Bootstrap Nedir?

Konular, Web Tasarım 20 Mar 2013
Bootstrap Nedir?

Bootstrap Nedir? Bu yazımızda, web tasarımcı ve programcılarının yakından tanıdığı yenilikçi Bootstrap web arayüz uygulama teknolojisine açıklık getirmeyi amaçladık.

Yeni web sayfaları inşa etmenin ve mevcut web sayfaların düzenlenmelerinin daha kolay hale getirilmesi için neredeyse her ay yeni bir yazılım ya da araç piyasaya sürülüyor.

Tabi ki, yeni teknolojilere uyum sağlamak için zaman gerekiyor fakat ne kadar çok araçtan haberdar olursak o kadar çok seçeneğimiz oluyor.

Biz de bu yazımızda, son zamanların en çok dikkat çeken web teknolojilerinden biri olan Twitter Bootstrap’e değindik.

Bootstrap, ortalama HTML ve CSS bilgisi olan herkese web sitesi oluşturma imkanı tanıyor. Sitenin iskeleti farklı bileşenler, kod parçaları ve JavaScript plugin’leri ile tedarik ediliyor, bu sayede projenize buton, açılır menü, navigasyon bar’ları, akordiyon menüler, carousel’ler ve diğer arayüz ögelerini kolayca ekleyebiliyorsunuz.

Bootstrap, özellikle mobil uyumlu bir arayüz inşa etmek istiyorsanız harika bir çözüm olabilir. Bu iskelet hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki infografik işinize yarayabilir.

 

 Bootstrap

 

Bootstrap takipçilerinin önceden yaşadığı bir problem ise Bootstrap hakkında bilgi bulmak için birçok siteyi ziyaret etmekti. Bu infografik problemi ortadan kaldırmış oldu. Şimdi en kullanışlı Bootstrap kaynaklarını tek bir yerde bulabilir ve Bootstrap’ı nasıl kullanacağınıza dair bilgi edinmek için daha az zaman harcayabilirsiniz.

Yukarıdaki infografik, orjinal versiyonun ekran görüntüsüdür. Bootstrap hakkındaki interaktif infografiği görmek için tıklayın.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler Kurum Kimliği Oluşturma: Dijital Yaklaşım →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.