepki Vermiyor!
Türk Seyircisi 5 Reklamdan Üçüne Tepki Vermiyor!
Devamını Oku >
Edvido, 2.5 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden Köprü Yatırım Aldı
Edvido, 2.5 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden Köprü Yatırım Aldı
Devamını Oku >
Zeo ​​2023 Çeyrek Enerji Sektörü Raporu Yayınladı
Zeo ​​2023 Çeyrek Enerji Sektörü Raporu Yayınladı
Devamını Oku >
Diverseffect'in Kelebek Mobilya İçin Hazırladığı "Doğaya Kelebek Etkisi" Projesi Yayında!
Diverseffect'in Kelebek Mobilya İçin Hazırladığı "Doğaya Kelebek Etkisi" Projesi Yayında!
Devamını Oku >
YENİLİĞE DEĞER VEREN VITANIQ MARKASININ TERCİHİ AFİLİ FİKİRLER!
YENİLİĞE DEĞER VEREN VITANIQ MARKASININ TERCİHİ AFİLİ FİKİRLER!
Devamını Oku >
Kripto düzenlemesi yabancı yatırımcı güvenini artıracak
Kripto düzenlemesi yabancı yatırımcı güvenini artıracak
Devamını Oku >
Zeo 2023 Sigorta Sektörü Dijital Pazarlama Raporunu Yayınladı
Zeo 2023 Sigorta Sektörü Dijital Pazarlama Raporunu Yayınladı
Devamını Oku >
Üretilebilecek toplam Bitcoin’in %93’ü üretildi!
Üretilebilecek toplam Bitcoin’in %93’ü üretildi!
Devamını Oku >